خبرهای کوتاه امروز 11 دی ماه 97

new

🌟🌟🌟🌟🌟
آخرین وضعیت بازگشت ارز صادراتی
صمد کریمی، مدیر اداره صادرات بانک مرکزی: بر اساس آمار گمرک میزان صادرات ۸ ماه نخست سال جاری ۳۱ و نیم میلیارد دلار بوده است.
مجموع فروش ارز صادرکنندگان غیر نفتی در سامانه نیما حدود ۸ میلیارد دلار بوده است و صاردکنندگان که وارد کننده هم بوده اند حدود ۸.۵ میلیارد دلار تامین ارز بانکی داشته اند؛ یعنی از منابع بانک مرکزی برای صادر کنندگان برای تامین مواد اولیه استفاده کرده اند.
صادرکنندگان حدود ۳.۲ میلیارد دلار نیز از سامانه نیمایی ارز خریده اند. کل فروش ارز صادراتی تا ۱۲ دی ماه امسال ۱۰.۴ میلیارد دلار بوده است.
پتروشیمی ها تا ۱۲ دی ماه ۵ میلیارد یورو ارز وارد کرده اند و مجموع واردات ارز برای کل واردکنندگان نزدیک ۹ میلیارد دلار بوده است.
🌟🌟🌟🌟🌟
طی ۹ ماه سال جاری؛ عراق در صدر تجارت خارجی ایران/ صادرات به عراق ۵۹ درصد افزایش یافت
طی ۹ ماه سال جاری، کشور عراق میزبان ۷ میلیارد دلار کالا از ایران بوده و از این حیث در صدر فهرست دریافت کنندگان کالا از ایران قرار گرفته است.
به گزارش خبرنگار مهر، بررسی تجارت خارجی ایران در ۹ ماه سال جاری نشان می‌دهد، کشور عراق همچنان در صدر فهرست دریافت کنندگان کالا از ایران قرار دارد.
در این مدت، صادرات به عراق، ۱۵ میلیون و ۴۸۵ هزار تن کالا به ارزش ۶ میلیارد و ۹۲۹ میلیون دلار است که از لحاظ وزنی ۱۷.۸۱ درصد و از لحاظ ارزشی ۲۰.۷۷ درصد افزایش یافته است.
در مدت مشابه سال گذشته نیز، میزان صادرات ایران به عراق ۹ میلیون و ۷۲۹ هزار تن کالا به ارزش ۴ میلیارد و ۶۵۹ میلیون دلار بوده است.

بنابراین میزان صادرات ایران به عراق طی ۹ ماه سال جاری، نسبت به مدت مشابه سال گذشته از لحاظ وزنی ۵۹.۱۷ درصد و از لحاظ ارزشی ۴۸.۷۰ درصد افزایش یافته است.
🌟🌟🌟🌟🌟
ترخیص ۲۶ هزار میلیارد تومان کالا با وجود اعمال دور جدید تحریم‌ها از ۱۳ آبان
درحالی که از ۱۳ آبان ماه دور جدید تحریمهای آمریکا علیه کشورمان آغاز شده است، طی ۲ماه اخیر حدود ۴.۷ میلیون تن کالا از گمرکات کشور ترخیص شده است.
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، بعداز اعمال تحریمهای آمریکا از روز 13 آبان ماه رسانه های خارجی بحث عدم ورود کالا به کشور تحت تاثیر تحریمها را مطرح کردند. این در حالی است که آمارهای گمرک ایران نشان میدهد، با وجود کاهش واردات کالا طی این مدت به کشور به هیچ عنوان جریان ورود کالا به بنادر و ترخیص کالا با اخلال رو به رو نشده است. از 13 ابان ماه تا 8 دی ماه سال جاری 4.7 میلیون تن کالا به کشور وارد شده است . ارزش ریالی کالای ترخیص شده از گمرکات حدود 26هزارمیلیارد تومان و ارزش دلاری آن بیش از 6 میلیارد دلار میباشد.
گفتنی است طی حدود 2ماه اخیر، درحالی نزدیک به 6میلیارد دلار کالا از گمرکات کشور ترخیص شده است که در مدت مشابه سال قبل 5.5 میلیون تن کالا از گمرکات ترخیص شده بود. ارزش ریالی کالاهای مورد اشاره حدود 28 هزار میلیارد تومان بوده است.
ترخیص 13هزار خودروی دپوشده در گمرک از هفته آینده
به گزارش تسنیم، واردات رسمی کالا بعد اعمال سیاست اول ارزی برای مقابله با اثرات تحریمهای امریکا با چالشهای جدی مواجه شده است. به عنوان مثال انقضای اعتبار ثبت سفارش کالا بعد از تامین ارز، واردات بدون انتقال ارز، ممنوعیت ثبت سفارش 1300 قلم کالا، الزام ثبت سفارش کالا در مناطق آزاد، عدم تامین ارز از سامانه نیما، مشکلات مربوط به ثبت سفارش و طولانی شدن فرایند تشریفات گمرکی از جمله چالشهایی بود که علاوه بر بحث تحریمها جریان تجارت خارجی کشور را تحت تاثیر قرار داده بود. این در حالی است که رفته رفته مشکلات بیرونی در مسیر ترخیص کالا در حال رفع شدن بوده و مصداق بارز آن بخشنامه های اخیر در خصوص حذف الزام ثبت سفارش در مناطق آزاد و عدم نیاز به تمدید ثبت سفارش منقضی در مواردی که ارز تامین شده میباشد. این تغییرات با همکاری مشترک وزارت صمت و گمرک ایران اجرایی شده و به نظر میرسد با تدابیر لحاظ شده طی روزهای آتی مشکلات ایجاد شده در مسیر تشریفات قانونی ترخیص کالا در گمرک نیز به حداقل کاهش یابد
🌟🌟🌟🌟🌟
طالبان: سفر به تهران در راستای جلب حمایت سیاسی کشورهای منطقه است
گروه طالبان تایید کرده است که یک هیئت از سوی این گروه به تهران رفته است.
این گروه گفته است که هدف از سفر هیئت اعزامی این گروه به کشورهای همسایه افغانستان و منطقه جلب حمایت "سیاسی و اخلاقی کشورها و نیز همکاری آنها را به منظور ختم اشغال و آمدن صلح و امنیت" به افغانستان است.
🌟🌟🌟🌟🌟
هند سازوکار پرداخت بدهی نفتی به ایران به روپیه را فعال کرد
رویترز به نقل از منابع وزارت دارایی هند گزارش کرده است که این وزارتخانه با اعطای معافیت از مالیات تکلیفی بر سپرده شرکت ملی نفت ایران نزد یک بانک هندی موافقت کرده و به این ترتیب، امکان اجرای توافق بین دو کشور برای تصفیه بدهی نفتی هند به روپیه را فراهم آورده است.
🌟🌟🌟🌟🌟
کیم: تحریم ها باقی بماند تغییر مسیر می دهیم
کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی می گوید به خلع سلاح هسته ای پایبند است اما اگر آمریکا به تحریم این کشور ادامه دهد، تصمیمش را تغییر خواهد داد.
آقای کیم در پیام تلویزیونی سال نوی میلادی که از تلویزیون کره شمالی پخش شد، تاکید کرد که اگر تحریم ها برقرار بمانند، او پی راه دیگری برای حفاظت از منافع کشورش خواهد رفت.
🌟🌟🌟🌟🌟
دادستان تهران: به غیر از بازگشت بدهی، مانعی در پرونده بابک زنجانی وجود ندارد
اشاره عباس جعفری دولت آبادی احتمالا به اجرای حکم اعدام بوده است.
🌟🌟🌟🌟🌟
آقای دولت آبادی همچنین به رادیو تهران گفته حراج بعضی اموال این متهم نفتی شروع شده است.
او در این باره گفته: "این امر طبق روال وجود دارد ولی اموالی که مشمول حکم است دو میلیارد و اندی یورو است که رقم بالایی است و ما تلاش داریم که اموال برگردد و اموالی که مزایده شده اموالی بود که در اختیار ما بود و طبق مقررات به مزایده گذاشتیم."
بیش از یک ماه پیش آگهی مزایده بعضی از خودروهای بابک زنجانی نظیر پورشه در روزنامه‌های ایران منتشر شد.
🌟🌟🌟🌟🌟
پاسخ مبهم ابراهیم رئیسی به احتمال انتصاب در ریاست قوه قضاییه
ابراهیم رئیسی، تولیت آستان قدس در واکنش به احتمال انتصابش به عنوان رئیس قوه قضاییه گفته است: "از همان هایی که این خبر را منتشر کرده اند، بپرسید."
پس از درگذشت محمود هاشمی شاهرودی و جایگزینی او با صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه عده‌ای از احتمال ریاست ابراهیم رئیسی بر قوه قضاییه سخن گفته‌اند.
محمود هاشمی شاهرودی هفته پیش درگذشت.
🌟🌟🌟🌟🌟
نتانیاهو: در رابطه بین اسرائیل و اعراب انقلابی روی داده است
آقای نتانیاهو در مصاحبه با یک شبکه تلویزیونی برزیل گفته است که برای کشورهای عربی، برقراری رابطه با اسرائیل "به عنوان متحدی که با ایران و گروه دولت اسلامی مبارزه می‌کند" جنبه حیاتی یافته است. نخست وزیر اسرائیل که به برزیل سفر کرده، در این مصاحبه گفت که شرایط کنونی "در روابط ما با جهان عرب انقلابی پدید آورده است."
🌟🌟🌟🌟🌟
یک شرکت هواپیمایی ایرانی به پرداخت جریمه و عذرخواهی رسمی از مسافر محکوم شد.
دادگاه عمومی تهران، یک شرکت هواپیمایی ایرانی را به دلیل لغو پرواز و بلاتکلیف گذاشتن یکی از مسافران به پرداخت ۲ هزار و ۲۸۰ یورو جریمه نقدی و عذرخواهی رسمی در یکی از روزنامه‌های کثیرالانتشار محکوم کرده است.
این پرونده شاکی خصوصی داشت که نام شرکت هواپیمایی اعلام نشده است.
🌟🌟🌟🌟🌟
تذکر تعدادی از نمایندگان مجلس به روحانی درباره گرانی
تعدادی از نمایندگان مجلس به حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران درباره گرانی هشدار دادند و خواستار اقدام دولت برای کنترل قیمت‌ها شدند.
به گزارش خبرگزاری فارس، تذکر کتبی این نمایندگان در نشست علنی امروز مجلس (سه‌شنبه ۱۱ دی) توسط هیأت رئیسه قرائت شده است.
علی‌محمد شاعری نماینده بهشهر در تذکری گفته که "چرا برای کنترل قیمت‌ها اقدامی نمی‌کنید، گرانی کمر مردم را شکسته است."
علی بختیار، نماینده گلپایگان هم گفته که "گرانی و تورم شدید و بالا رفتن قیمت اجناس خصوصا اقلام غذایی و خوراکی، مردم را به ستوه آورده است."
بر اساس آمارهای بانک مرکزی، در آبان امسال قیمت‌ها ۴۰ درصد نسبت به پارسال افزایش داشتند.
نرخ تورم در دوازده ماه منتهی به آبان ‌ماه امسال (۱۳۹۷) درمقایسه با مدت مشابه سال قبل حدود ۱۸.۴ درصد افزایش داشته است؛ این رقم در مهرماه نزدیک به ۱۶ درصد بود.
🌟🌟🌟🌟🌟
احتمال سفر بدون ویزای شهروندان عراقی به مناطق آزاد ایران
به گزارش ایسنا، رئیس کمیسیون گذرگاه‌های مرزی عراق گفته است "بعد از توافق با ایران و انجام ترتیبات لازم، زمینه ورود شهروندان عراقی به مناطق آزاد ایران بدون ویزا در روزهای آتی فراهم خواهد شد."
🌟🌟🌟🌟🌟
قانون شناسایی جنس سوم در آلمان اجرا شد
یک سال بعد از حکم دادگاه عالی آلمان، قانونی در این کشور اجرا شده که بر اساس آن افراد بیناجنس می‌توانند به صورت رسمی خود را به عنوان جنس سوم معرفی و شناسایی کنند.
کسانی که از نظر بیولوژیکی به عنوان زن یا مرد شناخته نمی‌شوند اکنون می‌توانند در مدارک رسمی مانند شناسنامه و پاسپورت گزینه "متفاوت" را برای خود انتخاب کنند.
🌟🌟🌟🌟🌟
دانشمندان ناسا در انتظار دریافت علائم کاوشگر نیوهورایزنز
دانشمندان ناسا در انتظار دریافت نخستین علائمی هستند که کاوشگر نیو هورایزنز (افق‌های نو) پس از عبور از نزدیکی یک جرم آسمانی به نام آلتیما ثولی ارسال کرده است.
این دورترین عبورِ نزدیک (flyby) است که ناسا تاکنون انجام داده؛ به قدری دور از کره زمین که شش ساعت طول می‌کشد اولین علائم کاوشگر پس از عبور نزدیک، به زمین برسند. مرکز کنترل کاوشگر در ناسا منتظر است این علائم را ساعت ١٥:٣٠ به وقت گرینیچ دریافت کند.
🌟🌟🌟🌟🌟
شورای نگهبان: اکثر ایرادهای مصوبه الحاق ایران به CFT برطرف نشده
شورای نگهبان پس از بررسی مصوبه اصلاح شده مجلس درباره الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم در نامه‌ای اعلام کرده که ایرادهای این شوار برطرف نشده است.
این نامه سوم دیماه خطاب به علی لاریجانی، رئیس مجلس نوشته شده که امروز در رسانه‌ها منتشر شده است.
شورای نگهبان آبان ماه هم لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم را رد کرد و بعضی از موارد آن را خلاف شرع و قانون اساسی و یا دارای ابهام خوانده بود.
لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم، مهر ماه به تصویب نمایندگان مجلس ایران رسید.
🌟🌟🌟🌟🌟
ظریف می‌گوید طلب ایران از بریتانیا بابت پیش پرداخت تانک 'در مراحل قضایی' است
محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران گفته است طلب ایران از بریتانیا بابت پیش پرداخت تانک "در مراحل قضایی" است.
آقای ظریف گفته "مذاکراتی درباره پرداخت طلب ایران با انگلیس داریم، انگلیسی‌ها ۴۰ سال در بازپرداخت پول مردم ایران عقب‌ماندگی دارند، پیگیری کرده‌ایم و در مراحل قضایی است و به نتایج خوبی رسیده‌ایم فکر می‌کنیم".
🌟🌟🌟🌟🌟
فاطمه هاشمی رفسنجانی، دختر اکبر هاشمی رفسنجانی در گفتگویی با سایت جماران گفته شواهدی در دست دارد که مرگ طبیعی پدرش را تائید نمی‌کند.
او گفته: من با شواهدی که در این مدت به دست آوردم، مطمئن هستم که مرگ ایشان، مرگی طبیعی نبوده است.
خانم هاشمی به بسته شدن پرونده پدرش در شورای عالی امنیت ملی اشاره کرده و گفته: "تنها یک بحثی را مطرح کردند که رادیواکتیو موجود در بدن ایشان بالای حدّ مجاز ده درصد بوده، یعنی هم ادرارشان آلوده بوده هم حوله‌ای که تن‌شان می کردند، آلوده بوده است. در آخر هم گفتند که نمی‌ دانند این رادیواکتیو از کجا آمده و دلیلی هم برایش نداشتند. حتی گفتند بیشتر از این نمی‌‌توانند ادامه دهند.
از زمان درگذشت اکبر هاشمی رفسنجانی در دی ماه ۱۳۹۵، اعضای خانواده او به بیان تردیدهایی در مورد دلیل واقعی مرگ او پرداخته‌اند.
🌟🌟🌟🌟🌟
آغاز به کار 'شورای اسلامی کار هفت‌تپه' و نادیده گرفتن تشکل معترضان
هم‌زمان با برگزاری انتخابات "شورای اسلامی کار هفت تپه"، یک مقام ارشد اداره کار استان خوزستان اعلام کرد "مجمع نمایندگان"، دیگر تشکل مورد قبول کارگران هفت تپه، "روال قانونی" را طی نکرده است.
احمد شجیراتی، معاون اداره کار و رفاه اجتماعی استان خوزستان به ایلنا گفت کارگران معترض از این پس می‌توانند مطالبات خود را از مسیر "شورای اسلامی کار هفت تپه" پیگیری کنند.
در چند سال گذشته عملا کارگران در قالب مجمع نمایندگان تلاش کرده‌اند تا مسائل صنفی‌شان را پیگیری کنند. این مجمع از ۲۴ نماینده کارگری از واحدهای مختلف شرکت هفت تپه تشکیل شده است.
🌟🌟🌟🌟🌟
اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور ایران اعلام کرد که قرار است، حمیرا ریگی، فرماندار شهرستان قصر قند در استان سیستان وبلوچستان به عنوان سفیر جدید ایران در کشور سلطان‌نشین برونئی منصوب شود.
🌟🌟🌟🌟🌟
مستند 'هاشمی زنده است' مجوز پخش ندارد.
حسین پارسایی، مدیرکل دفتر شبکه نمایش خانگی به خبرگزاری ایسنا گفته که مستند "هاشمی زنده است" به کارگردانی علی طادی "فاقد هرگونه مجوز ساخت و نمایش است. "
این اظهارات در حالی است که که این مستند در بعضی سایت‌های اینترنتی با پرداخت پول قابل دانلود است.
این مستند صد دقیقه‌ای به زندگی اکبر هاشمی رفسنجانی از آغاز فعالیت‌های سیاسی تا درگذشت او می‌پردازد.
🌟🌟🌟🌟🌟
باهنر: جلسات 'تعریف‌نشده' اصولگرایان برای انتخابات ۱۳۹۸ آغاز شده
محمدرضا باهنر، دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین در یک نشست خبری درباره برنامه اصولگرایان برای انتخابات سال آینده مجلس شورای اسلامی گفت: "جلسات راهبردی اصولگرایان به صورت تعریف‌نشده برگزار می‌شود و من نیز در برخی از این جلسات شرکت می‌کنم".
او با اشاره به ضرورت تشکیل ائتلاف بزرگ اصولگرایان گفت: "اشخاص تاثیرگذار جریان اصولگرایی نیز در جلسات هستند. باید به یک نام واحد که شاید شورای وحدت اصولگرایی باشد، این جلسات برگزار شود".
🌟🌟🌟🌟🌟
وزیر ارتباطات: تمام تجهیزات آمریکایی از شبکه ملی اطلاعات خارج شد
محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات ایران گفته "تمام تجهیزات آمریکایی از شبکه ملی اطلاعات خارج شده است."
او با اشاره به تحریم‌های آمریکا علیه ایران گفته: ": با کشور ترکیه، آذربایجان و عمان توافقاتی داشتیم که ارتباطات به جای انتقال به کشورهای اروپایی به صورت منطقه ای مبادله شود و با کشورهای عراق، پاکستان، امارات نیز در حال مذاکره برای انجام این توافق هستیم."
🌟🌟🌟🌟🌟
وزیر خارجه آمریکا به نتانیاهو درباره سوریه و ایران اطمینان داد.
مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، در دیدار با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، به او گفت که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا برای خارج کردن نیروهای ایالات متحده از سوریه تغییری در همکاری میان دو کشور ایجاد نخواهد کرد.
آقای پومپئو در حاشیه مراسم سوگند رئیس جمهور جدید برزیل به آقای نتانیاهو گفت که مبارزه با گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش)، تلاش‌های آمریکا برای محدود کردن ایران و تعهد واشنگتن به حمایت از اسرائیل همچون گذشته ادامه خواهد داشت. آقای نتانیاهو در این دیدار خواهان تقویت همکاری با آمریکا در سوریه شده است.
🌟🌟🌟🌟🌟
'سلطان کاغذ' بازداشت شد.
حسین رحیمی، رئیس پلیس پایتخت از بازداشت "سلطان کاغذ" بهمراه یک گروه ۱۶ نفره خبر داده است.
بگفته رئیس پلیس تهران این افراد بیش از سی هزار تن کاغذ با ارز دولتی وارد کرده بودند که یا به صورت آزاد به فروش رساندند، و یا ارزهای اختصاص یافته بدون خرید کاغذ در بازار ارز فروخته شد.
ارزش این پرونده بیش از هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان اعلام شده است.
پیش از این هم سلطان سکه و سلطان قیر به اتهام مختل کردن اقتصاد ایران به اعدام محکوم شده بودند که حکم آنها به اجرا درآمده است.
🌟🌟🌟🌟🌟
تولید خودروی سواری در ایران در ماه‌های گذشته پایش روی ترمز بوده ، تا جایی که نسبت به اوایل سال، ۷۰ درصد کمتر شده
در ایران، حدود پانصد هزار نفر درصنعت خودرو، مشغول به کار هستند. کم شدن تولید خودرو، بسیار فراتر از خود این صنعت، در اقتصاد ایران تاثیر دارد
🌟🌟🌟🌟🌟
تذکر کتبی: حکم مجلس درباره نماینده خبرساز سراوان
هیات نظارت بر رفتار نمایندگان، محمد باسط درازهی، نماینده خبرساز سراوان را که به یک کارمند اداره گمرک توهین کرده بود به "تذکر کتبی" محکوم کرد.
محمد جواد جمالی، سخنگوی هیات نظارت بر رفتار نمایندگان گفته که به نظر این هیأت "قطعا آقای درزاهی در نحوه گفت‌وگو با مامور گمرک دچار خطا شده و عبارات نادرست به کار برده است".
🌟🌟🌟🌟🌟
با افزایش تعداد مهاجرانی که با قایق از فرانسه راهی بریتانیا می‌شوند، این دو کشور تصمیم گرفته‌اند گشت‌های دریایی بیشتری را به کار بگیرند. گفته می‌شود اغلب این مهاجران ایرانی هستند.
🌟🌟🌟🌟🌟
اطمینان خاطر آمریکا به اسرائیل در مقابله 'با ستیزه‌جویی ایران'
آمریکا اطمینان داد که همچنان در مقابله با ایران با اسرائیل همکاری می‌کند. تصمیم دولت آمریکا به خروج نیروهایش از سوریه، هواداران اسرائیل را نگران کرده بود که ایران از خلا قدرت استفاده کرده و تهدیدی علیه اسرائیل می‌شود.
🌟🌟🌟🌟🌟

شرح مهمترین اخبار روز و هفته را در بخش اخبار سایت شرکت فراتجارت هخامنش ببینید

و برای داشتن مهمترین اخبار روز در گوشی همراه خود به کانال تلگرامی ما بپیوندید

لینک کانال شرکت فراتجارت هخامنش

FTH_Trading@