خبرهای کوتاه امروز 12 دی ماه 97

new

🌟🌟🌟🌟🌟
ترخیص خودروهای ثبت سفارش غیرقانونی از گمرک در روزهای آینده

یک مسئول در وزارت صنعت، معدن و تجارت:
قرار است خودروهایی که با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد شده تفاوت آن پرداخت و سپس ترخیص شود.
همچنین آن دسته از خودروهایی که برخی شرکت ها با ثبت سفارش غیرقانونی وارد کردند اما از مشتریان پیش ثبت نام کردند نیز از گمرک ترخیص و به مشتریان تحویل شود اما واردکنندگان که به صورت غیرقانونی ثبت سفارش کردند باید مراحل دادرسی را طی و مجازات قانونی را تحمل کنند.
با ترخیص خودروهای دپو شده در گمرک، شرکت های واردکننده خودرو بتوانند به بیشتر تعهدات خود در قبال مشتریان عمل کنند و دوره انتظار مشتریان برای دریافت خودرو کوتاه شود.
🌟🌟🌟🌟🌟
حذف ۴ صفر از پول ملی جدی شد؟/ ۵۰ هزار تومانی جدید با صفرهایی که رنگ باخت
تسنیم: بعد از کش و قوس های فراوان برای حذف صفر از پول ملی ظاهراً بانک مرکزی به این نتیجه رسیده است که در جهت حذف ۴ صفر گام هایی را بردارد و این تصمیمش را در طراحی ۵۰ هزار تومانی جدید تا حدودی عملیاتی کرده است. /تسنیم
🌟🌟🌟🌟🌟
مصطفی رناسی عضو اتاق بازرگانی:
چرا کارت‌های بازرگانی که غیرفعال هستند می‌توانند در حجم انبوه واردات داشته باشند؟ این امر به صلاح کشور نیست و از طرفی تجار و فعالان اقتصادی واقعی زیر سؤال می‌روند.
🌟🌟🌟🌟🌟
کاهش نرخ رسمی یورو و پوند
بانک مرکزی نرخ رسمی ۳۹ ارز را برای امروز اعلام کرد که بر این اساس، نرخ ۲۰ ارز از جمله یورو و پوند کاهش و نرخ ۹ ارز مانند دینار عراق افزایش یافت؛ نرخ دلار و ۹ ارز دیگر هم ثابت ماند.
براساس اعلام بانک مرکزی نرخ هر دلار آمریکا برای امروز (چهارشنبه دوازدهم دی ماه) بدون تغییر نسبت به روز گذشته ۴۲ هزار ریال قیمت خورد.
همچنین هر پوند انگلیس با ۱۵۲ ریال کاهش نسبت به روز گذشته ۵۳ هزار و ۴۸۳ ریال و هر یورو نیز با ۱۹۹ ریال افت در مدت مشابه ۴۸ هزار و ۷۵ ریال ارزش‌گذاری شد.
🌟🌟🌟🌟🌟
سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران: نتیجه جلسه سران سه قوا درباره ترخیص خودروهای مانده در گمرک به زودی اعلام می‌شود.
در صورت موافقت سران قوا، شرایط خاصی از جمله پرداخت عوارض و حقوق گمرکی برای ترخیص این خودروها تعیین می‌شود.
🌟🌟🌟🌟🌟
وزیر صنعت: هیچ محدودیتی در صادرات کالا از کشور نداریم.
فقط صادرات مواد غذایی و کالاهای اساسی که ارز دولتی دریافت می‌کنند، ممنوع است.
واردات قطعات اولیه تولید بدون ثبت سفارش آزاد است.
🌟🌟🌟🌟🌟
جولان صادرکنندگان غیرواقعی در بازار/ خطر کاهش درآمدهای دولت از محل صادرات و مالیات
محمدحسن شمس‌فرد، عضو کمیسیون توسعه صادرات:
صادرکننده مجبور است کالای خود را با دلار ۱۴هزار تومانی بخرد و ارز حاصل از صادراتش را با نرخ ۹ تومان به نیما عرضه کند.
🌟🌟🌟🌟🌟
نحوه بازپرداخت تسهیلات اعطایی از محل حساب ذخیره ارزی تعیین شد
هیات دولت در جلسه امروز خود به ریاست رییس جمهوری با هدف حمایت از تسهیلات گیرندگان حساب ذخیره ارزی که طرح تولیدی خود را اجرا نموده لیکن به دلیل شرایط حاکم بر اقتصاد و به صورت غیرارادی نسبت به بازپرداخت بدهی اقدام نکرده‌­اند، درخصوص نحوه بازپرداخت تسهیلات اعطایی مذکور و چگونگی تمدید دوره‌های آن تصمیم گیری کرد.
🌟🌟🌟🌟🌟
قابل توجه شرکت های صادر کننده مشتقات
کامنت های مربوط به نظریه کارگروه استاندارد در خصوص اظهارنامه ها از سال گذشته تا چند ماه اخیر به صورت سیستمی در بخش پیغام های اظهارنامه بارگزاری شده است.
برای مشاهده کامنت ها وارد سامانه epl شرکت شده ، روی اظهارنامه مورد نظر کلیک کرده و در بخش "پیغام های اظهارنامه" نظریه کارگروه قابل مشاهده عمومی می باشد.
🌟🌟🌟🌟🌟
اسکناس 500 یورویی جمع آوری می شود
برای مبارزه با پولشویی 17 بانک مرکزی کشورهای عضو اتحادیه اروپا از روز 27 ژانویه (7 بهمن) با اسکناس های 500 یورویی خداحافظی می کنند و دیگر این قطعه را چاپ و وارد بازار نخواهند کرد/ایرنا
🌟🌟🌟🌟🌟
توضیحات معاون فنی و امور گمرکی در خصوص خبر ترخیص خودروهای دپو شده در گمرک
با عنايت به درج خبرى مبنى بر ترخيص ١٣ هزار خودروى دپو شده در گمرك از هفته آينده ، معاون فنى گمرك ايران اعلام كرد : با پيگيرى هاى انجام شده توسط سازمان هاى ذيربط از جمله وزارت صنعت، معدن و تجارت و گمرك ، طرح ترخيص خودروها پيشنهاد گرديده و دولت نيز درخصوص تعيين تكليف خودروهاى دپو شده در گمركات موافقت نموده ا
ارونقى افزود: كارگروه ويژه براى تعيين تكليف اين خودروها پيشنهاداتى را در اين خصوص ارائه نموده ، ليكن تصميم نهايى در اين مورد ، منوط به طرح و تصويب نهايى اين پيشنهادات در جلسه شوراى عالى هماهنگى سران سه قوه خواهد بود.
معاون فنى گمرك اظهار داشت: گمرك جمهورى اسلامى ايران آمادگى كامل خود را در راستاى هرتصميمى كه شوراى عالى هماهنگى سران سه قوه اتخاذ نمايد اعلام نموده و در صورت صدور مجوز ترخيص براى خودروهاى دپو شده ، با رعايت كامل مقررات و اخذ مجوزهاى قانونى و مقرراتى لازم ، مطابق تصميمات نهايى اتخاذ شده نسبت به اجراى اين تصميمات اقدام خواهد نمود.
🌟🌟🌟🌟🌟
آخرین وضعیت بازگشت ارز صادراتی
صمد کریمی، مدیر اداره صادرات بانک مرکزی:
بر اساس آمار گمرک میزان صادرات ۸ ماه نخست سال جاری ۳۱ و نیم میلیارد دلار بوده است.
مجموع فروش ارز صادرکنندگان غیر نفتی در سامانه نیما حدود ۸ میلیارد دلار بوده است و صاردکنندگان که وارد کننده هم بوده اند حدود ۸.۵ میلیارد دلار تامین ارز بانکی داشته اند؛ یعنی از منابع بانک مرکزی برای صادر کنندگان برای تامین مواد اولیه استفاده کرده اند.
صادرکنندگان حدود ۳.۲ میلیارد دلار نیز از سامانه نیمایی ارز خریده اند. کل فروش ارز صادراتی تا ۱۲ دی ماه امسال ۱۰.۴ میلیارد دلار بوده است.
پتروشیمی ها تا ۱۲ دی ماه ۵ میلیارد یورو ارز وارد کرده اند و مجموع واردات ارز برای کل واردکنندگان نزدیک ۹ میلیارد دلار بوده است.
🌟🌟🌟🌟🌟
طی ۹ ماه سال جاری؛ عراق در صدر تجارت خارجی ایران/ صادرات به عراق ۵۹ درصد افزایش یافت
طی ۹ ماه سال جاری، کشور عراق میزبان ۷ میلیارد دلار کالا از ایران بوده و از این حیث در صدر فهرست دریافت کنندگان کالا از ایران قرار گرفته است.
به گزارش خبرنگار مهر، بررسی تجارت خارجی ایران در ۹ ماه سال جاری نشان می‌دهد، کشور عراق همچنان در صدر فهرست دریافت کنندگان کالا از ایران قرار دارد.
در این مدت، صادرات به عراق، ۱۵ میلیون و ۴۸۵ هزار تن کالا به ارزش ۶ میلیارد و ۹۲۹ میلیون دلار است که از لحاظ وزنی ۱۷.۸۱ درصد و از لحاظ ارزشی ۲۰.۷۷ درصد افزایش یافته است.
در مدت مشابه سال گذشته نیز، میزان صادرات ایران به عراق ۹ میلیون و ۷۲۹ هزار تن کالا به ارزش ۴ میلیارد و ۶۵۹ میلیون دلار بوده است.
بنابراین میزان صادرات ایران به عراق طی ۹ ماه سال جاری، نسبت به مدت مشابه سال گذشته از لحاظ وزنی ۵۹.۱۷ درصد و از لحاظ ارزشی ۴۸.۷۰ درصد افزایش یافته است.
🌟🌟🌟🌟🌟
ترخیص ۲۶ هزار میلیارد تومان کالا با وجود اعمال دور جدید تحریم‌ها از ۱۳ آبان
درحالی که از ۱۳ آبان ماه دور جدید تحریمهای آمریکا علیه کشورمان آغاز شده است، طی ۲ماه اخیر حدود ۴.۷ میلیون تن کالا از گمرکات کشور ترخیص شده است.
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، بعداز اعمال تحریمهای آمریکا از روز 13 آبان ماه رسانه های خارجی بحث عدم ورود کالا به کشور تحت تاثیر تحریمها را مطرح کردند. این در حالی است که آمارهای گمرک ایران نشان میدهد، با وجود کاهش واردات کالا طی این مدت به کشور به هیچ عنوان جریان ورود کالا به بنادر و ترخیص کالا با اخلال رو به رو نشده است. از 13 ابان ماه تا 8 دی ماه سال جاری 4.7 میلیون تن کالا به کشور وارد شده است . ارزش ریالی کالای ترخیص شده از گمرکات حدود 26هزارمیلیارد تومان و ارزش دلاری آن بیش از 6 میلیارد دلار میباشد.
گفتنی است طی حدود 2ماه اخیر، درحالی نزدیک به 6میلیارد دلار کالا از گمرکات کشور ترخیص شده است که در مدت مشابه سال قبل 5.5 میلیون تن کالا از گمرکات ترخیص شده بود. ارزش ریالی کالاهای مورد اشاره حدود 28 هزار میلیارد تومان بوده است.
🌟🌟🌟🌟🌟
ترخیص 13هزار خودروی دپوشده در گمرک از هفته آینده
به گزارش تسنیم، واردات رسمی کالا بعد اعمال سیاست اول ارزی برای مقابله با اثرات تحریمهای امریکا با چالشهای جدی مواجه شده است. به عنوان مثال انقضای اعتبار ثبت سفارش کالا بعد از تامین ارز، واردات بدون انتقال ارز، ممنوعیت ثبت سفارش 1300 قلم کالا، الزام ثبت سفارش کالا در مناطق آزاد، عدم تامین ارز از سامانه نیما، مشکلات مربوط به ثبت سفارش و طولانی شدن فرایند تشریفات گمرکی از جمله چالشهایی بود که علاوه بر بحث تحریمها جریان تجارت خارجی کشور را تحت تاثیر قرار داده بود. این در حالی است که رفته رفته مشکلات بیرونی در مسیر ترخیص کالا در حال رفع شدن بوده و مصداق بارز آن بخشنامه های اخیر در خصوص حذف الزام ثبت سفارش در مناطق آزاد و عدم نیاز به تمدید ثبت سفارش منقضی در مواردی که ارز تامین شده میباشد. این تغییرات با همکاری مشترک وزارت صمت و گمرک ایران اجرایی شده و به نظر میرسد با تدابیر لحاظ شده طی روزهای آتی مشکلات ایجاد شده در مسیر تشریفات قانونی ترخیص کالا در گمرک نیز به حداقل کاهش یابد
🌟🌟🌟🌟🌟
شگرد وارداتچی‌ها برای فشار به دولت/ واردات بدون ثبت سفارش و دپو در گمرک
سرپرست سازمان توسعه تجارت :
برخی افراد قبل از ثبت سفارش واردات انجام می‌دهند و در داخل گمرکات به حدی دپو قرار می‌دهند تا دولت تحت فشار قرار گیرد و درباره آنها تصمیم گیری کند.
بسیاری از خودروهای مانده در گمرک ثبت سفارش نشده‌اند
🌟🌟🌟🌟🌟
راهی جز توقف صادرات نیست
رضی میری، عضو اتاق بازرگانی تهران گفت : در صورتی که تجار نتوانند با رویکرد بانک مرکزی فعالیت کنند راهی جز توقف صادرات نداریم.
بسیاری از صادرکنندگانی که پیش از این فعال بودند، با جریان‌های کنونی فعالیت خود را متوقف کرده‌اند تا شرایط مشخص شود؛ اما اکنون که مشکلات صادرکنندگان فعال را می‌بینند از صادرات سر باز‌ می‌زنند.
اکنون بخشنامه بازگشت ارز صادراتی به زمان عملیاتی شدن رسیده و دولت باید حرف خود را عملی کند تا مرحله آزمایشی را طی کند.
دولت می‌تواند به صورت قضایی با بازگشت ارز صادرکنندگان برخورد کند اما نمی‌تواند با اقتصاد کشور کاری انجام دهد. آیا می‌توان اقتصاد را زندانی کرد؟
یکی از موارد اختلاف صادرکنندگان با بانک مرکزی ، بازگشت ارز حاصل از صادرات ریالی است.
🌟🌟🌟🌟🌟
آمار عجیب و غریب از صادرات فرش در سال ۹۷
براساس آمار اعلامی سازمان توسعه و تجارت، در ۸ ماه ابتدایی سال جاری با وجود اینکه ۱۱ هزار تن فرش و صنایع دستی کشور صادر شده که در مقایسه با رقم ۶ هزار تن مدت مشابه سال قبل ۶۴ درصد نیز رشد دارد؛ اما به لحاظ ارزش صادراتی ۱۹ درصد کاهش را تجربه می‌کند.
میزان صادرات فرش در مدت مشابه سال گذشته ۲۸۶ میلیون دلار بوده است که این رقم همانطور که اشاره شد در سال جاری با وجود افزایش ۶۴ درصدی وزن، ۱۹ درصد کاهش ارزش داشته که این به معنی آن است که فرش و صنایع دستی ایران به قیمت‌های به مراتب کمتری در مقایسه با سال قبل صادر شده است./ تسنیم

پ.ن : بروز رسانی ارزش‌های صادراتی بر مبنای نرخ ارز صادراتی و صادرات فرش های با ارزش کمتر می تواند از علل کاهش ارزش فرش های صادراتی در سال ۹۷ باشد
🌟🌟🌟🌟🌟
اپل دستکش هوشمند چند منظوره ساخت
اپل یک دستکش پارچه‌ای هوشمند که قادر به اندازه‌گیری فشار خون است، توسعه داد.
علاوه بر اندازه‌گیری فشار خون، پتنت سنجش فشار خون جدید، قادر به اندازه‌گیری ضربان قلب و "تنفس فیزیولوژیک" نیز است/ایسنا
🌟🌟🌟🌟🌟
تسهیلات جدید دولت برای ترخیص کالاهای واسطه ای و سرمایه از گمرک
فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی در شورای گفت و گوی استان قم اعلام کرد:
بر اساس مصوبات آخرین جلسه ستاد اقتصادی دولت، کلیه کالاهای ترخیص شده از گمرکات کشور تا تاریخ ۳۱ فروردین ماه ۱۳۹۷ از پرداخت مابه التفاوت معاف خواهند شد.
پرداخت مابه التفاوت تمامی «ماشین آلات» ترخیصی تا تاریخ ۲۶ مرداد ماه امسال بر طبق تصمیم جدید دولت معاف است.
تمدید ماده (۲۰) قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور تا پایان سال جاری نیز بر اساس تصمیم دولت، قطعیت یافته و نهایی شده است.
در جلسه روز پنج شنبه ستاد اقتصادی دولت، مقرر شد، وزارت صمتu و بانک مرکزی، جهت تامین سرمایه در گردش صادر کنندگان و تولید کنندگان کالاهای اساسی، سیاست ها و ساز و کارهای ویژه ای را طراحی و عملیاتی کنند تا کسی پشت سد بانک ها نماند.
🌟🌟🌟🌟🌟
وزارت کشاورزی : واردات گوشت و تخم‌مرغ تا ارزانی ادامه دارد؛ مرغ وارد نمی‌کنیم
یک مقام مسئول در وزارت جهاد کشاورزی از ادامه‌دار بودن واردات این دو محصول پروتئینی تا کنترل بازار و ارزانی آنها خبر داد و واردات گوشت مرغ را نیز رد کرد. ایسنا
🌟🌟🌟🌟🌟
ارزش ‎ریال نسبت به ‎دلار درسال ۲۰۱۸ برابر ۶۱ درصد افت کرده است!
بدتر از ریال، بولیوار ونزوئلاست که ۹۸ درصد کاهش داشته است؛ لیر ترکیه هم ۲۸ درصد.
🌟🌟🌟🌟🌟
یکی از مهمترین پیشبینی های اکونومیست از 2019: بیشترین رشد و زوال اقتصادی متعلق به کدام کشورها خواهد بود؟
اکونومیست پیش بینی کرده است به دلیل پایان جنگ و بحران، سوریه در سال جاری میلادی بیشترین رشد را تجربه کند و ونزوئلا هم بیشترین زوال اقتصادی(رشد منفی) را شاهد باشد.
همچنین به دلیل آثار تحریم ها، ایران نیز در فهرست کشورهای با بیشنرین رشد منفی قرار دارد.
🌟🌟🌟🌟🌟
نتفلیکس، شرکت پخش اینترنتی ویدیو، یک شماره از یک کمدی هجوآمیز درباره حاکمان عربستان سعودی را در پی اعتراض ریاض در این کشور از دسترس خارج کرده است.
قسمت دوم برنامه "اقدام میهن پرستانه" با اجرای حسن مینهاج کمدین آمریکایی، در پی اعتراض مقام هایی که گفتند ناقض قوانین مبارزه با جرایم سایبری این کشور است حذف شد.
🌟🌟🌟🌟🌟
ایران بخشی از عواید نفتی خود را 'در هند سرمایه‌گذاری می‌کند'
یک شرکت هندی از احتمال سرمایه‌گذاری عایدی نفتی ایران در طرح‌های این شرکت خبر داده است.
سانجیو سینگ، مدیرعامل شرکت نفت هند که بزرگترین شرکت پالایش نفت در این کشور است گفته است که ممکن ایران در طرح توسعه ظرفیت در یکی از پالایشگاه‌های متعلق به این شرکت سرمایه‌گذاری کند.
🌟🌟🌟🌟🌟
نماینده اصفهان در مجلس ایران از رواج فساد در مجلس شورای اسلامی انتقاد کرده است و نماینده زاهدان خواستار اصلاح ساختار دولت و مجلس با هدف "اداره صحیح کشور" شده است و حکومت را به "سوء مدیریت به اسم دین" متهم کرده است.
حسن کامران، نماینده اصفهان در مجلس ایران در نطق میان دستور امروز دوازدهم دی (دوم ژانویه) خود گفته است که در راهروهای مجلس شورای اسلامی "کارچاق‌کنی می شود".
🌟🌟🌟🌟🌟
در سال ۲۰۱۷ ایرانی‌ها بزرگترین گروه متقاضی پناهندگی در بریتانیا بودند. گزارش شده که در روزهای اخیر هم بیشتر افرادی که از کانال مانش عبور کردهاند، ایرانی هستند.
پارسال از میان ۲۶۹۰ متقاضی ایرانی پناهندگی، ۴۷ درصد آنها در مرحله اول تصمیمی گیری،‌ پناهندگی گرفته‌اند. این آمار نشان می‌دهد که موفقیت تقاضاهای پناهندگی ایرانی‌ها نسبت به آمار متوسط پناهجویان بالاتر است.
در سال ۲۰۱۷، ۲۶ هزار و ۳۵۰ فرم درخواست پناهندگی در بریتانیا ثبت شده است.
🌟🌟🌟🌟
چه تعداد پناهجو به بریتانیا می‌آیند؛ ایرانی‌ها بزرگترین گروه تازه متقاضیان
سال ۲۰۱۷ ایرانی‌ها در میان بزرگترین گروه‌های متقاضی پناهندگی در بریتانیا بودند. گزارش شده که در روزهای اخیر هم بیشتر افرادی که از کانال مانش عبور کردهاند، ایرانی هستند.
از میان ۲۶۹۰ متقاضی ایرانی پناهندگی، ۴۷ درصد آنها در مرحله اول تصمیمی گیری،‌ پناهندگی گرفته‌اند. این آمار نشان می‌دهد که موفقیت تقاضاهای پناهندگی ایرانی‌ها نسبت به آمار متوسط پناهجویان بالاتر است.
سخنگوی مدیریت بحران: تمام تهران بو می‌آید، شرکت گاز، محیط زیست و آتش نشانی به دنبال شناسایی منشأ بو هستند
سخنگوی سازمان مدیریت بحران شهر تهران که پیشتر گفته بود بوی نامطبوع شهر احتمالا به منطقه حسن‌آباد مربوط می‌شود، ساعتی بعد این احتمال را رد کرد و گفت "این بو در ۲۲ منطقه تهران وجود دارد".
صمیم روزبهانی به تلویزیون ایران گفت: "با توجه به ریسک‌هایی که وجود دارد ما در ابتدا شبکه گاز را که قابل انفجار است، بررسی کردیم و مرحله دوم، مواد خطرناک را بررسی کردیم و طبق بررسی های انجام شده انتشار بوی نامطبوع از زباله‌های آرادکوه منتفی شد و در حال حاضر شرکت گاز، محیط زیست و آتش نشانی به دنبال شناسایی منشأ بوی نامطبوع تهران هستند."
آقای روزبهانی به شهروندان تهران اطمینان داده که "خطری جان کسی را تهدید نمی کند."
🌟🌟🌟🌟🌟
افزایش شاخص آلودگی هوای تهران بعد از انتشار بوی نامطبوع
کیومرث کلانتری، مدیرکل محیط زیست استان تهران از افزایش شدید شاخص آلودگی هوا در تهران بعد از انتشار بودی نامطبوع در سراسر این شهر خبر داده است. به گفته آقای کلانتری ایستگا‌ه‌های سنجش آلودگی هوا "افزایش آلودگی ۵۰ واحدی را نشان می‌دهند و الان هوا برای افراد کم توان ناسالم است."

به گزارش خبرگزاری فارس این مدیر گفته است که کمیته بررسی موضوع با حضور همه کارشناسان در اداره محیط زیست تشکیل شده اما تا این لحظه علت اصلی انتشار بو مشخص نشده است.
🌟🌟🌟🌟🌟
شی جین‌پینگ، رئیس‌جمهوری چین از مردم تایوان خواسته است بپذیرند که این کشور دوباره به چین بپیوندد. او گفته، تایوان به چین "خواهد پیوست و باید بپیوندد".
رئیس‌جمهوری چین در یک سخنرانی به مناسبت چهل سالگی آغاز بهبود روابط میان دو کشور خواستار پیوستن مسالمت آمیز تایوان به چین با ساختار"یک کشور و دو نظام" شد.
🌟🌟🌟🌟🌟
دو زن هندی برای اولین بار با ورود به یک معبد هندوها در ایالت کرالا در جنوب این کشور تاریخ‌ساز شده‌اند.
ورود این دو زن به معبد پس از ماه‌ها اعتراض زنان برای یافتن اجازه راه یافتن به معابد صورت گرفت.
ورود آنها با اعتراض شدید هندوهای راستگرا مواجه شده و پلیس با گاز اشک‌آور و ماشین آب پاش تلاش کرده این افراد را متفرق کند.
معبد سبراملا به طور سنتی به روی زنانی که "در سن قاعدگی هستند" (بین ده تا ۵۰ سالگی) بسته بوده است.
🌟🌟🌟🌟🌟
کاوشگر چینی بر روی پنهان ماه فرود آمد
رسانه های چینی گزارش می دهند که این کشور کاوشگر خود را با موفقیت بر نیمه دور ماه فرود آورده است.
به نوشته "گلوبال تایمز" این فضاپیمای بدون سرنشین به نام "چانگ ای-۴" یک واحد فرود ساکن و یک ماه نورد را در قطب جنوب در نقطه ای به نام "ایتکن" فرود آورد.
🌟🌟🌟🌟🌟
'حکم فیلتر کردن اینستاگرام در ایران صادر شده است'
مقام های قضایی ایران در تازه ترین واکنش به شبکه پرطرفدار اجتماعی اینستاگرام می گویند که حکم قضایی برای فیلتر کردن آن صادر شده است.
🌟🌟🌟🌟🌟
ترامپ می گوید سوریه جز 'ماسه و مرگ' نیست
دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا روز چهارشنبه سوریه را که در جنگ داخلی ۷ ساله ویران شده "ماسه و مرگ" توصیف کرده است.
او همچنین به وضوح در مورد تاریخ خروج نیروهای آمریکایی از سوریه صحبت نکرد.
آقای ترامپ در جریان یک جلسه کابینه گفت: "سوریه خیلی وقت پیش از دست رفت. خیلی وقت است که از دست رفته. و به علاوه من نمی خواهم - اینجا صحبت از ماسه و مرگ است. این چیزی است که از آن صحبت می کنیم."
🌟🌟🌟🌟🌟
استاندار تهران: علت بوی بد ترکیدگی لوله گاز و شبکه فاضلاب نیست.
انوشیروان بندپی، استاندار تهران درباره بوی بدی که از شب گذشته در تهران استشمام می شود گفت: "هیچ منشاء مشخصی تا کنون شناسایی نشده است و علت و منبعی مانند مشکل در شبکه فاضلاب یا ترکیدگی لوله گاز و مسائلی از این دست مطرح نیست."
به گزارش ایسنا، آقای بندپی اضافه کرد: "احتمال اینکه در این بین مواد شیمیایی مانند مکابتان‌ها به عمد یا سهو در محلی سرازیر شده باشد هست که این مسئله در دو یا سه ساعت بعدی مرتفع شد."
🌟🌟🌟🌟🌟
کاردار سفارت کره شمالی در ایتالیا 'ناپدید شده است'
یک دیپلمات ارشد کره شمالی در ایتالیا ناپدید شده و گفته می‌شود در صدد کسب پناهندگی سیاسی است.
روز پنجشنبه، ۱۳ دی، منابع خبری کره جنوبی به نقل از کیم مین-کی، از نمایندگان پارلمان این کشور گزارش کردند که جو سونگ‌-گیل، کاردار سفارت کره شمالی در رم، پایتخت ایتالیا، و اعضای خانواده‌اش ناپدید شده است.
🌟🌟🌟🌟🌟
حسن روحانی با استعفای وزیر بهداشت موافقت کرد
حسن روحانی، رئیس جمهور ایران روز پنج‌شنبه بعد از چندین روز سرانجام با استعفای حسن قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت موافقت کرد.
آقای روحانی در حکمی سعید نمکی را به عنوان سرپرست وزارت بهداشت منصوب کرد.
در چند روز اخیر خبرهای ضد و نقیضی درباره استعفای وزیر بهداشت منتشر شده بود. برخی رسانه ها کاهش بودجه سلامت را در سال آینده خورشیدی دلیل استعفای آقای قاضی‌زاده عنوان کرده بودند.
🌟🌟🌟🌟🌟
اعتراضات خشونت آمیز پس از ورود دو زن به یک معبد هندوها
ورود دو زن به یک معبد هندوها در ایالت کرالا در جنوب هند باعث بروز اعتراضات خشونت‌آمیز در این منطقه شده است. یک نفر دردرگیری‌های روز گذشته کشته است.
ورود تاریخ‌ساز این دو زن به معبد پس از ماه‌ها اعتراض زنان برای اجازه راه یافتن به این معبد صورت گرفت.
🌟🌟🌟🌟🌟
پرونده قتل جمال خاشقجی
دادستان کل عربستان خواستار اعدام تعدادی از متهمان شد.
خبرگزاری فرانسه گزارش کرده که دادستان کل عربستان سعودی خواستارحکم اعدام برای پنج نفر از ۱۱ نفری شده که به قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد این کشور متهم شده‌اند.
🌟🌟🌟🌟🌟
نتفلیکس، از تولیدکنندگان عمده مجموعه‌های تلویزیونی و سینمایی به دلیل استفاده از تصاویر واقعی یک حادثه قطار در بلژیک با انتقادهایی رو به رو شد.
به گزارش روزنامه‌های بلژیک، در فیلم دفتر مرگ، یک مجموعه دلهره‌آور که بر اساس کامیک استریپ‌های ژاپنی ساخته شده است، بارها تصاویری از صحنه تصادف واقعی دو قطار مسافربری که در اثر آن ۱۹ نفر کشته شدند، نشان داده می‌شود.
سخنگوی راه‌آهن بلژیک نشان دادن این تصاویر را "بی‌احترامی" به قربانیان این حادثه دانست.
مشخص نیست که این تصاویر با چه مجوزی در این فیلم استفاده شده است.
در ۱۵ فوریه سال ۲۰۱۰، دو قطار مسافربری با سرعت به یکدیگر برخورد کردند که در اثر شدت تصادف، کوپه‌های قطارها به هوا پرتاب شد.
در این حادثه خونین ۱۹ نفر کشته و ده‌ها نفر مجروح شدند.
🌟🌟🌟🌟🌟
اعطای شهروندی افتخاری به پناهجویانی که جان یونانی‌ها را نجات دادند
یونان از دو پناهجوی مصری و یک آلبانیایی که تابستان گذشته، در جریان آتش‌سوزی وسیع اطراف آتن، زندگی چند یونانی را نجات دادند، تقدیر کرد و به طور افتخاری به آنها حق شهروندی داد.
🌟🌟🌟🌟🌟
اپل درباره 'افت بازار چین' به سرمایه‌گذارانش هشدار داد
اپل به سرمایه‌گذارانش هشدار داده که این شرکت در برآورد خود از فروش تجدیدنظر کرده و آن را پایین آورده، چرا که افت بازار چین به کاهش فروش انجامیده است.
تیم کوک، مدیرعامل اپل، در نامه‌ای غیرمنتظره به سرمایه‌گذاران اعلام کرد که درآمد سه ماهه اخیر آن ۸۴میلیارد دلار بوده است که پنج میلیارد دلار کمتر از پیش‌بینی اپل برای این دوره بوده است.
🌟🌟🌟🌟🌟
سرپرست وزارت بهداشت: طرح تحول سلامت ادامه می یابد.
سعید نمکی، سرپرست وزارت بهداشت امروز اعلام کرد: "مردم نگران نباشند و بدانند که طرح تحول نظام سلامت که طرح دولت روحانی است، با قدرت بیشتری ادامه می‌یابد و منابع مناسب‌تری برایش تخصیص خواهیم داد."
به گزارش ایسنا، آقای نمکی اضافه کرد: "قطعا با رابطه‌ای که با دوستان‌مان در سازمان برنامه و بودجه و همکاران وزارت بهداشت داریم، امیدواریم بتوانیم در تخصیص منابع مناسب، تلاش کنیم."
حسن روحانی، رئیس جمهور ایران امروز استعفای وزیر بهداشت را پذیرفت و آقای نمکی را سرپرست وزارت بهداشت کرد.
🌟🌟🌟🌟🌟
دونالد ترامپ دیروز بار دیگر تاکید کرد که نیروهای این کشور از سوریه خارج خواهند شد اما درباره زمان دقیق خروج این نیروها صحبتی نکرد.

آقای ترامپ دو هفته پیش گفته بود که نیروهای آمریکایی به زودی سوریه را ترک می کنند و به آمریکا بازمی گردند. سخنانی که انتقادهای بسیاری را به دنبال داشت، او حالا می گوید به حمایت از متحدان کردش در سوریه ادامه خوهد داد.
🌟🌟🌟🌟🌟
موزه لوور رکورد شکست: ۱۰ میلیون و دویست هزار بازدید کننده
موزه لوور در پاریس با ۱۰ میلیون و دویست هزار بازدید کننده در طول سال ۲۰۱۸، بار دیگر به عنوان پر بازدیدترین موزه هنرهای زیبا جهان دست یافت و از نظر تعداد هم رکورد قبلی خود را شکست.
🌟🌟🌟🌟🌟
وزیر اقتصاد: هر سال یک میلیون نفر به عرصه تقاضای اشتغال در کشور وارد می‌شوند.
فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد و دارایی گفت: "هر سال یک میلیون نفر به عرصه تقاضای اشتغال در کشور وارد می‌شوند در حالی که به دلیل محدودیت‌های اقتصادی نمی‌توان چنین ظرفیتی را تحت پوشش اشتغال قرار داد."
به گزارش ایسنا، آقای دژپسند افزود: ".در طول پنج سال اخیر ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار شغل در سطح کشور ایجاد شده که همچنان با تعداد افراد متقاضی برای اشتغال در کشور همخوانی ندارد."
🌟🌟🌟🌟🌟
هشدار آمریکا به ایران درباره پرتاب موشک‌های ماهواره‌بر
مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در بیانیه ای ایران را به نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد متهم کرده است.
آقای پومپئو در این بیانیه پرتاب موشک های ماهواره بر از سوی ایران را ناقض قطعنامه مرتبط با برجام خوانده و گفته از آنجا که این موشک‌ها با تکنولوژی مشابه موشک‌های بالستیک قاره‌پیما با کلاهک هسته‌ای تولید می‌شوند، چنین اقدامی از سوی ایران قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد را نقض خواهد کرد.
چندی پیش وزارت دفاع ایران از برنامه خود برای پرتاب موشک‌های ماهواره‌بر خبر داده بود.
🌟🌟🌟🌟🌟
مقامات آمریکا و کره شمالی 'در جستجوی محلی برای ملاقات رهبران دو کشور هستند'
در پی اظهارات وزیر خارجه آمریکا در مورد احتمال ملاقات دونالد ترامپ، رئیس جمهوری این کشور، و کیم جونگ-اون، رهبر کره شمالی، یک رسانه آمریکایی از مشکلاتی در یافتن محل مناسب برای چنین ملاقاتی خبر داده است.
🌟🌟🌟🌟🌟
آمریکا به شهروندانش درباره ترک چین هشدار داد
وزارت خارجه آمریکا با صدور اطلاعیه‌‎ای به شهروندان این کشور هشدار داده برای ترک چین "احتیاط بیشتری" به خرج دهند. این اطلاعیه در پی بالاگرفتن تنش میان واشنگتن و پکن بر سر بازداشت وانژو منگ، از مدیران ارشد شرکت فناوری هوآووی و دستگیری دو شهروند کانادایی در چین صادر شده است.
🌟🌟🌟🌟🌟
رئیس سازمان خصوصی سازی ایران: استعفای من از روی ادب بود
رئیس سازمان خصوصی سازی ایران که روز گذشته خبر استعفای او منتشر شده بود می‌گوید استعفایش جدید نیست.
روز پیش رسانه‌های ایران گفتند میرعلی اشرف عبدالله‌ پوری حسینی، رییس سازمان خصوصی سازی و معاون وزارت اقتصاد گفته است از سمت خود کناره‌گیری کرده است.
یک نماینده مجلس ایران، رئیس سازمان خصوصی سازی را متهم کرده که با سوءاستفاده از مقامش، داد و ستدهای شخصی و تجاری‌اش را پیش می‌برده است. او این اتهام‌ها را رد کرده است.
🌟🌟🌟🌟🌟
امام جمعه تهران: خاورمیانه گورستان آمریکاست
محمدجواد حاج‌‌علی‌‌اکبری امام جمعه موقت تهران در اولین خطبه‌های نمازجمعه‌اش خاورمیانه را گورستان نیروهای نظامی آمریکا خواند و گفت: "نیروهای آمریکایی هرجا رفتند، بیچارگی و بدبختی برده‌‌اند."
به گزارش‌رسانه‌های ایران، آقای اکبری گفت امروز "جبهه مقاومت به زنجیره مقاومت" تبدیل شده و این زنجیره "از حزب‌‌الله تا حشدالشعبی تا انصارالله یمن و تا مقاومت در نیجریه و بحرین" تشکیل شده است.
گفتنی است آقای اکبری هفته گذشته بعنوان امام جمعه موقت شهر تهران منصوب شد و پیش از آن رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور بود.
🌟🌟🌟🌟🌟
رئیس جمهور برزیل خواستار مصونیت قضایی ماموران انتظامی شد
رئیس جمهور جدید برزیل از دولت خواسته قانونی وضع کند که ماموران امنیتی را وقتی در ماموریت هستند از مصونیت قضایی برخوردار کند.
جایر بولسونارو، رئیس جمهور راست‌گرای ضد مهاجر برزیل که قبلا افسر ارتش بوده می‌گوید تا وقتی چنین تضمینی برای نیروهای انتظامی و امنیتی وجود نداشته باشد آمار جرم و جنایت در برزیل کاهش نخواهد یافت. کاهش جرم و جنایت یکی از وعده‌های انتخاباتی آقای بولسونارو بوده است.
او هفته پیش گفت اگر روسیه به حضور خود در ونزوئلا کشور همسایه برزیل ادامه دهد، برزیل به آمریکا اجازه احداث پایگاه نظامی در این کشور خواهد داد.
🌟🌟🌟🌟🌟
سیاستمداران آلمانی هدف حمله دستجمعی سایبری قرار گرفتند
اطلاعات شخصی صدها سیاستمدار آلمانی از جمله آنگلا مرکل، صدراعظم، به سرقت رفته و در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است.
نشانی، چت‌های خصوصی و اطلاعات مالی تمام سیاستمداران عمده آلمان به استثنای سیاستمداران حزب راستگرای آلمان گزینه دیگر در توییتر منتشر شده است.
🌟🌟🌟🌟🌟
'یک ناوگروه ایران به اقیانوس اطلس اعزام می‌شود'
یکی از فرماندهان ارشد نیروی دریایی ارتش ایران روز جمعه اعلام کرد که به زودی یک ناوگروه ارتش، وارد اقیانوس اطلاس خواهد شد.
دریادار تورج حسنی مقدم، جانشین فرمانده نیروی دریایی ارتش گفت که این سفر در اوایل سال آینده خورشیدی آغاز خواهد شد و پنج ماه نیز به طول می‌انجامد.
🌟🌟🌟🌟🌟
فرانسه نیروهای ذخیره پلیس را برای کنترل بحران مهاجران کانال مانش فراخواند
دولت فرانسه در راستای توافق با بریتانیا، بخشی از نیروهای ذخیره پلیس را به سواحل شمال این کشور اعزام کرده تا مهاجران غیرقانونی را که قصد دارد از شمال فرانسه و از راه دریا به بریتانیا وارد شوند کنترل کند.
یکی از مقامات بلندپایه محلی فرانسه اعلام کرد که نیروهای پلیس به موتور کراس برای گشت در سواحل شنی و تجهیزات دید در شب مجهز خواهند شد.
آقای سودری از نصب دوربین‌های مداربسته و تجهیزات نورپردازی بیشتر نیز خبر داده است.
در ماههای اخیر موج جدیدی از مهاجران به وسیله قایق‌های بادی پلاستیکی تلاش کرده‌اند از کانال مانش وارد خاک بریتانیا شوند. بیشتر این مهاجران اتباع ایران هستند.
🌟🌟🌟🌟🌟
اسماعیل بخشی، نماینده کارگران هفت‌تپه: آنقدر شکنجه شدم که سه روز نمی‌توانستم تکان بخورم
اسماعیل بخشی، یکی از نمایندگان کارگران هفت‌تپه، می‌گوید در دوران بازداشتش آنقدر شکنجه شده بود که سه روز نمی‌توانست حرکت کند.
آقای بخشی با انتشار پستی در حساب اینستاگرام خود ضمن شرح شکنجه جسمی و روحی، گفته ماموران وزارت اطلاعات به او "فحش‌های رکیک" می‌دادند و مکالمات شخصی او با همسرش را شنود کرده بودند.
🌟🌟🌟🌟🌟
وزیر خارجه بریتانیا: رفتار حکومت ایران با نازنین زاغری شرم‌آور است
جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا، با انتقاد از عدم دسترسی نازنین زاغری به امکانات پزشکی، نحوه رفتار حکومت ایران با او را "شرم آور" توصیف کرده است.
نازنین زاغری-رتکلیف، که دارای تابعیت دوگانه ایرانی-بریتانیایی است، در سفر به ایران در سال ٢٠١٦ بازداشت و بعدا به اتهام جاسوسی به پنج سال زندان محکوم شد.
خانم زاغری این اتهام را رد کرده است.
اخیرا وی اعلام کرد که در اعتراض به عدم دسترسی به امکانات پزشکی دست به اعتصاب غذا زده است.
آقای هانت گفته است که در جریان سفر به ایران، مقامات دولت جمهوری اسلامی به او اطمینان دادند که نازنین زاغری که دچار مشکلات متعدد پزشکی است به خدمات درمانی لازم دسترسی خواهد داشت اما این وعده عملی نشده است.
🌟🌟🌟🌟🌟
مقام نهاد وابسته به رهبر ایران: قوانین ضدپولشویی به نتیجه برسد تا اروپایی‌ها بهانه نگیرند
مدیر کل شورای راهبردی روابط خارجی، که یک نهاد مشورتی وابسته به رهبر ایران است، می‌گوید بهتر است قوانین مرتبط با مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم زودتر به نتیجه برسند تا اروپایی‌ها در ایجاد سازوکار مالی با ایران "بهانه" نداشته باشند.
آقای فرجی‌راد به ایسنا گفته است: "بهتر است هر چه زودتر FATF و CFT به نتیجه برسد تا این بهانه از اروپایی‌ها گرفته شود و بتوانیم اجرایی شدن ساز و کار را از اروپایی‌ها بخواهیم."
🌟🌟🌟🌟🌟
علم الهدی: دیسکوی زنان با حجاب در ترکیه برپا شده
احمد علم‌الهدی، نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی در خطبه‌های نماز جمعه مشهد گفت که "توطئه‌هایی" در ترکیه ‌شروع شده که به ایران هم رسیده و این "توطئه" از نگاه وی این است که می‌خواهد "زنان با حجاب را عیاش" نشان دهد و برای نمونه از راه‌اندازی "دیسکویی در ترکیه" که زنان با حجاب در آن می‌رقصند مثال آورده است.
آقای علم‌الهدی در بخش دیگری از اظهاراتش از نفوذ "دشمن" گفته و اینکه "نفوذ دشمن مخصوص مدیریت نیست" ممکن است در "جریان‌های امثال بنده هم نفوذ کند".
🌟🌟🌟🌟🌟
نماینده مجلس خواهان اعدام مجرمان اقتصادی در میدان آزادی شد
امیر خجسته رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی مجلس ایران از قطعی شدن حکم اعدام چهار نفر به جرم مفاسد اقتصادی خبر داد.
به گزارش ایرنا، آقای خجسته در خطبه‌های پیش از نمازجمعه شهر همدان گفت که ۳۱ نفر از "سران مفاسد اقتصادی" که با "فساد و رانت خواری" اقدام به کسب "ثروت" کرده بودند، "شناسایی" شده‌ و "درخواست داریم در ملاء عام و در میدان آزادی اعدام شوند".
🌟🌟🌟🌟🌟
دستگیری سه نفر در رابطه با بمب‌گذاری دفتر حزب آلترناتیو برای آلمان
پلیس آلمان اعلام کرد که سه نفر را در ارتباط با حادثه بمب گذاری در دفتر حزب راستگرای آلترناتیو برای آلمان در شرق این کشور بازداشت کرده است.
دادستان‌ها اعلام کردند که انگیزه‌های سیاسی در پشت این بمب‌گذاری بوده است.
پنجشنبه شب بمبی در شعبه این حزب در شهر دوبلن در نزدیکی درسدن منفجر شد و به در و پنجره‌های آن آسیب زد.
یکی از مقامات محلی منطقه درسدن گفته است که این بمب گذاری به نفع حزب آلترناتیو است و به روند دمکراسی در آلمان ضربه می‌زند.
🌟🌟🌟🌟🌟
'مرد طلایی' قزاقستان با کپسول زمان دفن خواهد شد
تلویزیون قزاقستان می‌گوید بقایای جسد یک جنگجوی قدیمی را در کپسول زمان دفن می‌کنند و مقام‌های این کشور امیدوارند به این طریق نسل‌های بعدی قادر به کشف هویت این جنگجو باشند.
باستان‌شناسان بقایای این جنگجو را به همراه زره طلایی و چندین قطعه گرانبهای دیگر در سال ۱۹۶۹ در اکتشافات خود در کورگان ایسیک که یک گورتپه است در جنوب شرقی قزاقستان کشف کردند و به او لقب مرد طلایی دادند.
🌟🌟🌟🌟🌟

  

شرح مهمترین اخبار روز و هفته را در بخش اخبار سایت شرکت فراتجارت هخامنش ببینید

و برای داشتن مهمترین اخبار روز در گوشی همراه خود به کانال تلگرامی ما بپیوندید

لینک کانال شرکت فراتجارت هخامنش

FTH_Trading@