خبرهای کوتاه امروز 16 دی ماه 97

new

🌟🌟🌟🌟🌟
کشته شدن بیش از ۱۲ هزار نفر در تصادفات ۸ ماه اخیر در ایران
سازمان پزشکی قانونی ایران اعلام کرده که از فروردین تا پایان آبان ماه بیش از ۱۲ هزار نفر در حوادث رانندگی در ایران کشته شده‌اند.
به گزارش روابط عمومی این سازمان طی ۸ ماه امسال، در جاده‌‌های برون شهری ۷ هزار و ۸۳۸ نفر جان خود را از دست داده‌اند.
بنابر تازه‌ترین گزارش بانک جهانی به طور متوسط از هر ۱۰۰ هزار نفر از ساکنان ایران، ۲۸ نفر در سال در حوادث رانندگی جان می‌دهند. بریتانیا با مرگ سه نفر در هر صد هزار نفر از جمعیت بهترین رتبه را در جهان دارد.
🌟🌟🌟🌟🌟
به دنبال حذف ۴ صفر از پول ملی هستیم
به کانال اروپا امیدی نیست
رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس:
رئیس کل بانک مرکزی گفت نقدینگی ۱۷۰۰ هزار میلیاردی ۳۰درصد قدرت خود را به دلیل تورم از دست داده است می‌خواهیم ۴ صفر از پول ملی را حذف کنیم.
همتی گفت، اینکه چراقیمت‌ها پایین نمی‌آید به خاطر این است که همه فکر می‌کنند دوباره قیمت دلار افزایش پیدا خواهد کرد. یکی از مشکلات ما دولتی‌ها و نمایندگان هستند که با مصاحبه‌ها تصمیمات ما را خراب می‌کنند.
رئیس کل بانک مرکزی همچنین گفت به کانال اروپا خیلی امیدی نیست ولی باید از آنها مطالبه کرد و طلبکار بود. با چین و کره مسیر باز شد و با هند در حال باز شدن است و با ترکیه در این باره در حال مذاکره هستیم./فارس
حذف صفر از پول ملی، سال‌هاست که در ایران مطرح بوده است. بانک مرکزی ایران در دوره ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری پیشین، درباره نام واحد پولی آینده با راه‌اندازی سایت "طرح اصلاح پول ملی" نظرخواهی از شهروندان را آغاز کرد اما در نهایت این طرح ناتمام ماند.
🌟🌟🌟🌟🌟
لایحه حذف ۴ صفر تقدیم دولت شد
رییس کل بانک بانک مرکزی: بانک مرکزی بر بازار ارز مسلط است و این نهاد روند تعادلی نرخ ارز را با تدبیر و رعایت عوامل دخیل در بازار پیش می برد
لایحه حذف چهار صفر از پول ملی روز گذشته از سوی بانک مرکزی تقدیم دولت شده است
امیدوارم با ثبات ایجاد شده در بازار و روند نرخ ارز شاهد کنترل بیشتر تورم باشیم.
🌟🌟🌟🌟🌟
فهرست کشورهایی که طبق اعلام وزارت امور خارجه آمریکا برای سفر ناامن هستند
از امسال در وبگاه وزارت امور خارجه آمریکا در بخش «توصیه‌های سفر» سامانه جدیدی راه‌اندازی شده است که تمام کشورهای جهان را به چهار سطح امنیتی تقسیم می‌کند که عبارتند از:
سطح ۱: احتیاط‌های عادی
سطح ۲: افزایش احتیاط و هوشیاری
سطح ۳: تجدیدنظر درمورد سفر
سطح ۴: سفرنکردن
ایران در طبقه‌بندی وزارت امورخارجه آمریکا در سطح ۴ قرار دارد. دلیلی که در این وبگاه برای قرارگرفتن ایران در سطح ۴ ذکر شده «خطر دستگیری و بازداشت غیرقانونی شهروندان آمریکایی به‌ویژه شهروندان دو تابعیتی» است.
🌟🌟🌟🌟🌟
فشار واردات کننده معروف نتیجه داد!/ افزایش قیمت نهاده‌های دامی در کمتر از ۳روز
برومند چهارآیین، مدیرعامل اتحادیه سراسری تعاونی های مرغداران گوشتی ایران:
در پی خودداری بزرگترین واردکننده نهاده های دامی از عرضه، در کمتر از ۳ روز قیمت هر کیلوگرم کنجاله سویا با افزایش ۴۶۰ تومانی از ۲۷۰۰ به ۳۱۶۰تومان و قیمت هر کیلوگرم ذرت با افزایش ۲۲۰ تومانی از ۱۴۰۰ به ۱۶۲۰تومان افزایش یافته است.
در حال حاضر قیمت هر کیلوگرم دان درآستانه ۳۰۰۰تومانی شدن است!
مرغداران چاره ای جز خرید دان با قیمت بالا ندارند چراکه بسیاری از آن ها دقیقا در میانه دوره پرورش هستند.
جوجه ها در واحدهای پرورشی در سنی قرار دارند که مرغداران نه می تواند آن ها را راهی کشتارگاه کنند و نه می تواند آن ها از بین ببرند.
این حجم از بی توجهی از دستگاه های نظارتی بر بازار نهاده های واردتی عجیب است و نمی توان هیچ توضیح منطقی برای آن یافت.
🌟🌟🌟🌟🌟
ورود کالاهای مستعمل به «مناطق آزاد» آزاد است
ناصر خرمالی؛ مدیر توسعه صادرات شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به « بازرگانان ایران» گفت: بر اساس قانون ورود هرگونه کالا با رعایت استانداردهای لازم به محدوده مناطق آزاد بلامانع بوده است.
براساس ماده 14 قانون مناطق آزاد ورود هر نوع کالا اعم از مستعمل و غیرمستعمل به این مناطق هیچگونه منعی ندارد.
برای واردات هرگونه کالا سازمان‌های هر منطقه ضوابط خاص خود را تعیین می‌کند و این کالاها باید شرایط مرتبط با بهداشت، استاندارد، انرژی اتمی و سایر موازین مشخص شده را رعایت کنند.
با ارائه نمونه‌ای از این کالاها و بازدید توسط اداره‌های استاندارد، بهداشت و سایر ارگان‌های مستقر در منطقه، ضوابط یاد شده اعمال می‌شود و در صورتی‌که کالاها مشکلی نداشته باشند، واردات آنها صورت می‌گیرد.
واردات کالاهای مستعمل به مناطق آزاد به این معنی نیست که اساساً هیچگونه ضوابط ایمنی، استاندارد، معیارهای سوخت و ... در آنها رعایت نمی‌شود و به بهانه مناطق آزاد و ویژه اقتصادی امکان ورود هرگونه کالای غیربهداشتی و غیراستاندارد وجود داشته باشد.
🌟🌟🌟🌟🌟
با ابلاغ معاونت توسعه مدیریت ومنابع گمرک جمهوری اسلامی ایران «اداره کل گمرکات مازندران »به «حوزه نظارت گمرکات استان مازندران» ارتقا یافت
حوزه های نظارت گمرکات کشور از 8 حوزه نظارت به 9 حوزه نظارت افزایش یافت
پیش از این حوزه های نظارت گمرکات هرمزگان، بوشهر، خوزستان، سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی و غربی و گیلان ایجاد شده بود و گمرکات اجرایی هر استان زیر نظر ناظر و مدیر کل گمرک مرکز استان فعالیت می نمودند.
🌟🌟🌟🌟🌟
همتی: بانک مرکزی مقابل صادرکننده ها نیست/ همه در یک کشتی هستیم
رییس کل بانک مرکزی:
ارز حاصل از صادرات نفتی به کالاهای اساسی و استراتژیک اختصاص می یابد و از این رو برای تأمین ارز وادرات دیگر نیازهای مردم، باید از ارز حاصل از صادرات استفاده کرد.
لذا ضروری است که صادرکنندگان برای رفاه مردم به میدان بیایند و ارزشان را به چرخه اقتصادی بازگردانند
معاون ارزی بانک مرکزی: صادرکنندگان در طول 9 ماه اخیر حدود ٢٩ میلیارد یورو صادرات داشتند و حدود ٢٢ میلیارد یورو از طریق بانک مرکزی و حدود ٧ میلیارد یورو از طریق سامانه نیما برای واردات ارز تأمین شده که این امر نشان از حمایت بانک مرکزی از صادرکنندگان و تولیدکنندگان دارد.
🌟🌟🌟🌟🌟
تعریف ۳ فاکتور برای رتبه‌بندی بازرگانان
بازرگانان بر پایه سه فاکتور «مسوولیت‌پذیری»، «دارایی» و «کسب‌وکار» رتبه‌بندی می‌شوند.
معاون وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: با رتبه‌بندی بازرگانان، شفافیت و نظارت‌ها بیشتر و دقیق‌تر خواهد شد.
به گزارش خبرگزاری تسنیم، بهنام امیری با اشاره به رتبه‌بندی بازرگانان افزود: فعالیت‌های تجاری بازرگانان در داخل کشور براساس وظایف وزارت صنعت، معدن و تجارت ساماندهی شده است و با تصویب قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز و مصوبات بعدی، اقدامات مفصلی در این باره برنامه‌ریزی شده است. وی ادامه داد: از سال گذشته اقدامات موثری را در حوزه توسعه سامانه اعتبارسنجی و رتبه‌بندی اعتباری آغاز کردیم و از اسفندماه سال قبل، نخستین مراحل اجرای این سامانه عملیاتی شد و گام‌های مختلفی از آن به بهره‌برداری رسید. امیری اضافه کرد: اکنون مجموعه‌ای از قابلیت‌ها و داده‌ها را در داخل سامانه اعتبارسنجی و رتبه‌بندی در اختیار داریم که باعث کمک به بازرگانان و سیاست‌گذاران شده است. وی درباره معیارهای رتبه‌بندی سامانه یکپارچه رتبه‌بندی و اعتبارسنجی گفت: برای این منظور سه گروه شاخص شامل شاخص‌های مربوط به مسوولیت‌پذیری بازرگانان، توانمندی‌های مالی و کسب‌وکار بازرگانان در نظر گرفته شده است.
🌟🌟🌟🌟🌟
جهانگیری: شرکت های کشتیرانی خارجی به دلیل تحریم، همکاری خود را با ایران قطع کرده اند
شرکت های کشتیرانی در شرایط حساس کنونی اجازه ندهند جریان واردات و صادرات کشور با کندی مواجه شود.
🌟🌟🌟🌟🌟
تبلیغ کالاهای خارجی دارای مشابه ایرانی در صدا و سیما و مطبوعات باز هم ممنوع شد
نمایندگان مجلس در مصوبه ای تبلیغ کالاهای خارجی دارای مشابه یا نمونه کالای ایرانی در صدا و سیما و مطبوعات را ممنوع کردند.
🌟🌟🌟🌟🌟
تبلیغ کالاهای خارجی دارای مشابه داخلی ممنوع شد
نمایندگان در جلسه علنی امروز (یکشنبه، ۱۶ دی) مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی طرح حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی، با ماده (۱۹) این طرح با ۱۵۵ رأی موافق، ۱۹ رأی مخالف و ۵ رأی ممتنع از مجموع ۲۱۶ نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.
در ماده (۱۹) آمده است: به‌منظور حمایت از کالای ایرانی موضوع این قانون، تبلیغ کالاهای خارجی دارای مشابه یا نمونه کالای ایرانی در صدا و سیما، مطبوعات، تابلوهای شهری یا دیواری، وسایل حمل و نقل همگانی، اوراق چاپی، تلفن و فضای مجازی ممنوع و رسانه پخش‌کننده آگهی هر یک به جزای نقدی معادل ده‌برابر قرارداد پخش آگهی، محکوم می‌شود.
تبلیغ کالاهای خارجی که بخشی از فرآیند تولید آنها در داخل کشور انجام می‌شود و مورد تأیید وزارت صنعت، معدن و تجارت باشد، مجاز است.
در تبلیغ کالاهای ایرانی و محصولات داخلی و تقویت نشان‌های تجاری (برندهای) داخلی، ماده(۸) قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور و آیین‌نامه مربوطه لازم‌الاجراء است.
🌟🌟🌟🌟🌟
به دنبال حذف ۴ صفر از پول ملی هستیم/به کانال اروپا امیدی نیست
رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس:
رئیس کل بانک مرکزی گفت نقدینگی ۱۷۰۰ هزار میلیاردی ۳۰درصد قدرت خود را به دلیل تورم از دست داده است می‌خواهیم ۴ صفر از پول ملی را حذف کنیم.
همتی گفت، اینکه چراقیمت‌ها پایین نمی‌آید به خاطر این است که همه فکر می‌کنند دوباره قیمت دلار افزایش پیدا خواهد کرد. یکی از مشکلات ما دولتی‌ها و نمایندگان هستند که با مصاحبه‌ها تصمیمات ما را خراب می‌کنند.
رئیس کل بانک مرکزی همچنین گفت به کانال اروپا خیلی امیدی نیست ولی باید از آنها مطالبه کرد و طلبکار بود. با چین و کره مسیر باز شد و با هند در حال باز شدن است و با ترکیه در این باره در حال مذاکره هستیم.
🌟🌟🌟🌟🌟
لایحه پالرمو و CFT تا یک ماه آینده در مجمع تشخیص تعیین تکلیف می‌شود
رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس با اشاره به تصویب لایحه مبارزه با پولشویی در مجمع تشخیص مصلحت، گفت: پرونده لایحه CFT تا هفته آتی در مجلس بسته و به همراه لایحه پالرمو تا یک ماه آینده در مجمع تشخیص تعیین تکلیف می‌شود.
🌟🌟🌟🌟🌟
فرانسه به استقبال تحریم نفتی ایران رفت
فرانسه که یکی از امضاکنندگان توافق هسته ای بوده و به همراه دو کشور آلمان و انگلیس وعده داده است از تجارت خارجی ایران در برابر تحریم های آمریکا محافظت کند در ماه سپتامبر و پیش از اجرایی شدن تحریم‌های نفتی واردات نفت از ایران را متوقف کرده است.
🌟🌟🌟🌟🌟
سفرقریب الوقوع ظریف به هند/ هندی‌ها درتلاش برای تمدید مجوز معافیت تحریمی خود از سوی آمریکا هستند
نخستین سفر خارجی وزیر امورخارجه ایران در سال 2019 به کشور هند خواهد بود.
هند ازجمله خریداران نفت ایران است و جز 8 کشوری است که توانسته معافیت شش ماهه را برای خرید نفت ایران از ایالات متحده دریافت کند
مساله فروش نفت ایران و انتقال پول در دستورکار وازرت امور خارجه است.
به علت فشارها ایالات متحده قرار است پول نفت خریداری شده از سوی هند به ایران به شکل روپیه پرداخت خواهدشد.
برای مقابله با فشارهای آمریکا، فعال کردن شرکت‌های کوچک ایالتی و محلی در هند جهت خرید از ایران ‌می‌تواند کارساز باشد.
🌟🌟🌟🌟🌟
همتی: به دنبال حذف ۴ صفر از پول ملی هستیم
رئیس کل بانک مرکزی:
اینکه چرا قیمت‌ها پایین نمی‌آید به خاطر این است که همه فکر می‌کنند دوباره قیمت دلار افزایش پیدا خواهد کرد. یکی از مشکلات ما دولتی‌ها و نمایندگان هستند که با مصاحبه‌ها تصمیمات ما را خراب می‌کنند.
به کانال اروپا خیلی امیدی نیست ولی باید از آنها مطالبه کرد و طلبکار بود. با چین و کره مسیر باز شد و با هند در حال باز شدن است و با ترکیه در این باره در حال مذاکره هستیم.
🌟🌟🌟🌟🌟
همتی: بانک مرکزی مقابل صادرکننده ها نیست/ همه در یک کشتی هستیم
رییس کل بانک مرکزی:
ارز حاصل از صادرات نفتی به کالاهای اساسی و استراتژیک اختصاص می یابد و از این رو برای تأمین ارز وادرات دیگر نیازهای مردم، باید از ارز حاصل از صادرات استفاده کرد.
لذا ضروری است که صادرکنندگان برای رفاه مردم به میدان بیایند و ارزشان را به چرخه اقتصادی بازگردانند
معاون ارزی بانک مرکزی:
صادرکنندگان در طول ٩ماه اخیر حدود ٢٩ میلیارد یورو صادرات داشتند و حدود ٢٢ میلیارد یورو از طریق بانک مرکزی و حدود ٧ میلیارد یورو از طریق سامانه نیما برای واردات ارز تأمین شده است.
🌟🌟🌟🌟🌟
پاسخ سازمان برنامه و بودجه به برخي خبرهاي منتشر شده در شبكه‌هاي اجتماعي
بودجه نوسازي و تجهيز مدارس در لايحه بودجه۹۸ معادل ۱۸۵۰ ميليارد تومان است نه ۱۱ ميليارد تومان
اعتبارات جامعه المصطفي العالميه۲۰۰ ميليارد تومان است كه در مقايسه با اعتبار مصوب قانون سال ۱۳۹۷ (۳۰۳ ميليارد تومان ) حدود ۳۳ درصد كاهش يافته است .
اعتبارات هزينه اي سازمان غذا و دارو از محل اعتبارات عمومي لايحه بودجه بودجه سال ۱۳۹۸ كل كشور، با ۲۴ درصد رشد نسبت به قانون بودجه سال ۱۳۹۷ به ميزان ۴۱۲ ميليارد ريال پيش بيني شده است و رقم ۳۳۰ ميليارد ريال عنوان شده بودجه مصوب سال ۱۳۹۷ آن سازمان است. همچنين سازمان مذكور داراي ۱۲۵۰ ميليارد ريال درآمد اختصاصي است.
گفتني است ١۴ میلیارد دلار در لايحه بودجه ۹۸ براي واردات كالاهاي اساسي، نهاده‌هاي كشاورزي، دارو و تجهيزات پزشكي با نرخ ارز ۴۲۰۰ توماني به صورت مجزا پيش‌بيني شده است.
🌟🌟🌟🌟🌟
۲ شرکت متخلف در قزوین بیش از ۱۱ میلیون یورو محکوم شدند
مدیرکل تعزیرات حکومتی قزوین:
۲ شرکت واردکننده کالا به دلیل عدم ایفای تعهدات ارزی در استان به ۱۱ میلیون ۱۳۷ هزار و ۶۰۰ یورو محکوم شدند.
🌟🌟🌟🌟🌟
در راستای حفظ اشتغال و افزایش تولید؛ تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی در اولویت بانک ها قرار می گیرد
جلسه رئيس کل بانک مرکزی و جمعی از مدیران عامل بانک های دولتی و خصوصی با توجه به مشکلات تامین نقدینگی واحدهای تولیدی، با محوریت حمایت از تولید جهت حفظ اشتغال، افزایش تولید و حمایت از کالای ایرانی، تشکیل شد.
در این جلسه ضمن مرور سهم تسهیلات پرداختی سیستم بانکی به بخش های مختلف اقتصادی اعلام شد که بانک ها همواره نقش پیشرو عمده را در تامین مالی بخش های تولیدی داشته اند، مدیران عامل بانک ها با توجه به سهم بالای سیستم بانکی در تامین مالی بنگاه های اقتصادی نسبت به اولویت قایل شدن در تامین سرمایه در گردش واحد های تولیدی در شرایط کنونی اعلام حمایت کردند.
همچنین در این جلسه مقرر شد در ماه های پایانی سال موضوعاتی از قبیل«اولویت قرار گرفتن تسهیلات برای سرمایه در گردش واحدهای تولیدی»، «گشایش اعتبار اسنادی داخلی، به منظور حمایت از تولید»، «اولویت قرار گرفتن تامین مالی بنگاه‌های پیشتاز و موثر در زنجیره تولید» و «اعطای تسهیلات و تامین مالی بنگاه‌ها با محوریت افزایش سهم تولید» مورد توجه بانک‌ها قرار گیرد.
🌟🌟🌟🌟🌟
صادرات ترکیه در سال ۲۰۱۸ بیش از ۱۶۸ میلیارد دلار اعلام شد
«رخسار پکجان» وزیر تجارت ترکیه اعلام کرد که میزان صادرات کشورش در سال ۲۰۱۸ با ۷.۱ درصد افزایش نسبت به سال قبل به ۱۶۸.۱ میلیارد دلار رسید.
همچنین میزان واردات کشورش در سال ۲۰۱۸ را با ۴.۶ درصد کاهش ۲۲۳.۱ میلیارد دلار اعلام کرد.
کسری تراز تجارت خارجی ترکیه در سال ۲۰۱۸ بر اساس آمار اعلام شده توسط وزیر تجارت این کشور ۵۵ میلیارد دلار بوده است.
🌟🌟🌟🌟🌟
نتایج منفی تخصیص قطره چکانی ارز به واردات برنج
مسیح کشاورز، دبیراجرایی انجمن واردکنندگان برنج:
تخصیص ارز برای واردات برنج قطره چکانی انجام می‌شود و این موضوع نگرانی از افزایش قیمت برنج به دلیل کمبود در بازار در روزهای منتهی به ایام نوروز را افزایش داده است.
برای تنظیم بازار در ۲ تا ۳ ماه آینده حدود ۵۰۰ هزارتن کمبود برنج داریم.
لزوم تعجیل بانک مرکزی در تخصیص ارز از دوجهت دارای اهمیت است؛ یکی اینکه در حال نزدیک شدن به زمان ممنوعیت واردات برنج هستیم و دیگر اینکه کمبود این کالای اساسی در بازار افزایش قیمت در روزهای پایان سال را به همراه خواهد داشت.
هم اکنون برنج وارداتی توسط بخش خصوصی خریداری و داخل کشتی ها معطل دریافت ارز است و هر روز هزینه دموراژ آن افزایش می یابد.
هزینه دموراژ کشتی هزینه تمام شده واردات را افزایش می دهد، این هزینه را در نهایت مردم باید پرداخت کنند و این موضوع به معنی فشار بیشتر به اقشار کم درآمد جامعه است.
🌟🌟🌟🌟🌟
کشف ۲۴۷ مورد قاچاق انسان در گمرک
ماموران گمرک بازرگان با رصد یک محموله خروجی به وسیله دستگاه ایکس ری موفق شدند یک نفر را که در میان بار این کامیون مخفی شده بود، شناسایی و کشف کنند.
آمار کشفیات قاچاق انسان از ابتدای سال جاری تاکنون به ۲۴۷ مورد افزایش یافت.
🌟🌟🌟🌟🌟
دادستان تهران: شهرام جزایری در دادگاه اولیه به حبس طولانی محکوم شده
عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران گفته است: "پرونده شهرام جزایری که در یکی از شهرستان‌ها دستگیر شده بود، چند وقت پیش به صدور کیفرخواست منجر شد و این فرد در دادگاه بدوی به حبس نسبتا طولانی محکوم شده است، ولی از آنجایی که حکم قطعی نیست پس از قطعیت، میزان آن اعلام خواهد شد".
🌟🌟🌟🌟🌟
بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، درباره اظهارات روز گذشته جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا در مورد وضعیت نازنین زاغری گفت: "متاسفانه وزیر خارجه انگلیس در روزهای اخیر در چند نوبت در مورد موضوعی که اصولا ارتباطی به کشور متبوع وی ندارد، اظهاراتی عجولانه و نادرست مطرح کرده که گویا عدم اشراف کامل ایشان به موضوع و مداخله در امور داخلی یک کشور مستقل است."
وزیر خارجه بریتانیا روز گذشته با انتقاد از عدم دسترسی نازنین زاغری به امکانات پزشکی، نحوه رفتار ایران را با او "شرم آور "توصیف کرد.
آقای هانت گفت که در جریان سفر به ایران، مقامات دولت جمهوری اسلامی به او اطمینان دادند که نازنین زاغری که دچار مشکلات متعدد پزشکی است به خدمات درمانی لازم دسترسی خواهد داشت اما این وعده عملی نشده است.
🌟🌟🌟🌟🌟
پزشکی قانونی: راننده اتوبوس دانشگاه آزاد سکته نکرده بود
مسعود قادی پاشا، مدیر کل پزشکی قانونی استان تهران درباره علت فوت راننده اتوبوس واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد، گفت که "آزمایش‌ها نشانه‌ای از سکته قلبی راننده را نشان نمی‌داد".
آقای قادی پاشا به باشگاه خبرنگاران جوان گفته که نتیجه آزمایش‌های پاتولوژی راننده به دادگاه اعلام شده است.
در حادثه واژگونی اتوبوس واحد علوم تحقیقات ۱۰ نفر جان خود را از دست دادند.
🌟🌟🌟🌟🌟
صادق لاریجانی: دشمن باید این احساس را بکند که همه ارکان و قوا متحد هستند.
صادق لاریجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در ایران در اولین جلسه ای که این نهاد را اداره کرده گفته است "دشمن باید این احساس را بکند که همه ارکان و قوا متحد هستند و در مسیر خدمت به مردم و رفع معضلات کشور با هدایت‌های مقام معظم رهبری عمل می‌کنند."
آقای لاریجانی به غیر از ریاست مجمع، رئیس قوه قضائیه، عضو شورای نگهبان و از اعضای هیات رئیسه مجلس خبرگان رهبری است.
🌟🌟🌟🌟🌟
احمد علم‌الهدی، نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی در دیدار با اعضای سازمان فضای مجازی سراج گفت که دولت انگیزه‌ای برای "قبضه" فضای مجازی و "مدیریت" آن ندارد.
آقای علم الهدی همچنین گفت که چون دولت با فیلترینگ تلگرام موافق نبوده، آن را "بدون دقت" فیلتر کرده است.
🌟🌟🌟🌟🌟
بسیج دانشجویی: وزارت اطلاعات ادعای اسماعیل بخشی را بررسی کند
بسیج دانشجویی دانشگاه شهید چمران از وزیر اطلاعات خواست ادعای اسماعیل بخشی در مورد شکنجه در زندان را بررسی کرده و "در صورت صحت" با "متخلفین و مجرمین برخورد شدید قضایی" کند.
به گزارش خبرگزاری فارس در این نامه آمده: "مطلع شدیم آقای اسماعیل بخشی یکی از فعالین کارگری شرکت نیشکر هفت تپه، که مدتی پیش توسط وزارت اطلاعات بازداشت شده بود، در اظهاراتی ادعا کرده است که در جریان بازجویی، مورد رفتارهایی از قبیل توهین و تحقیر، فحاشی و به کاربردن کلمات رکیک، اذیت و آزار بدنی و فشارهای روانی قرار گرفته است."
این تشکل دلیل این درخواستش را "شفاف سازی و جلوگیری از سوء استفاده رسانه‌های مغرض و معاند" اعلام کرده است.
🌟🌟🌟🌟🌟
معاون وزارت نفت ایران: مشتریان ما حاضر نیستند یک بشکه نفت بیشتر بخرند
امیرحسین زمانی معاون وزارت نفت ایران گفته مشتریان نفت ایران حاضر نیستند یک بشکه بیشتر از حدی که ایالات متحده مجاز دانسته، از ایران نفت بخرند.
آمریکا به هشت کشور اجازه داده تا بهار پیش میزان مشخص شده ای از ایران نفت بخرند تا قیمت نفت در بازارهای جهانی افزایش پیدا نکند.
🌟🌟🌟🌟🌟
سیاستمدار بریتانیایی رهبر حزب کارگر را به حمایت از حکومت ایران متهم کرد
نایجل فاراژ، رهبر سابق حزب یوکیپ - حزب راستگرای مخالف عضویت بریتانیا در اتحادیه اروپا - آنچه را که "سکوت" آقای کوربین در برابر عملکرد و سیاست‌های داخلی و خارجی جمهوری اسلامی، از جمله در زمینه نقض حقوق بشر، نشانه حمایت او از حکومت ایران دانسته است.
آقای فاراژ در حال حاضر یکی از نمایندگان بریتانیا در پارلمان اروپاست و مقاله او با عنوان "این دلیل واقعی است که چرا کوربین در برابر ایران سکوت کرده" در شماره امروز، یکشنبه، ٦ دسامبر (١٦ دی) هفته نامه اکسپرس منتشر شده است.
🌟🌟🌟🌟🌟
عوارض خروج به مسافرانی که سفر نکرده اند، پرداخت می‌شود
معاون مالیات بر ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی:
عوارض خروج از کشور مسافرانی که موفق به خروج از کشور و استفاده از وجوه واریزی نشدند، به صورت سیستمی به آنها بازگردانده می‌شود.
🌟🌟🌟🌟🌟
یک مقام ارشد وزارت دفاع آمریکا استعفا کرد
دریابان کوین سویینی، رئیس دفتر وزیر دفاع آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد پس از دو سال کار در پنتاگون، حال زمان مناسبی است که از مقامش استعفا داده و به بخش خصوصی برگردد.
آقای سویینی سومین نفری است که پس از آن که دونالد ترامپ در ماه گذشته اعلام کرد که نیروهای این کشور از سوریه خارج خواهند شد، از مقامش کناره‌گیری می‌کند.
دریابان سویینی در نامه استعفایش بدون اشاره به دونالد ترامپ خدمت دو ساله‌اش را در پنتاگون مایه افتخار دانسته است.
پیش از این جیمز ماتیس، وزیر دفاع و دانا وایت سخنگوی این وزارتخانه هم از مقامشان کناره‌‌گیری کرده بودند.
🌟🌟🌟🌟🌟
علی مطهری: وزارت اطلاعات درباره اسماعیل بخشی پاسخگو باشد
علی مطهری، نایب رئیس مجلس ایران، در سرمقاله روزنامه اعتماد با عنوان "مایه شرمساری" نوشته است که روایت اسماعیل بخشی "همه وجدان‌های بیدار و حامیان حقوق شهروندی را هوشیار کرده" و ادامه داده که "تا رسیدن به نتیجه روشن" این موضوع بایستی دنبال شود.
اسماعیل بخشی عضو سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه در پی اعتصاب و اعتراضات کارگران این شرکت در تاریخ ۲۷ آبان ماه بازداشت شد و نزدیک به یک ماه در بازداشت وزارت اطلاعات بود.
🌟🌟🌟🌟🌟
سخنگوی قوه قضاییه: پرونده معاون سابق بانک مرکزی ممکن است وارد فاز جدیدی شود
غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه گفته است در صورت صحت گزارش جدیدی درباره پرونده احمد عراقچی، معاون سابق ارزی بانک مرکزی و دیگر همدستانشان، این پرونده وارد فاز جدیدی خواهد شد.
او گفته بر این اساس "مبلغ مطرح شده کاملا متفاوت خواهد بود."
احمد عراقچی،‌معاون سابق ارزی بانک مرکزی در دوران ریاست ولی‌الله سیف بر بانک مرکزی در مرداد ماه بازداشت شد.
او برادرزاده عباس عراقچی معاون وزیرامور خارجه ایران است.
قوه قضاییه اتهام احمد عراقچی را "اخلال در نظام اقتصادی، ارزی و پولی کشور" اعلام کرده است.
🌟🌟🌟🌟🌟
مراسم سالگرد قربانیان سانچی
یک سال بعد از غرق شدن نفتکش سانچی و مرگ ۳۲ سرنشین آن، خانواده قربانیان این حادثه روز یکشنبه در ساختمان شرکت ملی نفتکش ایران جمع شدند و عزاداری کردند.
سال پیش این نفتکش ایرانی با یک کشتی فله‌بر چینی در آب‌های شرق چین تصادف کرد و به طور کامل غرق شد.
در این حادثه تمام کارکنان و خدمه آن جان خود را از دست دادند.
شرکت‌های بیمه داخلی به پرداخت ۳۰ درصد معادل ۱۰ میلیون دلار از کل ۳۲ میلیون دلار از خسارت این سانحه ملزم شده‌اند.
خبرگزاری ایسنا در گزارشی گفته پس از یکسال هنوز خبری از پرداخت ارز در سامانه نیما به شرکت‌های بیمه‌ای توسط بانک مرکزی نیست.
🌟🌟🌟🌟🌟
ترامپ در هشداری به اپل: آیفون را در آمریکا تولید کنید
ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا:
اپل محصولات خود را در چین تولید می‌کند، من به تیم کوک‌، مدیرعامل اپل، که دوست من است و من او را خیلی دوست دارم گفته‌ام که محصولات خود را در داخل آمریکا تولید کنید.
اپل باید کارخانه‌های بزرگ و زیبای خود را در آمریکا ایجاد کند؛ چراکه هم‌اکنون چین بزرگ‌ترین بهره‌بردار از میزبانی از واحدهای تولیدی اپل است.‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌
اپل پیشتر تأکید کرده بود که بخشی از اجزای گوشی‌های آیفون ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌در داخل آمریکا تولید می‌شود، اما‌ مقامات دولتی همواره ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌جایی را که محصولات نهایی مونتاژ می‌شوند مدنظر قرار می‌دهند.
🌟🌟🌟🌟🌟
سرنوشت اسکناس 500 یورویی چه خواهد بود؟
رفع دغدغه از دارندگان اسکناس 500 یورویی
اسکناس 500 یورویی همچنان چاپ می‌شود و‌جمع آوری آن تدریجی خواهد بود.
فرانس 24 گزارش می‌دهد: اسکناس‌های 500 یورویی با همه محدودیت‌ها یکسال دیگر می‌مانند.
سال 2018 بانک مرکزی اروپا برای حفظ ارزش و قدرت یورو و در عین حال جلوگیری از رواج پولشویی تصمیم گرفت تا انتشار اسکناس 500 یورویی را متوقف کند.
این تصمیم بیش از هر چیز برای سهولت مبادلات در غیر از منطقه یورو اهمیت داشت. اما از آنجایی که این مبادلات غیر قابل ردیابی بودند بنابراین زمینه پولشویی رافراهم می‌کرد.
بر اساس اعلام بانک مرکزی اروپا با وجود این تصمیم در سال 2018، ابتدای سال 2019 این بانک اعلام کرد که بانک‌های آلمان و اتریش همچنان به چاپ و انتشار اسکناس 500 یورویی تا 26 آوریل 2019 (اوایل اردیبشهت 98) ادامه می‌دهند. اما اسکناس‌های موجود در بازار همچنان دارای ارزش هستند و به تدریج در سال‌های آتی جمع‌‌آوری می‌شوند.
🌟🌟🌟🌟🌟
همتی: بر بازار ارز مسلط هستیم/ شتاب تورم را کنترل کردیم
رییس کل بانک مرکزی در جمع نمایندگان عضو فراکسیون ولایی مجلس:
در حوزه ریالی و ارز، بانک مرکزی بر بازار ارز مسلط است و این نهاد روند تعادلی نرخ ارز را با تدبیر و رعایت عوامل دخیل در بازار پیش می برد و همانطور که قبلا نیز گفته ام این روند تعادلی بازار ارز نبایستی براساس هیجانات کوتاه مدت پیش برده شود.
مهم ترین اقدام پیش‌روی بانک مرکزی اصلاح نظام بانکی و سامان دادن به این مهم است.
لایحه حذف چهار صفر از پول ملی روز گذشته از سوی بانک مرکزی تقدیم دولت شده است و امیدوارم هر چه سریع تر این مهم به نتیجه برسد.
🌟🌟🌟🌟🌟
حباب سکه در پنج روز اخیر تقریبا ثابت بوده است/ ناهمسو شدن نرخ دلار و طلا مربوط به نوسان روزهای آخر سال میلادی بود
محمد کشتی آرای، رئیس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر اتاق اصناف:
داد و ستدها با اطمینان کامل انجام می‌شود و بازار با مازاد عرضه و تقاضا روبه رو نیست و تقریبا این دو نیروی بازار با هم برابر هستند از همین روی میزان حباب سکه در پنج روز اخیر تقریبا ثابت بوده است.
در روزهای اخیر نوسانات اندک نرخ ارز از یک سو و تغییرات قیمت جهانی طلا باعث تغییرات جزئی در حد نیم درصد در قیمت طلا و سکه در داخل کشور شد. اما در شرایط کنونی وضعیت بازار بگونه‌ای است که ثبات کامل در بازار حاکم است.
🌟🌟🌟🌟🌟
طرح عزل ترامپ به کنگره می‌رود
براد شرمن، سناتور دموکرات، ضمن تاکید بر اینکه این اقدام در راستای منافع آمریکا بوده و هرگز اهداف حزبی و جناحی را دنبال نمی‌کند، گفت: دلیلی وجود ندارد که این طرح در کنگره مطرح نشود. هر روزی که سپری می‌شود، دونالد ترامپ نشان می‌دهد که رفتنش از کاخ سفید به نفع کشور خواهد بود
🌟🌟🌟🌟🌟
دادستان تهران به جزئیات جدیدی درباره پرونده متهمان ارزی برای واردات کاغذ اشاره کرده است.
عباس جعفری دولت آبادی گفته است: "این متهم در حال تحقیق و بازجویی است. در دادستانی پنج پرونده در رابطه با کاغذ مطرح است و حدود هشت نفر بازداشت شدند."
او همچنین گفته: "در روز‌های اول رقم ارزی که اعلام شد سی میلیون دلار بود، اما طبق اخرین تحقیقات، این افراد ١٨٠ میلیون دلار ارز دریافت کرده و یا فروخته و کاغذ وارد نکردند و یا کاغذ‌ها را با تهیه فاکتور‌های صوری در بازار آزاد فروخته‌اند."
هفته پیش رئیس پلیس تهران از بازداشت یک فرد بهمراهی گروه ۱۶ نفره خبر داد که رسانه‌های ایران از او بعنوان سلطان کاغذ یاد کرده‌اند.
ارزش این پرونده بیش از هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان اعلام شد.
🌟🌟🌟🌟🌟
دو توئیت دونالد ترامپ در ده ساعت گذشته درباره دیوار مرزی
دونالد ترامپ طی ده ساعت گذشته با دو پیام که در توئیتر منتشر کرده به دیوار مرزی اشاره کرده است.
دیروز در عکسی با عنوان "دیوار دارد می‌آید" به این موضوع اشاره داشت و امروز هم در پیام جداگانه به اظهارات باراک اوباما و هیلاری کلینتون اشاره کرده است.
🌟🌟🌟🌟🌟
بدهی خارجی چین به مرز ۲ هزار میلیارد دلار رسید
بدهی خارجی چین به سرعت افزایش یافته و به مشکلی بزرگ برای کشور چین و دنیا تبدیل شده است.
بدهی خارجی چین به طور رسمی ۱.۹ تریلیون دلار شده است. برای یک اقتصاد ۱۳ تریلیون دلاری این مقدار زیاد نیست ولی ریسک های نهفته ای وجود دارد. بدهی خارجی چین در دهه گذشته افزایش یافته است .
طبق اطلاعات رسمی، بدهی کوتاه مدت چین ۶۲ درصد کل بدهی را از سپتامبر تشکیل می‌دهد، یعنی ۱.۲ تریلیون دلار باید در سال جاری بازگردانده شود. مسئله نگران کننده سرعت افزایش بدهی است‌ . کل بدهی خارجی ۱۴ درصد در سال ۲۰۱۸ و ۳۵ درصد از آغاز ۲۰۱۷ افزایش یافته است.

🌟🌟🌟🌟🌟

  

شرح مهمترین اخبار روز و هفته را در بخش اخبار سایت شرکت فراتجارت هخامنش ببینید

و برای داشتن مهمترین اخبار روز در گوشی همراه خود به کانال تلگرامی ما بپیوندید

لینک کانال شرکت فراتجارت هخامنش

FTH_Trading@