خبرهای کوتاه امروز 17 دی ماه 97

new

🌟🌟🌟🌟🌟

🔴 احتمال کاهش نرخ ارز در پایان سال

ترکاشوند، دبیر کل کانون صرافان:

🔹مدیریت بانک مرکزی در حوزه کنترل نقدینگی و گردش نقدینگی ریالی، تعریف و مدیریت تقاضا در بازار و همچنین مدیریت عرضه، باعث شده امکان رشد قیمت ارز تا حدی کنترل شود و سفته‌بازی‌ها به مقدار زیادی کاهش یابد.

🔹تدابیری اندیشیده شده تا صادرکنندگان بتوانند ارز خود را در داخل و خارج از کشور به صراف‌ها و بانک‌ها بفروشند. این تصمیم باعث شده تا عرضه در بازار نسبتاً زیاد شود، تقاضا را پوشش داده و نرخ‌ها را کنترل کند.

🔹️ پیش‌بینی بازار باید با با فاکتورهای مختلف تحلیل بنیادین صورت گیرد. این در حالی است که وضعیت پلت‌فرم‌های سیاسی منطقه خیلی قابل تعریف نیست. بنابراین اما و اگرهای زیادی در این زمینه وجود دارد و بازار قابل پیش‌بینی نیست.

🔹️ اگر بانک مرکزی و دولت بتوانند تنش‌ها را کنترل کنند، ارز در همین قیمت خواهد ماند یا حتی پایین‌تر نیز خواهد آمد./ ایرنا

🌟🌟🌟🌟🌟

🔴 میزان THC کاهش 31 درصد نسبت به مدت مشابه سال 1396 داشته است. اختلاف بین میزان تخلیه بارگیری سال 1397 و 1396 در حال بزرگتر شدن است.

🌟🌟🌟🌟🌟

🔴 هند عملیات تجاری در چابهار را آغاز کرد

🔹 بر اساس بیانیه وزارت کشتیرانی هند، این کشور از امروز مدیریت بخشی از بندر راهبردی چابهار در استان سیستان و بلوچستان ایران را عملا بر عهده گرفت.

🔹 در این بیانیه آمده است، بر اساس نشست توافق سه جانبه چابهار در تاریخ ۲۴ دسامبر (سوم دی ماه) سال ۲۰۱۸، دولت عملیات بخشی از بندر شهید بهشتی چابهار را بر عهده گرفت.

🌟🌟🌟🌟🌟

تصویبنامه هیات وزیران درخصوص ثبت سفارش برای واردات خودروهای سواری ابلاغ شد

🔹 تعیین تکلیف خودرو های موجود در اماکن گمرکی، مناطق آزاد و ویژه اقتصادی دارای قبض انبار

🔹 تعیین شرایط ترخیص خودروهای موجود

🔹 ابطال کلیه ثبت سفارش های صادره و مجاز شدن ثبت سفارش با رويه بدون انتقال ارز با اعلام منشأ ارز

🔹 شرط سال ساخت برداشته شد

🔹 ترخیص خودروهای با ارزش بیشح از چهل هزار دلار با چهل واحد سود بازرگانی بیشتر

🔹 مهلت ترخیص چهارماه از ابلاغ تصویبنامه

🌟🌟🌟🌟🌟

🔴 بانك مركزی: تخصیص ارز به صادرکنندگانی که به تعهدات خود عمل کرده اند ادامه دارد

بانک مرکزی اعلام کرد که صادرکنندگان عمده کانی‌های فلزی از ابتدای سال تاکنون، علی‌رغم صدور معادل حدود ۳ میلیارد یورو کالا، تنها به بازگرداندن معادل حدود ۸۳۹ میلیون یورو ارز به کشور در قالب روش‌های اعلامی بانک مرکزی اقدام کرده‌اند. از سوی دیگر، همین صادرکنندگان علاوه بر دریافت تسهیلات ارزی و ریالی متنوع از شبکه‌ی بانکی و بانک مرکزی، از ابتدای امسال تاکنون معادل حدود ۳۱۹ میلیون یورو به نرخ رسمی از بانک مرکزی و معادل حدود ۲۳۴ میلیون یورو از طریق سامانه نیما برای واردات خود ارز دریافت کرده‌اند.

پیرو انتشار اخباری در برخی از رسانه‌ها و طرح ادعای «توقف صدور مجوز ترخیص کالا از گمرک برای فولادسازان بزرگ از سوی بانک مرکزی» به آگاهی می‌رساند:

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، صادرکنندگان عمده کانی‌های فلزی از ابتدای سال تاکنون، علی‌رغم صدور معادل حدود ۳ میلیارد یورو کالا، تنها به بازگرداندن معادل حدود 839 میلیون یورو ارز به کشور در قالب روش‌های اعلامی بانک مرکزی اقدام کرده‌اند. از سوی دیگر، همین صادرکنندگان علاوه بر دریافت تسهیلات ارزی و ریالی متنوع از شبکه‌ی بانکی و بانک مرکزی، از ابتدای امسال تاکنون معادل حدود 319 میلیون یورو به نرخ رسمی از بانک مرکزی و معادل حدود 234 میلیون یورو از طریق سامانه نیما برای واردات خود ارز دریافت کرده‌اند.

بانک مرکزی در راستای اجرای مصوبات ارزی دولت و دستورالعمل بازگشت ارز حاصل از صادرات، از تخصیص ارز جدید به صادرکنندگانی که در عمل نسبت به مقررات کوتاهی داشته‌اند، جلوگیری کرده است. با توجه به آمار ذکر شده، طبیعتاً برخی از صادرکنندگان کانی‌های فلزی نیز در این گروه قرار گرفته‌اند. اما این موضوع ارتباطی با خرید ارز تخصیص یافته قبلی و همچنین صدور اعلامیه تأمین ارز (یا مجوز ترخیص کالا از گمرک به تعبیر برخی رسانه‌ها) برای پرونده‌هایی که قبلاً تخصیص ارز گرفته‌اند، ندارد.

ذکر این نکته نیز ضروری است که تخصیص ارز برای واردات به صادرکنندگانی که در عمل به وظایف قانونی خود به درستی عمل کرده‌اند، همچون گذشته ادامه دارد؛ به عنوان مثال در میان صادرکنندگان عمده کانی‌های فلزی سه شرکتی که بهترین عملکرد را داشته‌اند، به طور متوسط حدود 87 درصد از ارز خود را به کشور بازگردانده‌اند که بانک مرکزی مراتب قدردانی خود را از این صادرکنندگان اعلام می‌کند. بدیهی است دیگر صادرکنندگان نیز در صورت بازگردانی ارز حاصل از صادرات به روش‌های اعلام شده، می‌توانند همچنان از خدمات ارزی بانک مرکزی برای واردات کالا استفاده کنند.

در انتها از وزارت محترم صنعت، معدن و تجارت نیز انتظار می‌رود همچون وزارت نفت که در مدیریت بازگشت ارز صادرکنندگان محصولات پتروشیمی تلاش‌های ارزشمندی کرده است، بانک مرکزی را در مدیریت بازار ارز یاری کند.

🌟🌟🌟🌟🌟

🔴 مرکز آمار مرجع انحصاری اعلام تورم و رشد اقتصادی شد

🔹در جلسه کمیسیون تخصصی شورای عالی آمار مصوب شد که مرکز آمار ایران تنها مرجع تولید آمار تورم و رشد اقتصادی باشد و بانک مرکزی دیگر اجازه تولید این آمار را نداشته باشد.

🌟🌟🌟🌟🌟

🔴 عملیات تجاری هند در چابهار با پهلو گرفتن کشتی قبرسی حامل  ذرت شروعی دوباره داشت و اپراتوری هندیها در بندر شروع شد

هند و افغانستان در کنار ایران اداره دفتر SPV بندر چابهار را به عهده  دارند

 

🌟🌟🌟🌟🌟

  

شرح مهمترین اخبار روز و هفته را در بخش اخبار سایت شرکت فراتجارت هخامنش ببینید

و برای داشتن مهمترین اخبار روز در گوشی همراه خود به کانال تلگرامی ما بپیوندید

لینک کانال شرکت فراتجارت هخامنش

FTH_Trading@