خبرهای کوتاه امروز 18 دی ماه 97

new

🌟🌟🌟🌟🌟

🌟🌟🌟🌟🌟

تصویبنامه هیات وزیران درخصوص ثبت سفارش برای واردات خودروهای سواری ابلاغ شد

🔹 تعیین تکلیف خودرو های موجود در اماکن گمرکی، مناطق آزاد و ویژه اقتصادی دارای قبض انبار

🔹 تعیین شرایط ترخیص خودروهای موجود

🔹 ابطال کلیه ثبت سفارش های صادره و مجاز شدن ثبت سفارش با رويه بدون انتقال ارز با اعلام منشأ ارز

🔹 شرط سال ساخت برداشته شد

🔹 ترخیص خودروهای با ارزش بیشح از چهل هزار دلار با چهل واحد سود بازرگانی بیشتر

🔹 مهلت ترخیص چهارماه از ابلاغ تصویبنامه

🌟🌟🌟🌟🌟

🔴 نکته قابل توجه در  مصوبه این است که اعلام شده ثبت سفارش و ترخیص خودروهای وارداتی دارای قبض انبار اماکن گمرکی و مناطق آزاد و ویژه اقتصادی تا تاریخ این مصوبه بدون رعایت شرط سال ساخت و با رويه بدون انتقال ارز  تا چهار ماه بلامانع است.

🔹 خودروهای وارداتی بعد از ممنوعیت واردات خودرو به بعد هم ( حتی آنهایی که دارای ثبت سفارش نبوده اند) قابل ترخیص شد.

🌟🌟🌟🌟🌟

🔴 گروه کالایی چهار «لوکس» نیست

🔹 ناصر خرمالی، مدیر توسعه صادرات شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت : گروه کالایی چهارم شامل مواد اولیه، قطعات واسطه و کالاهای مربوط به اصناف است که قسمتی از این کالاها در داخل تولید می‌شود؛ اما میزان تولید داخل به حد پوشش نیاز مناطق آزاد و ویژه اقتصادی نیست و تنها با این نوع از قوانین عملیاتی می‌شود.

🔹 اکنون قانون مناطق آزاد و ویژه اقتصادی را احیا کرده‌ایم، براساس قانون مبادلات بازرگانی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی از شمول مقررات سرزمین اصلی مستثنی است و امکان ورود هر نوع کالا به  این مناطق وجود دارد.

🔹 بخشنامه 29 آذر ماه گمرک جمهوری اسلامی ایران مستند متقن قانوني و مقرراتي نداشته و تنها استنباط گمرک از برخی نامه‌های وزارت صمت بوده است.

🌟🌟🌟🌟🌟

🔴 ۸ ارز به لیست نرخ رسمی بانک مرکزی اضافه شد

🔹بانک مرکزی نرخ رسمی ۴۷ ارز را اعلام کرد که بر این اساس دلار نیوزلند، تاکای بنگلادش، کیات میانمار، دینار اردن، لاری گرجستان، روپیه اندونزی، پزوی فیلیپین و منات ترکمنستان به لیست اعلام قیمت اضافه شد.

🌟🌟🌟🌟🌟

🔴 واکنش بانک مرکزی به تصمیم شورای عالی آمار/ تولید و انتشار آمار را متوقف نمی‌کنیم

مدیر اداره آمار اقتصادی بانک مرکزی:

🔹این بانک با سابقه هشتاد ساله توليد آمارهای اقتصادی به ويژه نرخ تورم با احتساب سابقه آماری در بانک ملی به عنوان يکي از توليد کننده هاي مهم آمار در کشور همواره ايفاي نقش کرده است.

🔸مبنای فعالیت‌های آماری بانک مرکزی بند (پ) ماده ۱۰ احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور است و این بانک به فعالیت‌ خود در زمینه تولید و انتشار آمار ادامه می‌دهد.

🔹در راستای کاهش تفاوت های بین مراجع آماری و به منظور پرهیز از سردرگمی مخاطبان کماکان این  آمادگی را داریم تا نسبت به بررسی های فنی و کارشناسی مشترک اقدام کنیم.

🌟🌟🌟🌟🌟

🔴 سوء استفاده از مدارک هویتی و تجاری/ بدهی ۲۸هزار میلیاردی مالیاتی دارندگان کارت‌های بازرگانی

دادستان تهران:🔹بدهی مالیاتی دارندگان کارت‌های بازرگانی تا سال ۱۳۹۶، ۲۸ هزار میلیارد تومان است.

🔹با کسانی مواجه هستیم که از مزایای کارت بازرگانی بهره‌مند می‌شوند، اما حاضر نیستند فعالیت سالم اقتصادی انجام داده و مالیات تجاری خود را پرداخت کنند.

🔹حداقل یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار با استفاده از کارت‌های ملی اجاره‌ای در بازار آزاد فروخته شده است.

🌟🌟🌟🌟🌟

🔴 منطقه آزاد تجاری ایران و پاکستان گشایش می‌شود

🔹در نشست مشترک سرکنسول ایران و سر وزیر ایالت بلوچستان اعلام شد که منطقه آزاد تجاری بین ایران و پاکستان در مرز میرجاوه تا چند روز دیگر بازگشایی می‌شود و این منطقه اقتصادی موجب رشد تجاری دو کشور تا ۵ میلیارد دلار خواهد شد.

🌟🌟🌟🌟🌟

رییس کل گمرک خبر داد؛ جزئیات و نحوه ترخیص ۱۳ هزار خودروی دپو شده در گمرک از هفته جاری

🔹 رییس کل گمرک با اشاره به مصوبه هیات وزیران برای ترخیص ۱۳ هزار خودروی مانده در گمرک،گفت:این مصوبه چهار ماه اعتبار دارد و خودروهایی که تا تاریخ تصویب این مصوبه، وارد کشور شده باشد، مشمول هستند.

 🔹 مهدی میراشرفی در حاشیه نشست مدیران وزارت اقتصاد و دارایی با مجمع کارآفرینان در جمع خبرنگاران با اشاره به ترخیص خودروهای موجود در گمرک اظهار داشت: بعد از ممنوعیت واردات خودروهای لوکس، بیش از ۱۲ تا ۱۳ هزار نفر برای خرید خودرو، پیش‌ ثبت‌نام کرده بودند که به ناچار باید این خودروها تحویل مشتری شود.

🔹 وی افزود: از سوی دیگر گمرک باید ۴۲۰۰ میلیارد تومان درآمد گمرکی کسب می‌کرد که این درآمد معطل مانده بود.i

🔹 وی ادامه داد: مجموع این دلایل موجب شد تا ترخیص خودروهای باقی‌مانده در گمرک با مصوبه هیات وزیران عملیاتی شود.

🔹 معاون وزیر اقتصاد ادامه داد: خودروهایی که تا تاریخ ابلاغ این مصوبه در اماکن گمرکی و مناطق آزاد و ویژه، قبض انباره شده اند، با پرداخت حقوق و عوارض و انجام ثبت سفارش جدید، قابلیت ترخیص خواهند داشت که با ابلاغ وزارت صنعت به گمرک، ترخیص این خودروها از همین هفته آغاز می شود.

🔹 به گفته میر اشرفی، مصوبه هیات وزیران چهار ماه اعتبار دارد .

رئیس کل گمرک در مورد نوع خودروهایی که می‌توانند از گمرک ترخیص شوند، اظهار داشت: خودروهایی که از کانال وزارت صنعت، معدن و تجارت ثبت سفارش شده باشند نباید بالای ۲۵۰۰ سی سی قدرت داشته باشند. همچنین متناسب با قیمت بالای ۴۰ هزار دلار، مشمول افزایش پرداخت سود بازرگانی هم هستند.

🔹 وی با بیان این‌که در ۹ ماه اخیر ۳۲ میلیارد دلار کالا از گمرکات ترخیص شده است، گفت: در همین مدت ۳۳ میلیارد دلار هم صادرات داشته‌ایم، با این حال تحریم‌ها باعث شده ماندگاری کالا در گمرک به طور میانگین افزایش پیدا کند.

🔹 میراشرفی با اشاره به برخی گمانه‌زنی‌ها در مورد عدم ترخیص کالا بعد از ۱۳ آبان‌ماه، تصریح کرد: از ۱۳ آبان‌ماه تا اوایل دی‌ماه شش میلیارد دلار کالا از گمرک ترخیص شده است که این کالاها از کالاهای اساسی و مواد اولیه تا ماشین‌آلات خط تولید را شامل می‌شود.

🔹 رییس کل گمرک کشور با بیان این‌که کالاهایی که پرداخت ارزی آنها هم انجام نشده باشد تا ۸۰ درصد از آنها ترخیص می‌شود، گفت: این اقدام در راستای جلوگیری از بروز مشکل در خط تولید است.

🌟🌟🌟🌟🌟

🔴 اتخاذ تصمیم در جهت ترخیص خودروهای مشمول مصوبه دولت

🔹شورای عالی هماهنگی اقتصادی روز سه شنبه به ریاست حسن روحانی رئیس جمهور و با حضور رئیس مجلس و معاونان قوا تشکیل جلسه داد.

🔹در آغاز جلسه، گزارشی از همکاری های اقتصادی با کشورهای همسایه و توافق های انجام شده برای گسترش مبادلات کالا و خدمات و سرمایه گذاری های مشترک ارایه شد و تسریع در انجام توافقات مورد تأکید قرار گرفت.

🔹همچنین وزیر صنعت، معدن و تجارت گزارشی از وضعیت خودروهای سواری وارداتی که در انبار اماکن گمرکی، مناطق آزاد تجاری – صنعتی یا مناطق ویژه اقتصادی می‌باشند، ارایه داد و شورای عالی با تأکید بر اجرای مصوبه اخیر هیأت وزیران در این زمینه، تصمیم های لازم در جهت تسریع در ترخیص خودروهای مشمول این مصوبه و رسیدگی قضایی به تخلفات و جرایم متخلفان در واردات خودرو را اتخاذ نمود.

🌟🌟🌟🌟🌟

🔴 شورای پول واعتبارمقررات بازارمتشکل معاملات ارزی را تصویب کرد

🔹 شورای پول و اعتبار در جلسه عصر سه شنبه (18 دی ماه ) «مقررات مربوط به بازار متشکل معاملات ارزی » را تصویب کرد.

🔹 در یک هزار و دویست و شصت و چهارمین جلسه شورای پول و اعتبار که در محل ساختمان بانک مرکزی برگزار شد موضوع « بازار متشکل معاملات ارزی»، مطرح و مورد تصویب قرار گرفت.

🔹 بر اساس این مصوبه به منظور ساماندهی و توسعه بازار شفاف، منصفانه و کارا، «بازار متشکل معاملات ارزی» تشکیل می‌شود تا ارزها در آن بصورت نقد مطابق مقررات این مصوبه و سایر مقررات مرتبط با آن در بستر الکترونیکی مورد معامله قرار گیرند.

همچنین شورای پول و اعتبار در جلسه چهارم دی ماه سال جاری دستورالعمل سپرده ریالی مبتنی بر ارز را در 14 ماده و 3 تبصره مورد تصویب قرار داد. طبق این دستورالعمل حساب سپرده سرمایه‌گذاری ریالی مبتنی بر ارز، نوعی حساب سپرده سرمایه‌گذاری ‌مدت‌دار خاص ریالی است به درخواست متقاضی به صورت انفرادی یا مشترک افتتاح می‌شود.

🔹 در این نوع سپرده، بانک به عنوان وکیل سپرده‌گذار، سپرده تودیع شده را برای سرمایه‌گذاری ارزی به کار می‌گیرد. در سپرده عنوان شده، دریافت و پرداخت وجه صرفاً به ریال است و با استفاده از میانگین موزون نرخ اعلامی فروش نقدی ارز مندرج در سامانه نظارت ارز بانک مرکزی (سنا) در روز قبل از افتتاح حساب با میانگین موزون نرخ اعلامی خرید نقدی ارز در سامانه نظارت ارز بانک مرکزی (سنا) در روز قبل از بستن یا برداشت حسب مورد، مقدار ارز مبنا برای درج در حساب مزبور تعیین می شود.

🌟🌟🌟🌟🌟

🔴 فرآیند پرداخت پول واردات نفت هند از ایران با استفاده از روپیه آغاز شد

🔹این مطلب را یک مقام ارشد بانکی هند اعلام کرد. این پرداخت (با استفاده از روپیه) اولین مورد از زمان اعمال دور جدید تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران در آبان‌ماه گذشته است.

🌟🌟🌟🌟🌟

🔴 مهلت موضوع ماده 23 آیین نامه اجرایی قانون امور گمرکی

ماده23 آیین نامه اجرایی قانون امور گمرکی اعلام داشته "" ارزش کالاهای ورودی و صدوری تعیین شده از طرف گمرک ظرف سی روز از تعیین ارزش در گمرک اجرایی یا ابلاغ کتبی توسط گمرک ایران قابل اعتراض بوده و رسیدگی به اعتراض بعد از این مهلت با رعایت مهلت ماده (135) قانون، در صلاحیت مراجع رسیدگی به اختلافات گمرکی می باشد.""

این مهلت صرفا برای قطعی شدن ارزش تعیین شده از طرف گمرک برای صاحب کالا می باشد و ناقض رسیدگی های بعدی گمرک نیست و از طرفی هر گونه رسیدگی بعد از مهلت سی روز را در صلاحیت کمیسیون‌های رسیدگی به اختلافات گمرکی می داند.

از طرفی رسیدگی های بعدی و اعتراض صاحب کالا به ارزش تعیین شده با رعایت مهلت ماده 135 قانون امور گمرکی اعلام شده است این يعنی اینکه این ماده ناقض ماده 135 قانون امور گمرکی نیست و رسیدگی های گمرک در اجرای ماده 135 قانون امور گمرکی ربطی به مهلت سی روزه جهت اعتراض به ارزش تعیین شده ندارد.

جالب اینکه در قانون امور گمرکی مصوب سال 1350 نیز ماده 12 قانون دقیقا همین مطلب بیان شده بود و بدون توجه به مهلت موضوع ماده 16

بعبارت بهتر این ماده و این مهلت تعیین شده اختیارات گمرکات اجرایی و دفتر ستادی ذیربط را در تغییر ارزش به سمت کاهش یا افزایش بعد از تعیین آن محدود می نماید.

باید توجه داشت ماده 23 آیین نامه به بحث تعیین ارزش در جریان ترخیص کالا می پردازد و یا در بحث بیش بود ارزش که عموما بعد از ترخیص کالا می باشد و توسط دفتر ستادی ذیربط اعلام نظر می شود مقنن مهلت اعتراضی را در نظر گرفته ها تا این اعلام نظر ها بدون دلیل تغییر نکند و اگر صاحب کالا بعد از سی روز اعتراض داشت مرجع صالح رسیدگی کمیسیون‌ها خواهد بود.

🌟🌟🌟🌟🌟

  

شرح مهمترین اخبار روز و هفته را در بخش اخبار سایت شرکت فراتجارت هخامنش ببینید

و برای داشتن مهمترین اخبار روز در گوشی همراه خود به کانال تلگرامی ما بپیوندید

لینک کانال شرکت فراتجارت هخامنش

FTH_Trading@