خبرهای کوتاه امروز 23 دی ماه 97

new

🌟🌟🌟🌟🌟

ترکیه بیش‌ترین دریافت‌کننده صنایع معدنی ایران
طبق آمار اعلام شده توسط گمرک، طی هشت ماهه امسال، بیش از ۴۵ درصد سهم صادرات مربوط به حوزه معدن و صنایع معدنی بوده است.
بر این اساس ترکیه، بیش‌ترین میزبان محصولات معدنی ایران بوده و بیش‌ترین صادرات به این کشور صورت گرفته است.
🌟🌟🌟🌟🌟
نرخ ارز رسمی ثابت ماند/ هر یورو ۴۸۱۶۰ ریال
بانک مرکزی نرخ ۴۷ ارز را برای امروز اعلام کرد که براساس آن قیمت تمامی ارزها بدون تغییر نسبت به روز شنبه ثابت ماند.
براساس اعلام بانک مرکزی هر دلار آمریکا برای امروز (یکشنبه بیست و سوم دی ماه ۹۷) بدون تغییر نسبت به روز گذشته ۴۲ هزار ریال قیمت خورد.
همچنین امروز هر پوند انگلیس بدون تغییر نسبت به روز گذشته ۵۳ هزار و ۹۲۹۷ ریال و هر یورو نیز بدون تغییر در مدت زمان مشابه ۴۸ هزار و ۱۶۰ ریال ارزش‌گذاری شد.
🌟🌟🌟🌟🌟
فعالان صنعت نساجی خواستار اصلاح نرخ پایه صادراتی تولیدات شدند
مجید نامی، عضو هیات مدیره اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران گفت: واردات پوشاک از آغاز امسال ممنوع شد، بر این اساس بازار داخلی جذاب تر شده و بیشتر تشنه پوشاک ایرانی است.
همه این شرایط به محدودیت صادرات منجر شد؛ با این حال در سال های گذشته آمار سالیانه 40 میلیون تا 60 میلیون دلاری صادرات پوشاک به ثبت رسید که رقم بالایی نیست.
برپایه بخشنامه بانک مرکزی همه صادرکنندگان به ارائه تعهدنامه برگشت ارز مکلفند و بانک مرکزی مکلف است فقط برای واردات کالا و خدمات صادرکنندگانی تامین ارز کند که چگونگی بازگشت ارز آنها به چرخه اقتصادی کشور مطابق ساختار تعیین شده در دستورالعمل این بانک باشد.
در دوران دولت های نهم و دهم برای بالا نشان دادن ارزش صادرات، نرخ های پایه صادراتی از سوی گمرک بالا و بیش از ارقام واقعی در نظر گرفته می شد؛ صادرکنندگان نیز برای برخوردار شدن از جوایز صادراتی یا معافیت های مالیاتی به این موضوع روی خوش نشان داده و اعتراضی نداشتند. به این ترتیب آمار سالیانه 40 میلیون تا 60 میلیون دلاری صادرات پوشاک نیز واقعی نبود و شاید نصف این ارقام صحیح باشد.
امروز که موضوع برگرداندن ارز حاصل از صادرات به سامانه نیما مطرح شده، بازرگانان و صادرکنندگان واقعی شدن نرخ های پایه صادراتی را خواستارند.
بیشتر صادرکنندگان پوشاک ارز حاصل از صادرات را صرف واردات مواد اولیه و ماشین آلات و تجهیزات مورد نیاز می کنند و باقیمانده را به صورت حواله یا اسکناس به بانک‌ها و صرافی‌های مجاز می فروشند.
🌟🌟🌟🌟🌟
شفاف سازى گمرك ايران در خصوص بخشنامه ترانزيت خارجى گروه ٤ به مقصد مناطق آزاد و ويژه اقتصادی
ترانزیت خارجی کالاهای گروه چهارم مشمول خودرو نمی شود
ترانزیت خارجی کالاهای گروه چهارم به مقصد مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با رعایت توامان شرایط ذیل امکان پذیر می باشد :
داشتن ثبت سفارش معتبر و قانونی مناطق آزاد تجاری_ صنعتی یا ویژه اقتصادی به تاریخ ۹۷/۹/۲۶ یا قبل از آن
دارا بودن قبض انبار معتبر مناطق آزاد تجاری _ صنعتی یا ویژه اقتصادی مقید به ثبت سفارش های مندرج در بند ۱ فوق
فراهم بودن سایر شرایط مقرر در دو بخشنامه فوق
بدینوسیله موکدا اعلام می گردد صدور و ابلاغ بخشنامه های فوق ، به منزله اعلام تصمیمات جدیدی در خصوص واردات یا ترانزیت کالاهای بدون انتقال ارز و یا گروه چهارم کالایی به مقصد مناطق آزاد تجاری و یا ویژه اقتصادی نبوده و محدودیت های مقرراتی وضع شده در خصوص این اقلام ، به قوت خود باقی است
🌟🌟🌟🌟🌟
دلار برای کالاهای اساسی ۴۲۰۰ تومان خواهد بود
سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه:
در خصوص درآمد حاصل از صادرات نفت، با این مبنا که صادرات نفت ما، میانگین ۱.۵ میلیون بشکه در روز و قیمت هر بشکه ۵۴ دلار باشد و تأثیر دلار به ریال برای تهیه کالاهای اساسی ۴۲۰۰ تومان و برای بقیه کالاها ۸۰۰۰ تومان در نظر گرفته شده تا درآمدهای دولت تحقق یابد.
بدهی دولت در ۲۹ اسفند ۹۶، ۲۸۲.۸ هزارمیلیاردتومان است و مطالبات در دولت در این تاریخ ۱۳۹ هزار میلیاردتومان است که بدهی خالص دولت ۱۴۳ هزار میلیاردتومان می شود که این رقم بزرگی نیست.
🌟🌟🌟🌟🌟
صادرات محصولات کشاورزی و صنایع غذایی رکورد زد
رقم صادرات محصولات کشاورزی و صنایع غذایی رکوردی بی سابقه از خود به جای گذاشت و معادل ۱۴.۳ درصد ارزش صادرات غیر نفتی کشور شد.
عمده‌ترین مقاصد صادرات محصولات کشاورزی و صنایع غذایی (از نظر ارزش) به کشورهای عراق، افغانستان، امارات متحده عربی، پاکستان، فدراسیون روسیه، هند، ترکیه، ویتنام، ترکمنستان و آلمان صورت گرفته که سهم آنها به ترتیب ۳۹.۵، ۱۲.۶، ۷.۵، ۶.۸، ۳.۲، ۲.۸، ۲.۴، ۲.۳، ۲.۳ و ۲.۱ درصد بوده است و درمجموع حدود ۸۲ درصد کل ارزش صادرات بخش کشاورزی کشورمان را به خود اختصاص داده‌اند.
🌟🌟🌟🌟🌟
نرخ ارز سه بار در روز اعلام می‌شود؛ دلار ۱۱۶۰۰
بانک مرکزی از امروز به صورت روزانه و در سه ساعت مختلف، نرخ دلار در صرافی‌های مجاز را اعلام می‌کند. بر این اساس نرخ دلار، امروز یکشنبه ۲۳ دی‌ماه ساعت ۱۰ صبح، ۱۱۶۰۰ تومان است.
همچنین نرخ خرید هر اسکناس یورو نیز ۱۳ هزار تومان و نرخ فروش آن ۱۳۱۰۰ تومان است. /خبرآنلاین
🌟🌟🌟🌟🌟
تراکنش موبایلی با کارت بانکی غیر هم‌نام با سیم کارت ممنوع شد
مدیران شرکت آسان پرداخت اعلام کردند که بخشنامه ای از بانک مرکزی به شرکت های پرداخت ابلاغ شده که طبق آن تراکنش های موبایلی باید به نحوی انجام شود که نام صاحب سیم کارت و کارت بانکی یکی باشد.
بنابراین افرادی که قصد تراکنش های موبایلی دارند باید سیم کارت شان به نام خودشان باشد و از کارت بانکی استفاده کنند که بنام خودشان باشد./تسنیم
🌟🌟🌟🌟🌟
بدهکارترین کشورهای جهان
ژاپن بدهكارترين كشور جهان در سال ٢٠١٨ بود. نسبت بدهی اين كشور به توليد ناخالص داخلی‌اش ٢٣٨٪‏ است! اين يعنی ارزش ٢ سال سومين اقتصاد دنيا نمی‌تواند بدهی‌اش را پاس كند.
يونان با ١٨٢٪‏ در رتبه دوم و باربادوس و لبنان در رتبه‌های سوم و چهارم قرار دارند.
ايران هم ٤٠٪‏ توليد ناخالص داخلی‌اش بدهی دارد.
هنگ‌كنگ با ١ دهم درصد خوش حساب‌ترين كشور دنياست.
🌟🌟🌟🌟🌟
شرایط ترخیص خودروهای سواری از گمرک اعلام شد
با توجه به تصویب هیات وزیران ۱۶ دی ماه ۹۷، در خصوص شرایط ثبت سفارش و ترخیص خودروهای سواری که تا تاریخ صدور مصوبه ابلاغی فوق الاشاره دارای قبض انبار اماکن گمرکی، مناطق آزاد تجاری - صنعتی یا مناطق ویژه اقتصادی است به صورت بدون انتقال ارز و از محل متقاضی با اظهار منشا ارز به بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تعیین شد که اظهار، انجام تشریفات گمرکی و ترخیص خودروهای مورد نظر به ابلاغ دستورالعمل موضوع بند (۷) مصوبه مذکور توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت است.
🌟🌟🌟🌟🌟
نرخ ارز به صورت گلخانه‌ایی پایین نگه داشته شده است
پدرام سلطانی ،نایب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران به «بازرگانان ایران» گفت: نرخ ارز در سامانه نیما به صورت گلخانه‌ای پایین نگه داشته می‌شود.
مشکل اصلی صادرکنندگان این است که دولت با دستکاری و به صورت دستوری نرخ ارز را پایین نگه داشته است.
دولت به صورت دستوری از پتروشیمی‌ها خواسته تا ارز خود را پایین‌تر از نرخ ارز بازار ارائه کنند ،کالاهای تولید شده توسط پتروشیمی‌ها با خوراکی تهیه می‌شود که از طرف دولت با نرخی پایین‌تر از نرخ ارائه شده در سامانه نیما تهیه شده و با نرخ دستوری به بازار عرضه می‌شود.
سایر صنایع عموماً چنین مزیتی ندارند و مرکز آمار اخیراً طی گزاراشی اعلام کرده است که تورم کالای صادراتی از آبان پارسال تا امسال معادل 118.5 درصد بوده؛ به این معنی که کالای صادراتی به طور متوسط 2.2 برابر گران‌تر شده است.
یک صادرکننده چطور می‌تواند کالایی را خریداری کرده و صادر کند، هزینه‌های تحریم را نیز بپردازد و ارز خود را به زیر قیمت بفروشد.نرخ ارز در سامانه نیما به ظاهر توافقی است.
🌟🌟🌟🌟🌟
مدیرعامل شیائومی: عرضه فناوری 5G بازار رو به‌ افول اسمارت‌فون در چین را احیا می‌کند
با وجود وضعیت کنونی بازار اسمارت‌فون در چین، تولیدکنندگان گوشی‌های هوشمند نبایستی خوشحال باشند. جنگ تجاری میان چین و ایالات‌متحده موجب تضعیف اقتصاد غول آسیایی شده است.
اخیرا اپل از تقاضای ضعیف گوشی‌های آی‌فون در چین به‌عنوان یکی از دلایل کاهش پیش‌بینی درآمدهای خود طی 3 ماهه نخست سال مالی جاری یاد کرد. هفته گذشته اپل قیمتآی‌فون 8، آی‌فون XS و آی‌فون XR خود را برای خرده‌فروشان ثالث در کشور چین کاهش داد. مصرف‌کنندگان مقیم چین اکنون می‌توانند نسبت به خریداری این مدل‌ها با قیمت‌گذاری جدید اقدام نمایند.
اما بنیان‌گذار و مدیرعامل یک تولیدکننده چینی اسمارت‌فون با نام شیائومی نگاه خوش‌بینانه‌تری به آینده دارد. لی جون در گفتگویی با بلومبرگ اعلام کرد که راه‌اندازی شبکه 5G در چین موجب احیای مجدد تقاضای هندست در این کشور خواهد شد. لی می‌گوید که با محبوبیت فناوری 5G در چین مجددا موج جدیدی از فروش اسمارت‌فون شکل خواهد گرفت.
این مدیراجرایی همچنین پیش‌بینی می‌کند که راه‌اندازی شبکه 5G افزایش تقاضا برای خدمات آنلاین شیائومی شامل پخش موسیقی و سفارشات فیلم را به‌دنبال دارد. بر اساس پیش‌بینی‌ها فناوری 5G در کنار ارایه سریع‌تر داده به مصرف‌کنندگان به نوآوری‌های جدید و متعدد در عرصه حمل‌ونقل، مراقبت‌های بهداشتی و کسب‌وکار منجر خواهد شد.
اوایل امسال شیائومی نخستین گوشی 5G خود را عرضه خواهد کرد. انتظار می‌رود این هندست نسخه بازنگری شده پرچم‌دار جدید کمپانی یعنی می میکس 3 باشد. این اسمارت‌فون در کنار پشتیبانی از نسل آینده ارتباطات بی‌سیم از پلتفرم موبایلی جدید اسنپ‌دراگون 855ساخت کوالکام و احتمالا 10 گیگابایت رم برخوردار خواهد بود. نسخه کنونی می میکس 3 با تراشهاسنپ‌ دراگون 845 و حداکثر 8 گیگابایت رم در دسترس مشتریان قرار می‌گیرد.
علیرغم طرح شایعات بلندمدت پیرامون ورود شیائومی به بازار ایالات‌متحده، این امر هنوز تحقق نیافته است. تابستان گذشته پیرامون احتمال اجرایی شدن این اقدام در سال 2019 صحبت‌هایی مطرح شد. با این‌حال امسال احتمالا بهترین زمان ممکن برای حضور تولیدکننده چینی اسمارت‌فون در ایالات‌متحده نخواهد بود.
دولت آمریکا کمپانی‌های هواوی و ZTE را به تهدید علیه امنیت ملی متهم نموده و نبرد تجاری میان آمریکا و چین کماکان ادامه دارد؛ لذا عقب‌نشینی کمپانی از ورود به بازار آمریکا تا زمان بهبود شرایط جهت اجرای چنین اقداماتی نبایستی مایه تعجب باشد.
🌟🌟🌟🌟🌟
ترخیص خودرو های دپو شده در اماکن گمرکی همچنان منتظر دستورالعمل ها!!!
درحالیکه هیئت وزیران در تاریخ ۱۶ دیماه ۹۷ مصوبه ای را جهت ترخیص خودروهای موجود در اماکن گمرکی تحت شرایطی ابلاغ کرد، گمرک ایران ترخیص این خودرو ها را منوط به ابلاغ دستورالعمل های وزارت صمت می داند.
در بند ۷ مصوبه هیئت وزیران اشاره شده که وزارت صمت حداکثر طی ۷ روز دستورالعمل مربوط به ترخیص خودروها از اماکن گمرکی را تهیه و جهت اجرا ابلاغ می نماید. طبق این بند دستورالعمل مربوطه می بایست در تاریخ ۲۳ دیماه ۹۷ تهیه و ارسال می شد اما تا کنون مواردی جهت اجرا به سازمان های مورد اشاره در صدر مصوبه مذکور ابلاغ نشده است!!!
🌟🌟🌟🌟🌟
ساز وکار ویژه مالی ایران و اروپا از اواسط ژانویه راه اندازی خواهد شد
نشریه آمریکایی پولیتیکو در گزارشی نوشت:
'ساز وکار ویژه مالی' (SPV) از اواسط ماه ژانویه و در سومین سالگرد آغاز به کار توافق هسته ای ایران راه اندازی خواهد شد.
🌟🌟🌟🌟🌟
صادرات چین به کمترین رقم در دو سال اخیر رسید
صادرات چین در ماه دسامبر سال ۲۰۱۸ میلادی در مقایسه با مدت مشابه سال قبل با ۴.۴ درصد کاهش به کمترین رقم از سال ۲۰۱۶ میلادی به بعد رسید.
🌟🌟🌟🌟🌟
استعلام تخصیص ارز در زمان واردات کالای صادرات برگشتی منتفی شد
استعلام درباره چگونگی تخصیص ارز استفاده شده بابت تولید کالای صادراتی در زمان واردات کالای صادرات برگشتی طبق اعلام گمرک منتفی شد.
🌟🌟🌟🌟🌟
صندوق قرض‌الحسنه مهر ايثارگران فاقد مجوز فعالیت است
بانک مرکزی اعلام کرد:
تشکیلات موسوم به صندوق قرض‌الحسنه مهر ايثارگران (موسسه حمايت ايثارگران) فاقد هر گونه مجوز از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران بوده و فعالیت آن غیرقانونی است.
شایان ذکر است اوراق گواهی سپرده سرمایه‌گذاری منتشره از سوی نهاد مذکور که همراه با درج عبارت جعلی «این صندوق تحت نظارت بانک مرکزی می‌باشد» فاقد هرگونه اعتبار و ارزش بوده و مغایر با قوانین و مقررات می‌باشد.
از اینرو ضروری است هموطنان عزیز به منظور جلوگیری از به مخاطره افتادن سرمایه‌های خود از هر گونه ارتباط با موسسه جعلی مذکور اعم از سپرده‌گذاری یا دریافت تسهیلات جداً خودداری کنند.
🌟🌟🌟🌟🌟
کم‌کاری صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی صدای مجلسی‌ها را درآورد/ افزایش بهای تمام شده به دلیل عدم بهره‌‌‌وری کافی در صنایع پایین دستی نفت
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با انتقاد از کم‌کاری صادرکنندگان فرآروده‌های نفت، گاز و پتروشیمی در ورود ارز حاصل از صادرات به کشور گفت:
اغلب صنایع پایین دستی نفت به دلیل عدم تعادل در عرضه و تقاضای محصولات بالادستی از قبیل محصولات پالایشگاهی و نیاز بالای صنایع پایین دستی به این خوراک پایین تر از ظرفیت کار می کنند.
در نتیجه بهای تمام شده تولید در صنایع پایین دستی فرآورده‌های نفتی به شدت افزایش می یابد چراکه حجم سرمایه گذاری بر اساس یک ظرفیت مشخص است و هر میزان که تولید کاهش پیدا کند اثرش بر بهای تولید نشان داده می شود.
سه برابر میزان امکان تولید محصولات پالایشگاهی در کشور، در بخش پایین دستی نفت سرمایه گذاری انجام شده است.
باوجود اندک اختلافات میان بورس کالا و اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی، بازهم بورس شفاف ترین و انتظام یافته ترین بازار برای عرضه و تقاضای محصولات بالادستی و پایین دستی نفت است.
🌟🌟🌟🌟🌟
تخصیص ارز و ریال به صنایع اشتغالزا و صادراتی
رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: برای پرداخت تسهیلات به واحدهای تولیدی باید اولویت‌بندی کرد و واحدهایی که در زنجیره تولید هستند، اشتغالزایی بالایی دارند یا تولید صادراتی، در اولویت قرار بگیرند.
تسهیلات در نظر گرفته شده نباید به واحدهایی پرداخت شود که محصولات آنها بازار ندارد.
هدف دولت از اعطای این تسهیلات به واحدهای تولیدی، حفظ و ایجاد اشغال است.
در زمینه تأمین ارز کالاهای وارداتی نیز آنها را براساس نیاز، اولویت‌بندی کردیم که مواد اولیه، قطعات و ملزومات خطوط تولید در اولویت است.

🌟🌟🌟🌟🌟

  

شرح مهمترین اخبار روز و هفته را در بخش اخبار سایت شرکت فراتجارت هخامنش ببینید

و برای داشتن مهمترین اخبار روز در گوشی همراه خود به کانال تلگرامی ما بپیوندید

لینک کانال شرکت فراتجارت هخامنش

FTH_Trading@