خبرهای کوتاه امروز 22 دی ماه 97

new

🌟🌟🌟🌟🌟
بازداشت بازرگان چینی 'مرتبط' با شرکت هواوی چین به ظن جاسوسی در لهستان
یک بازرگان چینی که برای شرکت چینی هواوی فعالیت می‌کرده به ظن جاسوسی، در لهستان بازداشت شده است.
مقامات لهستانی گفته‌اند که یک عضو سابق سازمان امنیتی لهستان نیز بازداشت شده است. آنها سه ماه در بازداشت هستند و هر دو اتهامات را رد کرده‌اند.
دفاتر شرکت های هواوی همراه شرکت مخابراتی اورنج (Orange) هر دو مورد جستجو قرار گرفته‌اند.
بازداشت این دو نفر در حالی صورت می‌گیرد که رسیدگی بین‌المللی درباره شرکت چینی هواوی ادامه دارد.
دولت‌های غربی این شرکت را مظنون به ارتباط با سازمان های اطلاعاتی چین می‌دانند.
منگ وانژو یا آن طور که معروف‌تر است، سابرینا منگ مدیر ارشد مالی و معاون شرکت عظیم فناوری هواوی چین است که به درخواست آمریکا در ونکوور کانادا دستگیر شد اما با قرار وثیقه آزاد شد/ بی بی سی
🌟🌟🌟🌟🌟
گوشی‌های وارد شده با ارز دولتی به زودی عرضه می‌شود
رئیس اتحادیه فروشندگان دستگاه‌های صوتی، تصویری و تلفن همراه اعلام کرد که حدود ۶۰۰ هزار دستگاه تلفن همراه وارد شده با ارز دولتی به زودی از توقیف آزاد شده و وارد بازار می‌شود.
🌟🌟🌟🌟🌟
کاهش ۳۹۷ ریالی یورو/ افزایش قیمت رسمی پوند
بانک مرکزی نرخ ۴۷ ارز را برای امروز اعلام کرد که براساس آن قیمت ۱۹ ارز مانند یورو نسبت به روز پنج‌شنبه کاهش و نرخ ۱۸ واحد پولی دیگر از جمله پوند افزایش یافت؛ قیمت ۱۰ ارز دیگر مانند دلار نیز ثابت ماند.
براساس اعلام بانک مرکزی هر دلار آمریکا برای امروز (شنبه بیست و دوم دی ماه ۹۷) بدون تغییر نسبت به آخرین روز کاری هفته گذشته ۴۲ هزار ریال قیمت خورد.
همچنین امروز هر پوند انگلیس با ۲۳۲ ریال افزایش نسبت به روز پنج‌شنبه ۵۳ هزار و ۹۲۹۷ ریال و هر یورو نیز با ۳۹۷ ریال کاهش در مدت زمان مشابه ۴۸ هزار و ۱۶۰ ریال ارزش‌گذاری شد.
🌟🌟🌟🌟🌟
 اطلاعیه
در اجرای مواد 5 و 6 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز مصوب 1392 و آئین نامه های اجرایی آن، کلیه واحدهای صنفی، صنعتی، تجاری و تولیدی مکلفند مقادیر موجودی و گردش کالای تولیدی و معرفی خود را در سامانه جامع انبارها و مراکز ذخیره سازی کالا به نشانی اینترنتی www.nwms.ir ثبت نمایند. همچنین به طور مستمر سیستم داشبورد و رسید حواله را در سامانه مذکور اجرا نمایند.
اجرای این موضوع ضرورت و فوریت داشته و با موارد تخلف و عدم ثبت طبق قانون قاچاق کالا و ارز برخورد به عمل خواهد آمد.
🌟🌟🌟🌟🌟
زنگنه: ایران درباره حجم و مقاصد صادراتی نفت خود مذاکره نمی کند
وزیر نفت در دیدار با همتای عراقی خود با تأکید بر غیر قانونی بودن تحریم های آمریکا علیه ایران، گفت: تهران از این تحریم ها تبعیت نمی کند.
ایران در مورد حجم و یا مقاصد صادراتی نفت خام خود تا زمانی که تحت تحریم‌های آمریکا باشد، با کسی بحث نخواهد کرد.
وزیر نفت عراق نیز در این نشست با بیان اینکه کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی متوقف شده است و انتظار می‌رود که قیمت‌ها به تدریج افزایش پیدا کند، ‌ تصریح کرد: هر گونه تصمیم در مورد کاهش عرضه نفت خام اوپک در آینده به تحولات قیمت نفت در بازار بستگی خواهد داشت.
🌟🌟🌟🌟🌟
فدریکا موگرینی، مسئول سیاست‌خارجی اتحادیه اروپا: نمی‌گذاریم یک قدرت خارجی برای تجارت مشروع ما با یک کشور دیگر تصمیم‌گیری کند.
ما به عنوان یک اتحادیه ۲۸ عضوی با بقیه اعضای جامعه جهانی برای حفظ توافق هسته ای برجام کار می کنیم؛ توافقی که تاکنون به طور کامل اجرا شده و آژانس بین المللی انرژی اتمی در ۱۳ گزارش پیاپی آن را تایید کرده است.
ما این کار را به خاطر امنیت جمعی خود انجام می دهیم: ما نمی خواهیم ایران به سلاح هسته ای دست یابد. برجام دقیقا همین هدف را محقق می کند.
🌟🌟🌟🌟🌟
۶۰۰ هزار گوشی وارد شده با ارز دولتی به زودی عرضه می شود
رئیس اتحادیه فروشندگان تلفن همراه:
حدود ۶۰۰ هزار دستگاه تلفن همراه وارد شده با ارز دولتی به زودی از توقیف آزاد شده و وارد بازار می‌شود.
حدود ۱۳۰ هزار دستگاه تلفن همراه در توقیف دادستانی است و حدود ۵۰۰ هزار دستگاه دیگر در انبارهای گمرگ دپو شده که تعدادی از آن‌ها با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد شده اند.
برخی دیگر نیز قبل از ابلاغ این مصوبه دولتی و با ارز ارزان‌تر یعنی با نرخ ۳۷۰۰ تومانی پارسال وارد شده‌اند، اما هنوز توقیف هستند و به زودی آزاد خواهند شد.
🌟🌟🌟🌟🌟
آلمان: امیدوارم کانال مالی با ایران در هفته‌های پیش‌رو نهایی شود
وزیر خارجه آلمان:
امیدواریم بتوانیم در هفته‌های پیش رو این کانال پرداخت مالی با ایران را نهایی کنیم.
ما در حال تامین الزامات نهایی نظیر تعیین کشوری که میزبان مقر این مکانیزم باشد هستیم.
🌟🌟🌟🌟🌟
احتمال ریاست دختر ترامپ بر بانک جهانی!
در بین لیست نهایی ارائه شده به وزارت خزانه‌داری آمریکا برای معرفی نامزد ریاست بر بانک جهانی، نام ایوانکا ترامپ، دختر رئیس جمهور آمریکا نیز دیده می‌شود.
🌟🌟🌟🌟🌟
قتل خاوری در کانادا؛ شایعه ایی تکراری یا واقعیت؟
از ساعاتی پیش در برخی شبکه‌های اجتماعی خبری مبنی بر قتل محمودرضا خاوری متهم اختلاس سه هزار میلیارد تومانی در کانادا دست به دست می‌شود، اما هنوز هیچ منبع رسمی این خبر را تایید نکرده است.
بر اساس این شایعات، محمودرضا خاوری متولد ۱۳۳۱ شامگاه گذشته توسط افراد ناشناس در کانادا به قتل رسیده و پلیس این کشور جسد وی را حوالی منزل شخصی‌اش در سان کرست از منطقه بردیل پت شناسایی کرده است.
آذرماه سال گذشته (۱۳۹۶) نیز شایعه مشابهی در شبکه‌های اجتماعی شکل گرفت که در آن، مانند شایعه امسال، جزئیات قتل خاوری و محل یافتن جسد او اعلام شده بود اما ساعاتی بعد پلیس کانادا اعلام کرد که پلیس چنین نامی را در درگیری‌های مسلحانه و غیرمسلحانه به عنوان مقتول ثبت نکرده است.
در آن زمان، مصطفی ترک همدانی وکیل پایه یک دادگستری در گفتگو با رسانه‌های داخلی با بیان اینکه "انتشار خبر مرگ، شگرد بدهکاران و کلاهبرداران برای فرار از پیگرد قضایی است" عنوان کرد که خاوری خود شایعه کرده که در کانادا کشته شده است.

🌟🌟🌟🌟🌟
واشنگتن: در زمینه تحریم های نفتی ایران، معافیت بیشتر صادر نمی‌کنیم
برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران اعلام کرد واشنگتن به دنبال اعطای معافیت تحریمی بیشتر در زمینه تحریم‌های نفتی علیه ایران نیست.
هوک گفت: دلیل قبلی برای اعطای معافیت جلوگیری از افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی بود.
با این حال هوک از پاسخ به این سوال که در پایان ماه مه که دوره معافیت‌ها به پایان خواهد رسید آمریکا چه برنامه‌ای دارد، خودداری کرد.
🌟🌟🌟🌟🌟
ثبت شناسه تولیدی پوشاک در سامانه جامع تجارت
شناسه کالا
عطف به ماده ۳ دستورالعمل نحوه صدور گواهی فعالیت نمایندگان و شعب شرکت‌های خارجی عرضه کنندگان پوشاک در ایران مورخ ۹۵/۰۶/۱۶، نمایندگان برندهای خارجی در گروه کالایی پوشاک، ملزم به تولید آن برند در داخل کشور می‌باشند.
لذا نیاز است برای کالاهایی که با نمایندگی برندهای خارجی در داخل کشور تولید می‌شود، از سامانه شناسه کالا ( به آدرس cid.ntsw.ir ) شناسه کالای تولیدی اخذ گردد.
در صورتیکه عنوان "برند خارجی" در گزینه‌های پیشنهادی برندهای تولیدی نباشد، میتوانید با ثبت تیکت در سامانه شناسه کالا، درخواست خود را اعلام نموده تا برند مورد نظر در لیست مذکور قرار گیرد.
لازم به ذکر است با توجه به اینکه در شناسنامه شناسه کالای وارداتی، کشور سازنده همان کشور مبدا می‌باشد، این شناسه‌ها برای نصب روی کالاهایی که تولید داخل می‌باشد معتبر نمی‌باشند.
🌟🌟🌟🌟🌟
درخواست وزیر صمت : واردات در مقابل صادرات برای واحدهای تولیدی آزاد شود
وزير صنعت،معدن و تجارت در نامه ای به شماره ٦٠/٢٥٨٦٣٨ به جناب اقاي دكتر جهانگيري معاون اول رييس جمهور درخواست امكان واردات مواد اوليه مورد نياز واحدها از محل ارز حاصل از صادرات خود به شيوه واردات در مقابل صادرات و عدم الزام شركتها براي ارايه ارز حاصل از صادرات به سامانه نيما و طي نموندن فرآيند تخصيص ارز براي تامين نيازهاي وارداتي را ارائه نموده است.
🌟🌟🌟🌟🌟
نایب رییس اتاق بازرگانی ایران: صادرکنندگان لشکر ۸۰۰۰ نفری کشورند
انصاری: دولت باید به صادرکنندگان به چشم یک لشکر اقتصادی نگاه کند. لشکری ۸۰۰۰ نفر نیرو دارد و هر یک از آنها به طور جداگانه و در حوزه خاص فعالیت خود توانایی‌هایی داشته و بازارهایی دارند که برای حفظ آمار صادراتی کشور در این دوره نقشی مهم ایفا می‌کند.
🌟🌟🌟🌟🌟
گزارش قاچاق های کشف شده در هفته ای که گذشت :
ماموران گمرک بازرگان با هوشیاری و رصد یک محموله خروجی به وسیله دستگاه ایکس ری موفق شدند یک نفر را که در میان بار این کامیون مخفی شده بود، شناسایی و کشف کنند. مقصد این کامیون کشور ترکیه بود و این فرد درمحفظه بار کامیون ترک ، حامل بار کود اوره مخفی شده بود.
بنابراین گزارش ؛ با تجهیز گمرکات به دستگاههای ایکس ری و دیگر تجهیزات کنترلی و افزایش دانش و تخصص ماموران گمرک، کشفیات قاچاق انسان افزایش یافته و از ابتدای سال جاری تا کنون به رقم ۲۴۷ مورد رسیده است.
ماموران گمرک بازرگان از دو مسافر خروجی یک هزار و ۷۶۰ عدد قرص ترامادول کشف کردند.
این تعداد قرص به طرز ماهرانه ای داخل کف کفش، بالش و چایساز جاسازی شده بود که ماموران گمرک بازرگان در بازرسی و کنترل در سالن مسافری این تعداد قرص را از این دو ‌مسافر خروجی کشف کردند.
ماموران گمرک بازرگان در عملیاتی دیگر با هوشیاری و رصد مسافران ورودی و محموله های آنها به کمک تجهیزات کنترلی ، از سه مسافر زن دو کیلو و 345 گرم نقره ساخته شده کشف کردند. بر اساس این گزارش ماموران گمرک بازرگان پس از مشکوک شدن به این مسافران ، به بازرسی آنها اقدام کرده و موفق به شناسایی و کشف این محموله قاچاق شدند.این مسافران به شیوه ای ماهرانه نقره های قاچاق را در لباس و بار همراه خود جاسازی کرده بودند.
ماموران گمرک کیش در حین انجام تشریفات ارزیابی گمرکی ، ۶۰۰ گرم ماری جوانا کشف کردند.
قاچاقچیان با ترفندی زیرکانه مواد مخدر از نوع ماری جوانا را در بسته های چای جاسازی کرده بودند که با هوشیاری ماموران گمرک کشف شد.
🌟🌟🌟🌟🌟
مرگ نگهبان اردوگاه کار آلمان نازی
یاکیف پالی همکار سابق نیروهای نازی که در اردوگاههای کار جنگ جهانی دوم بعنوان نگهبان مشغول به کار بود در سن ۹۵ سالگی در آلمان درگذشت.
یاکیف پالی، که گفته می‌شود آخرین همکار نازی‌ها بوده که در ایالات متحده زندگی می‌کرده، سال گذشته و پس از یک دوره نزاع قانونی طولانی از آمریکا اخراج شده بود.
آقای پالی از سال ۲۰۰۳ و با حکم یک قاضی فدرال آمریکایی ملیت آمریکایی خود را از دست داد و رسما تابعیت هیچ کشوری را نداشت.
🌟🌟🌟🌟🌟
استاندار تهران ارتباط بوی بد اخیر در پایتخت ایران با فعال شدن گسل زلزله و آتشفشان کوه دماوند را رد کرده و گفته است این بو از آلودگی ناشی از فاضلاب بوده است.
انوشیروان محسنی بند‌پی به خبرگزاری مجلس ایران گفته است فاضلاب شیرابه‌ پسماند‌های ارادکوه (مجتمع پردازش و بازیافت زباله در کهریزک) و تخمیر و تجزیه مواد غذایی فسادپذیر صنایع لبنی و کشتارگاه‌ها باعث آلودگی شدید شده و بوی ناشی از این آلودگی به خاطر وزش باد پخش شده است.
🌟🌟🌟🌟🌟
تعطیلی روزهای پنجشنبه برای ادارات در هرمزگان
از هفته آینده، ادارات استان پنجشنبه‌ها نيز تعطیل خواهند بود و ساعات کار ادارات از هفت صبح تا 14 و 30 دقیقه به شش و 45 دقیقه تا 15 و 30 دقیقه بعدازظهر تغییر خواهد کرد.
وی اضافه کرد: به عبارت دیگر ساعات کاری روز پنجشنبه در روزهای دیگر سرشکن می‌شود و این امر موجب افزایش راندمان کاری کارکنان و پرسنل ادارات استان نیز خواهد شد.
کمالی هدف از این اقدام را ایجاد انگیزه در کارکنان و پرسنل ادارات، صرفه‌جویی در سایر هزینه‌های دولتی و همچنین مزایای دیگری از قبیل روان‌سازی ترافیک شهری دانست.
مدیرکل توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری هرمزگان با بیان اینکه اجرایی شدن این طرح نتایج خوبی را بدنبال داشته است اضافه کرد: بزودی آمار مربوط به انجام این طرح در سال جاری نیز پس از اخذ از ادارات اعلام خواهد شد.
وی در انتها نیز خاطرنشان کرد: این تعطیلی شامل اداراتی مانند بانکها، شهرداری‌ها، بیمارستان‌ها و درمانگاه‌هایی که خدمات حضوری به مردم ارایه می‌کنند نمی‌شود و این ادارات باید همچنان در روزهای پنجشنبه به مردم استان خدمات رسانی کنند.
🌟🌟🌟🌟🌟
برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران می‌گوید کشورش به دنبال اعطای معافیت‌های بیشتری برای خرید نفت از ایران نیست.
آمریکا از زمان اجرایی کردن تحریم‌های نفتی علیه ایران در نوامبر سال پیش، هشت کشور خریدار عمده نفت ایران را به مدت شش ماه از تحریم نفتی معاف کرد.
🌟🌟🌟🌟🌟
زمان اعتبار ثبت سفارش کالا به ۶ ماه افزایش یافت
معاون امور صنایع وزارت صنعت از افزایش زمان ثبت سفارش کالا از ۳ ماه به ۶ ماه خبر داد.
فرشاد مقیمی در نشست هم اندیشی خود با تشکل‌های تخصصی صنعت دخانیات با اشاره به نشست مشترک وزارت صمت با گمرک اعلام کرد: براساس توافق انجام شده ، زمان ثبت سفارش کالا از سه ماه به ۶ماه افزایش یافته است.
معاون امورصنایع وزارت صنعت ، معدن وتجارت افزود: با افزایش زمان اعتبار ثبت سفارش کالا، مشکلاتی نظیر روند طولانی ترخیص کالا و احتمال ابطال ثبت سفارش کاهش خواهد یافت.
مقیمی همچنین از تمدید ثبت سفارش به صورت سیستمی خبرداد و گفت: به تازگی تمهیداتی برای تمدید ثبت سفارش از طریق سامانه در نظر‌گرفته شده است که نیازی به مراجعه حضوری افراد نخواهد داشت.
🌟🌟🌟🌟🌟
طولانی‌ترین تعطیلی دولت آمریکا به نام ترامپ رقم می‌خورد
با ادامه تعطیلی بخش‌هایی از دولت آمریکا، صدها هزار نفر از کارمندان فدرال از دریافت نخستین حقوق خود در سال جدید میلادی محروم ماندند. بعضی از آنها برای تهیه آذوقه به مراکز خیریه رفته‌اند. همزمان از عقب‌نشینی و تمایل برای مصالحه میان دونالد ترامپ و رهبران دموکرات کنگره نشانه‌ای دیده نمی‌شود.
🌟🌟🌟🌟🌟
کشف ۱۷ کیلو شیشه قاچاق در قوطی کنسرو
رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر تهران می‌گوید ماموران در فرودگاه امام خمینی ۱۷ کیلو ماده محرک شیشه را، که در قوطی‌های کنسرو جاسازی شده بود، کشف کردند.
به گزارش ایسنا سرهنگ محمد بخشنده گفت سه نفر که قصد قاچاق این مواد به اندونزی را داشتند بازداشت شده‌اند.
🌟🌟🌟🌟🌟
بهای گاز صادراتی به عراق را تاکنون به یورو تحویل گرفتیم
مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در نشست خبری با تاکید بر موضوع تداوم صادرات گاز به عراق گفت:
صادرات گاز به عراق تا کنون طبق توافق به یورو دریافت شده است.
از این به بعد بستگی به مذاکرات و تصمیمات بانک‌مرکزی با طرف عراقی دارد.
🌟🌟🌟🌟🌟
اطلاعیه وزارت امورخارجه: به گرجستان سفر نکنید
با توجه به اخبار مربوط به شیوع آنفولانزای خوکی در کشور گرجستان به هموطنان عزیزی که قصد سفر به این کشور را دارند، توصیه می‌شود جز در موارد ضروری تا اطلاع ثانوی از سفر به گرجستان خودداری کنند.
🌟🌟🌟🌟🌟
موافقت وزارت صنعت با آغاز ثبت سفارش برای واردات گوشی موبایل
رئیس اتحادیه صنف فروشندگان دستگاه های صوتی، تصویری، تلفن همراه و لوازم جانبی گفت: واردکنندگان با مصوبه وزارت صنعت، معدن و تجارت می توانند نسبت به ثبت سفارش برای واردات گوشی تلفن همراه اقدام کنند.
🌟🌟🌟🌟🌟
100 میلیارد دلار از ذخایر ارزی روسیه غیر دلاری شد
بانک مرکزی روسیه اعلام کرد سهم دلار از ذخایر ارزی این کشور را به رقم بی سابقه‌ای کاهش و ۱۰۰ میلیارد دلار از این ذخایر را به یورو، ین ژاپن و یوآن چین تغییر داده است.
🌟🌟🌟🌟🌟
تحلیل یک رسانه اسپانیایی درباره طرح ایران برای حذف چهار صفر از ریال
خبرگزاری اسپانیایی افه در گزارشی نوشت:
ایران در صدد است برای ثبات اوضاع اقتصادی کشور، چهار صفر از پول خود را کم کند. این ایده مدت زیادی است که در ایران مطرح است اما کاهش ارزش کنونی پول و افزایش تورم، باعث شده این موضوع دو باره مورد توجه قرار گیرد.
ارزش ریال نسبت به دلار و یورو در کمتر از یکسال، بیش از ۶۰ درصد کاهش یافت. اوج کاهش ارزش پول در بین ماه های سپتامبر و اکتبر (شهریور- مهر) رخ داد.
گذشته از تاثیر منفی‌ تحریم های آمریکا، اقتصاد ایران نیاز به اصلاحات عمیق از جمله در سیستم بانکی دارد. کاهش تعداد صفرها از واحد پولی که در بسیاری از کشورها و اخیرا در ونزوئلا صورت گرفته، می‌ تواند به کاهش تورم، تسهیل مبادلات پولی، صرفه جویی در هزینه چاپ پول و افزایش ارزش اسمی آن کمک کند.
🌟🌟🌟🌟🌟
خودروهای تولید سایپا ۳۰ درصد گران شدند
شرکت خودروسازی سایپا قیمت بیشتر محصولات خود را ۳۰ درصد بالا برده است.
با اعلام قیمت‌های جدید مدل‌های مختلف پراید تقریبا ۳۰ میلیون تومان به فروش می‌رسند.
🌟🌟🌟🌟🌟

  

شرح مهمترین اخبار روز و هفته را در بخش اخبار سایت شرکت فراتجارت هخامنش ببینید

و برای داشتن مهمترین اخبار روز در گوشی همراه خود به کانال تلگرامی ما بپیوندید

لینک کانال شرکت فراتجارت هخامنش

FTH_Trading@