خبرهای کوتاه امروز 19 دی ماه 97

new

🌟🌟🌟🌟
تومان همتای دلار می‌شود!
برای چهارمین بار در تاریخ جمهوری اسلامی ایران بحث رفرم پولی مطرح شده که این بار گویا جدی‌تر از دفعات قبل بوده و بر اساس آن قرار است چهار صفر از پول ملی حذف شود.
در این صورت ریال به تومان تبدیل می‌شود و هر ۱۰۰ ریال جدید برابر یک تومان خواهد بود؛ تغییری که به نوعی مدل پول ایران را شبیه به دلار خواهد کرد، چون بر این اساس هر تومان همتای یک دلار و هر ریال همتای یک سنت در نظر گرفته می‌شود./ایسنا
🌟🌟🌟🌟🌟
ژاپن دارنده بهترین پاسپورت 2019 جهان شد
بر اساس شاخص Henley Passport Index (سفر آسان و مسافرت راحت) ژاپن بهترین پاسپورت 2019 جهان را دارد
بهترین و قدرتمندترین پاسپورت جهان پاسپورت ژاپن است که در 190 کشور پذیرفته شده است.
سنگاپور و کره جنوبی با 189 کشور در رده دوم، فرانسه و آلمان در رده سوم، دانمارک، فنلاند، ایتالیا و سوئد در رده چهارم، لوکزامبورگ و اسپانیا در رده پنجم بهترین پاسپورت های جهان در فهرست 2019 جای گرفتند.
پاسپورت چینی با 20 پله صعود در دو سال اخیر از پله 85 به 69 رسید.
ایران با 42 مقصد پذیرفته شده در رده 96 جهان از لحاظ سهولت در مسافرت با پاسپورت ایرانی جای گرفت/اعتماد
🌟🌟🌟🌟🌟
وزارت کشاورزی عراق واردات کاهو را ممنوع اعلام کرد.
گفتنی است تعداد محصولات کشاورزی که تاکنون واردات آن به عراق ممنوع اعلام شده به 10 محصول رسیده است که شامل: گوجه، بادمجان، هویج، کنار، سیب زمینی، گل کلم، کلم بروکلی، ذرت، کدو و کاهو.
🌟🌟🌟🌟🌟
افزایش نرخ یورو/ کاهش قیمت رسمی پوند
بانک مرکزی نرخ ۴۷ ارز را برای امروز اعلام کردکه طی آن قیمت ۱۹ واحد پولی مانند یورو نسبت به روز گذشته افزایش و نرخ ۱۵ ارز دیگر از جمله پوند کاهش یافت. نرخ ۱۳ واحد پولی دیگر از جمله دلار نیز ثابت ماند.
براساس اعلام بانک مرکزی نرخ هر دلار آمریکا برای امروز (چهارشنبه نوزدهم دی ماه) بدون تغییر نسبت به روز گذشته ۴۲ هزار ریال قیمت خورد.
همچنین هر پوند انگلیس با ۱۰۱ ریال کاهش نسبت به روز گذشته ۵۳ هزار و ۴۹۳ ریال و هر یورو نیز با ۷۶ ریال رشد در مدت مشابه ۴۸ هزار و ۱۱۶ ریال ارزش‌گذاری شد.
🌟🌟🌟🌟🌟
خدمات و تسهیلات بانکی به اتباع خارجی دارای مدرک اقامت ویژه
بانک مرکزی اعلام کرد که اتباع خارجی دارای مدرک اقامت ویژه می‌توانند از خدمات بانکی همچون افتتاح حساب و دریافت تسهیلات استفاده کنند.
🌟🌟🌟🌟🌟
صادرات گوجه فرنگی آزاد شد
وزیر صنعت، معدن و تجارت در نامه‌ای به رئیس کل گمرکات صادرات آخال حبوبات، انواع گوجه فرنگی، رب و سایر محصولات آن را بلامانع اعلام کرد.
رضا رحمانی، طی این ابلاغ، از صادرات انواع گوجه فرنگی، رب و سایر محصولات آن از تاریخ ۲۰ دی ماه ۹۷ تا ۳۰ بهمن ماه ۹۷ رفع ممنوعیت کرد.
🌟🌟🌟🌟🌟
دولت با واردات مواد اولیه و ملزومات ضروری خطوط تولید تا سقف ۳۰۰ میلیون دلار موافقت کرد
هیئت وزیران در جلسه امروز به منظور تسهیل در فرآیند تولید داخلی برای سال های ۹۷ و ۹۸، مصوب کرد واردات تا سقف ۳۰۰ میلیون دلار به صورت بدون انتقال ارز و صرفاً جهت تأمین مواد اولیه، قطعات و ملزومات ضروری خطوط تولید با تأیید وزارت صنعت، معدن و تجارت بلامانع است.
🌟🌟🌟🌟🌟
نامه حجتی به دژپسند؛ واردات شیرخشک موقتاً آزاد شود
وزیرجهاد کشاورزی در نامه‌ای به وزیر اقتصاد واردات موقت شیرخشک (برای صادرات) را مجاز اعلام کرد.
«محمود حجتی» وزیر جهاد کشاورزی در نامه‌ای به وزیر امور اقتصاد ورود موقت شیرخشک برای صادرات را مجاز اعلام کرد. متن نامه به شرح ذیل است:
جناب آقای دکتر دژپسند
وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی
سلام علیکم
به استناد قانون تمرکز اختیارات و وظایف بخش کشاورزی در وزارت جهاد کشاورزی، به استحضار می‌رساند ورود موقت شیرخشک (برای صادرات) مطابق ماده ۵۱ قانون امور گمرکی مجاز می‌باشد. خواهشمند است دستور فرمایید اقدام لازم به عمل آید.
محمود حجتی
وزیر جهاد کشاورزی
🌟🌟🌟🌟🌟
عملکرد ۲ درصدی مناطق آزاد در صادرات غیرنفتی!
آمارهای رسمی نشان می‌دهد با وجود هم‌جواری مناطق آزاد ۷ گانه با ۱۵ کشور، در سال ۹۶ تنها حدود ۲۶۴ میلیون دلار از این مناطق کالا صادر شده که در مقایسه با صادرات ۲۱ میلیارد دلاری به همسایگان، تقریبا هیچ محسوب می‌گردد.
مجموع صادرات غیر نفتی سال گذشته کشور، حدود ۴۷ میلیارد دلار بوده که با این حساب، عملکرد صادراتی مناطق آزاد نسبت به کل کشور نزدیک به ۲ درصد است.
گفتنی است مرتضی بانک،‌ مشاور حسن روحانی در امور مناطق آزاد و دبیر شورای عالی مناطق آزاد است در یکسال و نیم اخیر تلاش‌های گسترده‌ای برای افزایش مناطق آزاد در کشور داشته است!
🌟🌟🌟🌟🌟
افزایش ۱۵ درصدی صادرات غیرنفتی/ تراز تجاری همچنان مثبت است
سازمان توسعه تجارت اعلام کرد:
صادرات غیر نفتی بدون احتساب میعانات گازی در ۹ ماهه سال جاری به ارزش ۳۰ میلیارد و ۵۸۲ میلیون دلار برآورد شده است که در مقایسه با رقم ۲۶ میلیارد و ۵۹۷ میلیون دلار مدت مشابه سال گذشته، ۱۵ درصد رشد داشته است.
همچنین صادرات با احتساب میعانات گازی ۳۳ میلیارد و ۳۵۸ میلیون دلار محاسبه شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴.۵ درصد رشد را نشان می‌دهد.
واردات کالا به کشور به ارزش ۳۲ میلیارد و ۶۲۰ میلیون دلار صورت گرفته که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۱۶ درصد کاهش داشته است.
در مجموع تراز تجاری کشور در بخش غیرنفتی مثبت شد و ۷۳۸ میلیون دلار به نفع صادرات شد.
🌟🌟🌟🌟🌟
گروه‌های کالایی یک و دو دارو، تجهیزات پزشکی و ملزومات ادغام شود
در نشست کارگروه کارشناسی شورای گفتگوی دولت و بخش‌خصوصی، ابوالفتح صانعی،نماینده فدراسیون واردات ایران درخواست، ادغام گروه‌های کالایی یک و دوم کالاهای ضروری دارو، تجهیزات پزشکی و ملزومات را در راستای کنترل قیمت‌ها و حفظ فرصت‌های برابر برای بخش‌ دولتی و خصوصی مطرح کرد.
در این نشست صانعی اظهار کرد: باتوجه به اینکه دولت ۱۴ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی جهت تامین کالاهای اساسی در نظر گرفته است؛ ۱۴ میلیارد دلاری که ۳.۵ میلیارد دلار آن جهت تامین دارو و تجهیزات پزشکی و ملزومات آن پیش‌بینی شده است. پس چه ضرورت دارد در تغییرات جدید، ۴۰ درصد کالاها در گروه یک و ۶۰ درصد در گروه دو قرار دارند.
رییس هیات مدیره اتحادیه بازرگانان تجهیزات پزشکی ایران تاکید کرد: تغییرات این گروه‌ کالایی درحالی صورت گرفته که ما قادریم ۸۵ درصد نیاز این بخش را از طریق و محل بخش تجهیزات ۳.۵ میلیارد دلار پیش‌بینی شده تامین کنیم و صرفا ۱۰ الی ۱۵ درصد آن نیازمند خرید از طریق نیما است.
عضو هیات مدیره فدراسیون واردات ایران اذعان کرد: در شرایط جدید به یقین بیمارستان‌ها قادر به تامین مالی تجهیزات پزشکی و ملزومات مورد نیاز آن در دوره کوتاه نخواهند بود؛ زیرا زمانی که با ارز ۴۲۰۰ تومانی تجهیزات وارد می‌شد، بیمارستان‌ها نمی‌توانستند، زودتر از دو سال پول آنها را به طور کامل بپردازند.
وی اظهار کرد: حال چطور با این رویکرد می‌توانند، خرید کنند و هزینه کالاها را حتی مثل گذشته بپردازند و این درحالی است که اعتبار مناسب با افزایش ارز ۴۲۰۰ تومانی به نیما پیش‌بینی نشده و مراکز بیش از پیش دچار کمبود نقدینگی می‌شوند.
البته اکنون هیات امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران، مجموعه‌ی وابسته به وزارت بهداشت، مجوز ورود کالاهای گروه دو با ارز ۴۲۰۰ تومانی را به صورت ویژه دارد. اما این موضوع به گفته صانعی نه تنها موجب کاهش قیمت بلکه به شدت موجب بر هم ریختن بازار این گروه کالایی و همچنین افزایش قیمت آنها می‌شود.
وی تاکید کرد: تازمانی که هیات امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران، مجوز ورود کالاهایی گروه ۲ را با ارز ۴۲۰۰ تومانی داشته باشند؛ بازرگانان قادر به برنامه‌ریزی نخواهند بود، درنتیجه برای جلوگیری از ضرر و زیان ناشی از اختلاف زیاد قیمت کالاهای مذکور پس از وارد، آنها به قطع دست نگه می‌دارند. درنتیجه این عدم اطمینان نسبت به شرایط جدید باعث کاهش ورود کالاهای گروه دو می‌شود. موضوعی که به تبع روی قیمت نهایی تاثیر منفی و افزایشی غیرقابل انکاری خواهد داشت.
بر این اساس عضو هیات مدیره فدراسیون واردات ایران در نشست پیشنهاد داد: باتوجه به اینکه قدرت تامین ۸۵ درصد واردات کالاهای حوزه دارو، تجهیزات پزشکی و ملزومات با ارز ۴۲۰۰ تومانی پیش‌بینی شده، امکان پذیر است. برای جلوگیری از به هم‌ریختگی در بازار، ۱۵ درصد باقی مانده نیز در گروه یک قرار گیرند و یا همه کالاها با ارز نیمایی در گروه ۲ تامین شوند.
🌟🌟🌟🌟🌟
200 میلیون دلار گوشی تلفن همراه چه شد؟
آمار واردات گوشی تلفن همراه در سال ۱۳۹۶ برپایه آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران رقم ۵۲۹ میلیون دلار را نشان می دهد، اما برپایه بررسی های اتاق بازرگانی و گزارش کشورهای طرف معامله با ایران، این رقم ۷۳۹ میلیون دلار را نشان می دهد.
معاونت بررسی های اقتصادی اتاق بازرگانی ایران در گزارشی اعلام کرد:‌ تفاوت قابل توجه آمار رسمی گمرک ایران با آمار سایر کشورها در مورد ارزش واردات به ایران ممکن است ناشی از مباحثی از جمله کم اظهاری ارزش در محموله های وارداتی به ایران، قاچاق یا واردات غیر رسمی و اشتباهات آماری باشد/ایرنا
🌟🌟🌟🌟🌟
قیمت پوند و یورو گران شد/ نرخ دلار ثابت ماند
بانک مرکزی نرخ ۴۷ ارز را اعلام کردکه قیمت ۲۵ واحد پولی مانند یورو و پوند نسبت به روز گذشته افزایش و نرخ ۱۱ ارز کاهش و نرخ ۱۱ واحد پولی دیگر از جمله دلار نیز ثابت ماند.
براساس اعلام بانک مرکزی هر دلار آمریکا برای امروز (پنجشنبه بیستم دی ماه ۹۷) بدون تغییر نسبت به روز گذشته ۴۲ هزار ریال قیمت خورد.
همچنین امروز هر پوند انگلیس با ۲۰۴ ریال افزایش نسبت به روز چهارشنبه ۵۳ هزار و ۶۹۷ ریال و هر یورو نیز با ۴۴۱ ریال رشد نسبت به روز گذشته ۴۸ هزار و ۵۵۷ ریال ارزش‌گذاری شد.
🌟🌟🌟🌟🌟

تامین برنج شب عید با واردات ۱.۱ میلیون تنی/ واردات برنج ۳۱ مرداد ۹۸ ممنوع می‎شود
مدیرکل برنامه‌ریزی تنظیم بازار وزارت جهاد کشاورزی:
با افزایش ۱۱.۲ درصدی تخصیص ارز برای واردات برنج، نگرانی در این زمینه به ویژه برای تنظیم بازار شب عید وجود ندارد.
از ابتدای سال تا ۱۵ دی ماه بالغ بر یک میلیون و ۱۱۷ هزار تن برنج وارد کشور شده است.
در مدت مشابه سال گذشته حدود یک میلیون و ۱۱۳ هزار تن واردات این محصول به کشور صورت گرفت.
🌟🌟🌟🌟🌟
تغییرات در سامانه جامع امور گمرکی
به اطلاع خدمت گیرندگان سامانه پنجره واحد تجارت فرامرزی می رساند:
در نسخه جدید پنجره واحد در مرحله تکمیل اطلاعات اظهارنامه تغییراتی در ظاهر سامانه ایجاد شده است:
این تغییرات به دو دلیل ذیل انجام شده است:
👈۱. سهولت تکمیل اطلاعات در فیلد های اظهارنامه
👈۲. رفع مشکل مشاهده صفحه ورود اطلاعات در سیستم عامل اندروید
صفحه ورود اطلاعات جدید شامل سه قسمت : اطلاعات اظهارنامه ، اطلاعات کالا و بخش محاسبه حقوق و عوارض می باشد که با کلیک روی هر قسمت میتوانید اطلاعات مورد نیاز را در فیلد های پایین رونده تکمیل کنید.
🌟🌟🌟🌟🌟
کاهش ذخایر دلار در روسیه به کمترین میزان در تاریخ این کشور
در راستای دلار ستیزی،‌ روسیه سهم دلار را در ذخایر ارزهای خارجی این کشور به کمترین میزان در تاریخ این کشور رساند.
بانک مرکزی این کشور حدود ۱۰۰ میلیارد دلار از ذخایر را به یورو، ین ژاپن و یوآن چین تبدیل کرده است.
🌟🌟🌟🌟🌟
بسياري از بنادر خارجي ورود کشتي‌هاي ايراني را ممنوع کردند
مسعود پلمه، دبير کل انجمن کشتي‌راني:
در کسب‌‌وکارهاي دريايي و بندري شاهد ريزش 40درصدي نيروي کار هستيم
95 درصد تجارت ايران متکي بر درياست و کشور ما از آنجايي که اقتصاد وارداتي دارد، بيش از 95 درصد واردات و صادرات را از طريق دريا انجام مي‌دهد.
🌟🌟🌟🌟🌟
بانک مرکزی انگلیس: یوآن به ارز اصلی جهان تبدیل می‌شود
رییس بانک مرکزی انگلیس گفت:
احتمال می‌رود که یوآن به رقیب جدی برای دلار تبدیل شود و به ارز اصلی جهان در تجارت بین‌الملل تبدیل شود.
روزی دلار آمریکا با یوآن، ارز ملی چین رقابت می کند و احتمالا پول چین به ارز اصلی جهانی تبدیل شود.
🌟🌟🌟🌟🌟
وزیر بازرگانی هند: دهلی نو به روابط تجاری با ایران ادامه می دهد
'سورش پرابو' وزیر بازرگانی و صنایع هند اعلام کرد که هند بدون نقض هیچ قانون بین المللی به روابط تجاری خود با جمهوری اسلامی ایران ادامه خواهد داد./ ایرنا
🌟🌟🌟🌟🌟

شرح مهمترین اخبار روز و هفته را در بخش اخبار سایت شرکت فراتجارت هخامنش ببینید

و برای داشتن مهمترین اخبار روز در گوشی همراه خود به کانال تلگرامی ما بپیوندید

لینک کانال شرکت فراتجارت هخامنش

FTH_Trading@