همانطو که در مقالات گذشته گفته شد، گمرک بندر عباس یکی از گمرکات مهم کشور می باشد که از چندین گمرک کوچک و بزرگ تشکیل شده است. مهمترین گمرکات بندرعباس، گمرک شهید رجایی و گمرک شهید باهنر می باشد، همچنین این دو گمرک از بزرگترین گمرکات کل کشور هستند. این دو گمرک نسبت به گمرکات دیگر بندرعباس دارای مساحت بیشتر و ظرفیت بالاتری می باشند.

همانطور که در مقاله قبلی گفته شد، بندر عباس به دلیل موقعیت جغرافیایی که دارد به یکی از نقاط مهم ایران برای صادرات و واردات کالا تبدیل شده است. در این منطقه چند گمرک مهم و استراتژی کشور واقع شده است که در ادامه به بررسی انها می پردازیم.

موقعیت جغرافیایی استان هرمزگان با مرکزیت بندر عباس، باعث شده است این منطقه به یک موقعیت استراتژیک برای صادرات و واردات و معاملات بزرگ تبدیل شود. به همین دلیل گمرکات مهم کشور اغلب در این استان واقع شده اند. این استان در جنوب کشور و در شمال تنگه هرمز واقع شده است و از نظر مساحت هشتمین استان بزرگ کشور محسوب می شود.

در تجارت بین المللی اصطلاحات متفاوتی وجود دارد که دانستن بسیاری از آنها مهم می باشد. هر فردی که تمایل به ورود به بازار های جهانی و صادرات و واردات را دارد باید با برخی از اصطلاحات آشنا شود. دامپینگ یکی از این اصطلاح ها می باشد که در ادامه به بررسی آن می پردازیم.

بانک جهانی وظایف مختلفی بر عهده دارد که اغلب آنها مربوط به بررسی وضعیت کسب و کار در کشور های مختلف می باشد. این نهاد برای بررسی فضای کسب و کار در کشور های مختلف 10 شاخصه مختلف را اندازه گیری می کند، که یکی از آنها تجارت فرامرزی می باشد.

بانک مرکزی ایران در اردیبهشت سال گذشته از سامانه نیمایی رو نمایی کرد. سامانه ارز نیما با هدف ساماندهی بازار ارز و واردات کالا تشکیل شده است. سوالات زیادی در ارتباط با این سامانه برای افراد به وجود آمده است.

یکی از انواع کالا های اساسی که وارد گمرکات کشور می شود، دارو ها و مواد اولیه ساخت آنها است. در ترخیص و واردات اقلام دارویی باید به نکات مهمی توجه داشت. که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم. 

در هر کشور بسته به سیاست های مالیاتی، بودجه بندی ها، اقتصاد کشور و قیمت گذاری ها، دولت ها یک سیستم را طراحی می کنند. عملکرد این سیستم کنترل، شناسایی و طبقه بندی محصولات بر اساس استاندارد های حاکم در کشور است.