لاستیک یکی از مواد اولیه و تجهیزات جانبی مصرفی مهم است که در بیشتر صنایع تولید، خدماتی و… کاربرد دارند. این محصولات دارای تنوع بالا و کاربردهای مختلفی هستند. بیشتر لاستیک‌ های با کیفیت کشورما از خارج کشور وارد می شوند و همین باعث شده که وارد کنندگان مجبور به طی کردن مراحل ثبت سفارش و واردات لاستیک شوند تا بتوانند محصولات مورد نظر خود در گمرک را آزاد کنند. این روزها با مکانیزه شدن بسیاری از کارها، مراحل ثبت سفارش و واردات لاستیک نیز از درون یک سامانه انجام می شود. به کارگیری این سامانه باعث شده که بسیاری از کاغذ بازی ها و روندهای اداری طولانی حذف شوند و جای خود را سیستم‌ های کامپیوتری آنلاین دهند. ولی با این وجود ترخیص این محصولات از گمرک برای تاجران میتواند وقت گیر باشد.

دانستن شرایط ثبت سفارش و ترخیص خودروهای دپو شده برای افرادی که قصد واردات خودرو به داخل کشور را دارند، بسیار مهم است. چرا که در کشور ما قوانین سختگیرانه‌‎ ای برای ورود خودرو وضع شده است و بسیاری از آنها ممکن است باعث سردرگمی افراد فعال در این عرصه شود. موضوع ثبت سفارش در گمرک برای واردکنندگان خودرو یک مرحله مهم است و به طور کلی برای وارد کردن هر کالایی به داخل کشور شما باید روند مربوط به این کار را طی کنید. در این مطلب از سایت فرا تجارت هخامنش علاوه بر توضیح شرایط ثبت سفارش و ترخیص خودروهای دپو شده، نکاتی را در زمینه ترخیص خودرو و قوانین مربوط به آن با شما در میان می گذاریم.

سالانه مقدار زیادی مواد شیمیایی به کشور ما وارد می‌‌ شود که در صنایع گسترده‌ ای کاربرد دارند و به عنوان مواد اولیه برای تولید محصولات گوناگون مورد استفاده قرار می‌‌ گیرند. حساسیتی که روی مواد شیمیایی در گمرک‌ ها وجود دارد معمولاً بیشتر از سایر محصولاتی است که در این مکان ها نگهداری می‌‌ شود. مواردی مانند ترخیص، وارد کردن و حمل مواد شیمیایی در گمرک‌ ها نیاز به دانش و تخصص مناسب دارد تا مشکلی برای محصولات به وجود نیاید. همچنین در زمان دسته بندی محصولات، افراد متخصص در گمرک‌ ها باید بتوانند Hs کد کالا را به درستی تشخیص دهند. در ادامه مطلب بیشتر در مورد ترخیص مواد شیمیایی از گمرک بندرعباس صحبت خواهیم کرد.

یکی از بنادر مهم تجاری ایران که از زمان‌ های قدیم تا امروز محل صادرات و واردات محصولات مختلفی بوده، بندرعباس است. در طول سال کشتی‌ های زیادی در این بندر اقدام به بارگیری و یا تخلیه بار می‌‌ کنند، همین موضوع باعث شده است که گمرک بندرعباس یکی از پر رفت و آمدترین گمرک‌ های ایران به حساب بیاید. البته نمی‌ توان این مورد را نادیده گرفت که ترخیص کالا از گمرک بندرعباس یکی از چالش‌ ها برای تاجران و افرادی است که در زمینه صادرات و واردات فعالیت دارند. در ادامه این مطلب ما قصد داریم که در خصوص هزینه ترخیص کالا از گمرک بندرعباس صحبت کنیم.

کاغذ و انواع مختلف آن، از قبیل کالا هایی هستند که مصرف آن در بسیاری از کشور ها بالا است. روزانه صد ها تن کاغذ برای مصارفی چون چاپ روزنامه، کتاب، دفتر و ... استفاده می شود. مصرف کاغذ در ایران بیشتر از تولید آن می باشد، به همین دلیل نیاز به واردات این کالا زیاد است.

کود ها و سموم شیمیایی و غیر شیمیایی یکی از نیاز های اصلی کشاورزان است. با آنکه کود ها و سموم مختلفی در کشور تولید می شود اما به واردات آنها نیز، نیاز است. عمده واردات انواع کود و سموم کشاورزی از کشور های اسپانیا، هلند، ایتالیا، ژاپن، کره جنوبی و چین صورت می گیرد. واردات این کالا ها نیز مانند واردات دیگر کالا ها نیاز به رعایت قوانین و مقررات گمرکی دارد. همچنین کود و سموم کشاورزی از قبیل کالا هایی هستند که برای واردات آنها به اخذ مجوز های مربوطه نیاز است.

غلات و حبوبات از کالا های اساسی مردم هر کشوری بخصوص ایران هستند. اغلب غذا های ایرانی بر پایه غلات و حبوبات تهیه می باشد به همین دلیل مصرف مردم در این دسته از کالا ها بسیار زیاد است. با آنکه در صنعت کشاورزی بیشترین کشت مربوط به حبوبات و غلات است، با این حال نیاز مردم تامین نمی شود و نیاز به واردات این قبیل کالا ها همیشه احساس می شود. برنج، گندم، ذرت، ماش، ارزن، تخم کتان و ... در گروه غذایی غلات هستند و نه تنها برای تهیه غذای انسان بلکه برای پرورش دام و طیور نیز استفاده می شوند به همین دلیل حجم واردات غلات به کشور بالا می باشد. عدس، لپه، لوبیا، نخود و ... نیز از دسته حبوبات هستند. واردات و صادرات غلات و حبوبات باید تحت نظر گمرک جمهوری اسلامی ایران صورت بگیرد، در غیر این صورت قاچاق کالا محسوب شده و عواقب و پیگرد مربوط به خود را همراه خواهد داشت.

قطعات لوازم یدکی از قبیل کالاهایی است که مصرف آنها در کشور زیاد می باشد به همین دلیل واردات آنها هر روز در حال افزایش است. با توجه به تغییرات مکرر قوانین و مقررات واردات و صادرات کالا ها، باید قبل از اقدام از آخرین قوانین آگاه بود. در ادامه به بررسی واردات لوازم یدکی و چگونگی ثبت سفارش آن خواهیم پرداخت.