حدود 5 ماه از شیوع ویروس کرونا در سراسر جهان می گذرد. کشور هایی مختلف، برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری به برخی از اقلام بهداشتی نیاز ضروری دارند. اقلام بهداشتی مانند ماسک، دستکش یکبار مصرف، مواد ضدعفونی کننده، الکل و از این قبیل موارد، اقلامی هستند که علاوه بر کادر درمان، مردم نیز باید از آنها استفاده نمایند.

همانطور که می دانید برای واردات کالا به داخل کشور وجوهی در گمرک ایران باید از تجار و بازرگانان دریافت شود. وجوه دریافتی گمرک از کالا های وارداتی به چند دسته تقسیم می گردد که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم.

یکی دیگر از مواردی که در امر ترخیص کالا دارای اهمیت است، اخذ گواهی بازرسی می باشد.

گواهی بازرسی یکی از مسائل مهم برای خریداران و واردکنندگان کالا از خارج از کشور است. کما آنکه این مهم  به یک دغدغه دائمی برای آنها تبدیل شده است. در بسیاری از مواقع تجار و بازرگانان هنگام خرید کالا از خارج از کشور، در کشور مربوطه حضور ندارند. در معاملات بین المللی عدم اطمینان به فروشنده یک مسئله مهم می باشد. این مسئله با توجه به عدم حضور خریدار اهمیت دو چندان پیدا می کند.

یکی از مسائل مهم در امر واردات، صادرات و ترخیص کالا، نوع ارز می باشد. Payment Order یا حواله ارزی، نوعی دستور پرداخت است که طی آن بانک و موسسه مالی در تقاضای مشتری و دارنده حساب بانکی، به بانک یا موسسه مالی کارگزار خود در کشوری دیگر، حواله صادر می نماید. هر حواله مبلغی دارد، که بانک از کارگزار خود می خواهد، آن مبلغ را به شخص مورد نظر پرداخت کند.

قبل از واردات کالا باید به نکاتی توجه نمود تا پروسه تشریفات گمرکی و ترخیص کالا به سرعت و با حداقل هزینه ها انجام شود. شرکت ترخیص کالا فراتجارت هخامنش فعال در حوزه ترخیص کالا و ثبت سفارش آماده ارائه خدمات به تجار و بازرگانان عزیز می باشد.

در ادامه به بررسی مجوز های لازم برای ترخیص کالا و همچنین معافیت های احتمالی خواهیم پرداخت.

مرز بازرگان یا گمرک مرزی بازرگان در یک کیلومتری شهر بازرگان در استان آذربایجان غربی قرار دارد. این گمرک در سال 1305 احداث شده است و از مهمترین نقاط مرزی ایران می باشد. گمرک بازرگان تنها مرز 24 ساعته و بین المللی بین ایران و ترکیه است. این مرز در کشور ترکیه مرز گوربولاغ نام دارد. 

واردات و صادرات کالا شامل هزینه های متعددی می باشد که یکی از این هزینه ها مربوط به ترخیص کالا از گمرک است. نرخ ترخیص کالا شامل هزینه های مختلفی می باشد که آگاهی از آنها مهم است. در برخی مواقع به دلیل هزینه بالا ترخیص کالا، تجار و بازرگانان مجبور هستند کالای خود را برای مدت زمان بیشتری در انبار گمرک نگهداری کنند که این خود باعث افزایش هزینه های ترخیص کالا می شود به همین دلیل لازم است قبل از اقدام به واردات و صادرات از هزینه های مربوط به ترخیص کالا از گمرک آگاهی پیدا کنیم.

در بین کشور های وارد کننده کالا به ایران، کشور چین بیشترین حجم از واردات کالا به ایران را به خود اختصاص داده است. همانطور که می دانید اغلب کالا های مصرفی در ایران تولید کشور چین می باشد. به دلیل این حجم بالا از تبادلات و واردات از این کشور، بسیاری از تجار و بازرگانان ایرانی در کشور چین نمایندگی فعال دارند. از این رو نیاز به حمل و نقل و ترخیص کالا بیشتر از پیش احساس می شود.