کاغذ و انواع مختلف آن، از قبیل کالا هایی هستند که مصرف آن در بسیاری از کشور ها بالا است. روزانه صد ها تن کاغذ برای مصارفی چون چاپ روزنامه، کتاب، دفتر و ... استفاده می شود. مصرف کاغذ در ایران بیشتر از تولید آن می باشد، به همین دلیل نیاز به واردات این کالا زیاد است.

کود ها و سموم شیمیایی و غیر شیمیایی یکی از نیاز های اصلی کشاورزان است. با آنکه کود ها و سموم مختلفی در کشور تولید می شود اما به واردات آنها نیز، نیاز است. عمده واردات انواع کود و سموم کشاورزی از کشور های اسپانیا، هلند، ایتالیا، ژاپن، کره جنوبی و چین صورت می گیرد. واردات این کالا ها نیز مانند واردات دیگر کالا ها نیاز به رعایت قوانین و مقررات گمرکی دارد. همچنین کود و سموم کشاورزی از قبیل کالا هایی هستند که برای واردات آنها به اخذ مجوز های مربوطه نیاز است.

غلات و حبوبات از کالا های اساسی مردم هر کشوری بخصوص ایران هستند. اغلب غذا های ایرانی بر پایه غلات و حبوبات تهیه می باشد به همین دلیل مصرف مردم در این دسته از کالا ها بسیار زیاد است. با آنکه در صنعت کشاورزی بیشترین کشت مربوط به حبوبات و غلات است، با این حال نیاز مردم تامین نمی شود و نیاز به واردات این قبیل کالا ها همیشه احساس می شود. برنج، گندم، ذرت، ماش، ارزن، تخم کتان و ... در گروه غذایی غلات هستند و نه تنها برای تهیه غذای انسان بلکه برای پرورش دام و طیور نیز استفاده می شوند به همین دلیل حجم واردات غلات به کشور بالا می باشد. عدس، لپه، لوبیا، نخود و ... نیز از دسته حبوبات هستند. واردات و صادرات غلات و حبوبات باید تحت نظر گمرک جمهوری اسلامی ایران صورت بگیرد، در غیر این صورت قاچاق کالا محسوب شده و عواقب و پیگرد مربوط به خود را همراه خواهد داشت.

قطعات لوازم یدکی از قبیل کالاهایی است که مصرف آنها در کشور زیاد می باشد به همین دلیل واردات آنها هر روز در حال افزایش است. با توجه به تغییرات مکرر قوانین و مقررات واردات و صادرات کالا ها، باید قبل از اقدام از آخرین قوانین آگاه بود. در ادامه به بررسی واردات لوازم یدکی و چگونگی ثبت سفارش آن خواهیم پرداخت.

در واردات کالا، صاحب کالا ترجیح می دهد هر چه سریع تر کالای خود را از گمرک ترخیص نماید. در همین راستا نیز این امر را به شرکت های ترخیص کالا مانند شرکت ترخیص کالا فراتجارت هخامنش می سپارد. این قبیل شرکت ها بر اساس دانش و تجربه ای که دارند، قادر خواهند بود تشریفات گمرکی و ترخیص کالا را در کمترین بازه زمانی انجام دهند.

از گذشته تا به امروز گمرکات کشور با تغییرات و پیشرفت های زیادی همراه بوده اند. بسیاری از روش های تجارت و واردات و صادرات کالا به کلی تغییر کرده است. به همین دلیل تجار و بازرگانان باید دانش و اطلاعات خود را در این حوزه به روز رسانی کنند.

اغلب پوشاک و لباس هایی که در بازار های داخلی به فروش می رسند، کالا های وارداتی هستند و فقط درصد کمی از آنها تولید داخل می باشند. بر اساس آخرین آمار منتشر شده در سال 1396 توسط گمرک جمهوری اسلامی ایران، واردات لباس در این سال حدود 60 میلیون دلار بوده است. که کشور ترکیه با صادرات حدود 38 میلیون دلاری خود به ایران در رتبه اول قرار دارد و بعد از آن کشور های چین و آلمان در رتبه دوم و سوم قرار گرفته اند.

حدود 5 ماه از شیوع ویروس کرونا در سراسر جهان می گذرد. کشور هایی مختلف، برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری به برخی از اقلام بهداشتی نیاز ضروری دارند. اقلام بهداشتی مانند ماسک، دستکش یکبار مصرف، مواد ضدعفونی کننده، الکل و از این قبیل موارد، اقلامی هستند که علاوه بر کادر درمان، مردم نیز باید از آنها استفاده نمایند.