تعریف برخی واژه ها در رابطه با ترخیص کالا

تعریف برخی واژه ها در رابطه با ترخیص کالا

انوانتر در ترخیص کالا :

 

مالک کالا یا وکیل قانونی او می تواند با ارائه ی درخواست کتبی و اسناد مربوط به مالکیت آن کالا قبل از ارائه ی اظهار نامه و ترخیص کالا ، با اجازه ی گمرک کالای خود را دیده و یا آن را باز کند و محتویات داخل آن را مورد بررسی قرار دهد .

در حین انجام این عمل باید مامور گمرک در آنجا حضور داشته باشد در غیر اینصورت به فرد اجازه ی رویت کالا را داده نمی شود . در صورتیکه بارها توسط مالک یا وکیل آن باز شود چنانچه درهنگام انجام این کار به بار آسیب وارد شود گمرک هیچ گونه مسئولیتی در قبال خسارت وارده ندارد و به این علت ، به آنها تخفیفی در زمینه ی هزینه ها و عوارض گمرک داده نمی شود .

چنانچه صاحب کالا بخواهد بسته بندی کالاها را تعویض کند و یا محتویات بار را مورد بررسی قرار دهد باید تمام جزئیات را کامل در درخواست خود بنویسد و در حین انجام آن کارها مامور گمرک حضور داشته باشد و کار دیگری بجز موارد قید شده در درخواست صورت نگیرد . قبل از انجام هرگونه عملی بر روی کالاها ، ابتدا باید توسط مامور گمرک مورد بررسی قرار بگیرد و چنانچه بسته بندی آنها پاره یا خراب شده باشد باید توسط مامور گمرک نوشته و صورت جلسه شود . بعد از باز شدن کالاها نیز باید وزن آن ، نوع آن و....توسط مامورگمرک نوشته و صورت جلسه شود و یک نسخه از آن صورت جلسه را به انبار گمرک تحویل دهد .

دموراژ یا خسارت معطلی :

زمانیکه که بارگیری یا تخیله بار کشتی بیش از زمان مقرر به طول انجامد شخصی که آن کشتی را اجاره کرده باید بابت این تاخیر و معطلی پولی را به مالک کشتی پرداخت کند که به این دیرکرد یا دموراژ گفته می شود . طی قراردادی که بین مالک کشتی و شخص اجاره کننده بسته می شود برای بارگیری و یا تخلیه ی بار زمانی را مشخص می کنند و در این قرارداد قید می شود در صورت تاخیر بابت هر روز مبلغ مشخصی باید پرداخت شود .

دیسپچ چیست :

دیسپچ که نقطه مقابل دموراژ می باشد . همیشه در قراردادی که مابین مالک کشتی و اجاره کننده بسته می شود برای بارگیری و تخلیه ی بار زمانی را مشخص می کنند . در صورتیکه تخلیه یا بارگیری زودتر از زمان تعیین شده انجام شود به خاطر صرفه جویی در زمان وسرعت بالا در تخلیه و بارگیری به آن پاداشی تعلق می گیرد ومبلغی را به اجاره کننده پرداخت می کنند که به این عمل دیسپچ گفته می شود .

 

*************************************

با خیال راحت انجام کارهای گمرکی و ترخیص کالاهای خود را به ما بسپارید.
همکاران ما با تجربه و ارتباط مناسب انجام کلیه امور گمرکی شما را به عهده میگیرند. خدمات و توانایی ها

برای دریافت راهنمایی و مشاوره با بخش فروش شرکت تماس حاصل نمایید
021-26212324-25
021-26212365-68
076-33758000
076-33759000