لیست مجوزات لازم برای ترخیص کالا

فرآیند ترخیص کالا :

 

صاحبان کالا یا نمایندگان آنها جهت صادرات و واردات کالا و خروج آنها از گمرک مراحلی را طی می کنند که به این امر ترخیص کالا گفته می شود . برای انجام ترخیص کالا کلیه ی کارها ماننده آماده کردن مدارک و ثبت آنها به صورت الکترونیکی یا دستی انجام می شود . پس از اینکه کالاها به گمرک رسیدند به انبار منتقل می شوند . برای دریافت قبض انبار و برگه ی ترخیص کالا باید اسناد و مدارک کالاها که توسط فروشنده برای خریدار ارسال شده است ارائه شود .

ترخیص کالا در ایران :

در ایران ترخیص کالا شامل جمع آوری ، آماده کردن اسناد و مدارک و ارائه ی آنها جهت دریافت مجوزات لازم از ارکانهای مربوطه می باشد . این مجوزها که شامل :

-مجوز استاندارد

-مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد

-مجوز از بهداشت

-مجوز سازمان انرژی اتمی

-مجوز قرنطینه ی مرزی

-مجوز قرنطینه ی نباتی

-مجوز وزارت راه

-مجوز وزارت مخابرات و ارتباطات

-مجوز ادراه مبارزه با مواد مخدر

دریافت مجوزات لازم از ارکانها یکی از مشکلاتی می باشد که واردکنندگان و صادرکنندگان کالا با آن مواجه می شوند . به همین منظور و برای تسریع این امر و حل مشکلات قانونی و دریافت مجوز باید از شرکتهای معتبر که در زمینه ی ترخیص کالا دارای سابقه ی طولانی می باشند کمک گرفت . شرکت فراتجارت هخامنش با داشتن کادری با تجربه و متخصص  در همین راستا ودر انجام امر ترخیص کالا می تواند کمک شایانی را به شما مشتریان عزیز ارائه دهد .

1-مجوز استاندارد برای ترخیص کالا :

یکی از مهمترین مجوزات در امر ترخیص کالا دریافت مجوز استاندارد می باشد . گمرک برای بدست آوردن اطلاعات لازم برای کالاها با آزمایشگاه هایی که سازمان استاندارد آنها را تایید می کند در تماس است و نامه نگاری انجام داده . در صورتیکه تعداد کالاهای وارداتی  کمتر از پنج عدد بوده و ارزش آنها نیز از 3000 دلار کمتر باشد نیاز به دریافت مجوز استاندارد ندارند . البته چنانچه این واردات چند بار تکرار شود دیگر شامل حال این قانون قرار نمی گیرد . صادر کننده گانی که جز صادرکنندگان برتر قرار می گیرند نیاز به دریافت این مجوز ندارند . کالاهایی که به طور موقت وارد یک کشور می شود نیز نیاز به دریافت مجوز استادارد ندارد . سازمان استاندارد لیستی را تهیه و در آن اسامی کالاهایی که به مجوز نیاز دارند را ارائه داده اند .

2-دریافت مجوز از وزارت راه :

دریافت این مجوز فقط برای کالاهایی می باشد که با شرکتهای حمل و نقل غیر ایرانی انتقال پیدا کرده اند . نرخ کرایه ی حمل که توسط سازمان حمل و نقل و با دلار دولتی حساب می شود . در صورت عدم دریافت این مجوز گمرک نیز از ترخیص آن کالا خودداری می کند .

3-مجوز قرنطینه :

وقتی صحبت از قرنطینه می شود منظور دو دسته قرنطینه می باشد که شامل :

الف ) قرنطینه ی حیوانی

ب ) قرنطینه ی نباتی

قرنطینه ی نباتی :

افراد برای ترخیص کالاهایی که دارای ریسک متوسطی هستند نظیر بذرهای گیاهی ، الیاف ، دانه های خوراکی و غیر خوراکی ، میوه ها ، گل ها و .....  از قرنطینه ، نیاز به دریافت مجوز دارند .

ترخیص کاهای نباتی که دارای ریسک کم هستند نیاز به دریافت مجوز برای ثبت سفارشات خود ندارند و فقط باید گواهی بهداشت از مکانی که کالا ارسال شده است را ارائه دهند . در صورت مشاهده ی هرگونه آلودگی توسط بازرسان و تایید قرنطینه صاحب کالا باید نسبت به از بین بردن آلودگی اقدام کند و در صورت باقی ماندن آلودگی کالا دوباره به مکانی که از آنجا ارسال شده یا همان مبدا پس فرستاده می شود و یا آن کالا را نابود می کنند .

4-دریافت مجوز از وزارت بهداشت :

وارد کنندگان لوازم آرایشی و بهداشتی و مواد غذایی برای ترخیص کالاهای خود باید از وزارت بهداشت مجوز دریافت کنند . برای دریافت این مجوز باید اسناد و مدارکی شامل پیش فاکتور ، اسناد مربوط به آنالیز فیزیکی ، شیمیایی و میکروبی کالا را ارائه دهند . در برخی مواقع نیز باید نمونهای از کالا را هم برای دریافت مجوز ارائه دهند .

وارد کنندگان کالا باید گواهی بهداشتی که توسط اداره بهداشت کشور مبدا صادر شده مبنی بر سالم بودن کالا و قابل مصرف بودن آنرا در پیش فاکتور قرار دهند . وارد کنند کالا موظف است پس از اینکه سفارش خود را جهت ترخیص کالا به ثبت رساند مدارکی نظیر شماره استاندارد کالا ، برگه ی آنالیز کالاو فرمول ساخت آن را ارائه دهد . بر روی کالا اطلاعاتی نظیر تاریخ تولید و انقضا ، ترکیبات آن و موارد مصرف آن به صورت فارسی قید شود .

5-دریافت مجوز ارشاد :

در صورتیکه که تاجران بخواهند دستگاه ها و ماشین آلات چاپ وارد نمایند باید از وزارت ارشاد مجوز دریافت کنند . در صورتیکه ماشین های وارداتی نو باشد نیاز به بازرسی ندارد اما اگر ماشین چاپ وارداتی به صورت دست دوم باشد باید از کارشناسان چاپ که در گمرک استان هستند مجوز ترخیص بگیرند

6-دریافت مجوز از کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان :

برای واردات اسباب بازی و ترخیص آنها باید از کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان مجوز دریافت کنند

7-مجوز سازمان انرژی اتمی :

برای وارد کردن و ترخیص کالاهایی نظیر لیزرهای پزشکی ، بی سیم ها ، تلفن همراه ، لامپ های ماوراء بنفش ، رادیوگرافی و ... باید از سازمان انرژی اتمی مجوز دریافت کنند . چنانچه تجار بخواهند کالاهایی نظیر سولاریوم ، تخت آفتابی و حمام آفتاب وارد کشور کنند ممنوع می باشد و برگه ی ترخیص به آنها داده نمی شود .

 

با خیال راحت انجام کارهای گمرکی و ترخیص کالاهای خود را به ما بسپارید.
همکاران ما با تجربه و ارتباط مناسب انجام کلیه امور گمرکی شما را به عهده میگیرند. خدمات و توانایی ها

برای دریافت راهنمایی و مشاوره با بخش فروش شرکت تماس حاصل نمایید
021-26212324-25
021-26212365-68
076-33758000
076-33759000