لیوان یکبار مصرف کاغذی
لیوان یکبار مصرف کاغذی - شرکت فراتجارت هخامنش

لیوان یکبار مصرف کاغذی چگونه همه گیر و وارد بازارهای جهانی شد

لیوان یکبار مصرف کاغذی چگونه همه گیر و وارد بازارهای جهانی شد

 

چکیده


هر اختراعی برای رسیدن به رفاه بیشتر است و همین تمایل به رفاه است که انسانها را به سوی داشتن جامعه ایی پیشرفته و مدرن سوق می دهد. انگیزه تولیدکردن ظروف یکبار مصرف نیز هدفی غیر از آسایش و رفاه نیست و البته دلیل مهم استفاده افراد از این ظروف، بهداشتی بودن آن است. آمارها حاکی از اینست که تولید ظروف یکبار مصرف کاغذی از سال ۱۹۶۰ تا ۲۰۰۷ بیش از ۳۰۰% افزایش یافته است . در مقایسه با ظروف پلاستیکی، ظروف کاغذی به دلیل نوع مواد مصرفی آن گرانتر می باشد اما باید این نکته را در نظر داشت که حفظ سلامتی انسانها نسبت به این هزینه مهمتر است.

لیوان کاغذی:

به نوعی از لیوانهای یکبار مصرف گفته میشود که از کاغذ ساخته شده و اغلب با پلاستیک و یا موم از داخل پوشانده شده است تا از نشت مایع داخل لیوان به بیرون و یا خیس شدن کاغذ جلوگیری شود. این لیوانها اغلب از کاغذ بازیافتی ساخته می شود و هم‌اکنون در سراسر دنیا مورد استفاده قرار می گیرد. لیوان های کاغذی به نسبت لیوانهای پلاستیکی گرمای کمتری را از خود عبور می‌دهند .در تولید لیوان های کاغذی گرماژ کاربردی بین ۲۱۰ تا ۲۸۰ گرم است و این مقادیر براساس سایزهای مختلف تغییر می یابد. نوعی کاغذ مخصوص بنام پلی اتیلن (PE) در تولید لیوان کاغذی استفاده میشود که این کاغذ های پلی اتیلن علاوه بر اینکه کاملا بهداشتی هستند، قابل بازیافت نیز می باشند و دقیقا همین پلی اتیلن موجود بر روی کاغذ ها از نفوذ مایع درون لیوان به ساختار خارجی آن جلوگیری می کند. مزیت دیگر لیوان یکبار مصرف کاغذی چاپ چند رنگ آنهاست که به جذابیت بیشتر محصول از دید مصرف کننده می افزاید.

 

تاریخچه

کاغذ دو قرن قبل از میلاد مسیح اختراع شد. با توجه به شواهد و اسناد کتبی اولین لیوانهای کاغذی در امپراتوری چین استفاده شده است؛ در همان زمانها به این نوع از لیوان "چی پِی" گفته می شد و برای صرف چای استفاده می شدند. لیوانها توسط طراحان ماهر چینی با طرح های زینتی و در رنگ ها و اندازه های مختلفی ساخته می شدند.

لیوان ها کاغذی به صورتیکه امروزه استفاده میشوند برای اولین بار در قرن بیستم توسعه پیدا کردند. بسیار رایج بود که در آب خوری های عمومی در مدارس یا قطارها، از لیوان های شیشه ایی به صورت مشترک استفاده می شد که این امر باعث انتقال بیماری از فردی به فرد دیگر می‌شد و این استفاده مشترک، در سلامت عمومی مشکلاتی به وجود می‌آورد. از بررسی های مهم و قابل توجه در این زمینه، تحقیقاتی بود که استاد زیست شناسی در دانشگاه "لافایت"، به نام "آلوین دیویسون"، در مدارس استون در شهر پنسیلوانیا انجام داده بود او این تحقیقات را با عنوان تاثر برانگیز "مرگ بر مدارس سایه افکنده" در مجله "تکنیکال وورلد" در آگوست 1908 به چاپ رسانید. این مقاله بار دیگر در سال 1909 چاپ و در هیئت دولت بهداشت ایالت ماساچوست پخش شد.
از آنجایی که در آن برهه، محصولات کاغذی (به ویژه بعد از اختراع لیوان های "دیکسی" در سال 1908) به صورت ارزان و پاک در دسترس بود، و به دلیل نگرانی های حوزه سلامت، ممنوعیت عمومی برای استفاده از لیوان های مشترک تصویب شد. و به این ترتیب در سال 1909 یکی از خطوط راه آهنی که استفاده از لیوان کاغذی یکبار مصرف را برای اولین بار شروع کرد، خط "لاکاواما" بود. در سال ١٩١٧ لیوان های شیشه ای به طور کلی از دسترس مردم در قطارهای مسافربری کنار گذاشته شد و لیوان کاغذی توانست جای ان را به خوبی بگیرد، حتی در حوزه های قضایی نیز لیوان های شیشه ای ممنوع شدند. در سال ١٩۴٢ این لیوان های کاغذی در بیمارستان ها نیز به دلایل بهداشتی مورد استفاده قرار گرفت. در سال 1942 کالج ایالتی ماساچوست طی یک تحقیق دریافت که هزینه استفاده از لیوان های قابل شستشو و استفاده دوباره از آنها پس از ضدعفونی شدن، 1.6 برابر هزینه استفاده از لیوان های کاغذی بود. این مطالعات، و همچنین کاهش خطر ابتلا به شیوع عفونت ، منجر به استفاده از لیوان های کاغذی در تمامی بیمارستانها شدند. همین امر سبب شد که صنایع و تولیدکنندگان به تولید لیوان کاغذی علاقمند شوند و کشورهایی مثل آلمان، فرانسه و چین نیز اقدام به تولید لیوان کاغذی کردند. در حال حاضر کشور چین بزرگترین پیشرو در صنعت تولید لیوان کاغذی در سراسر دنیاست.

نتیجه گیری:

استفاده از ظروف یکبار مصرف کاغذی به صورت روزافزون رو به رشد است و این روزها تب استفاده از ظروف یکبار مصرف کاغذی به قدری فراگیر و گسترده شده که برخی از مردم حتی در مهمانی‌های دوستانه خود ترجیح می‌دهند برای صرفه‌جویی در وقت و انرژی خود از این ظروف استفاده کنند به طوریکه در سال‌های اخیر شاهد افزایش روزافزون مغازه‌ها و فروشگاه‌های ظروف یکبار مصرف کاغذی هستیم و طبیعتا با توجه به تحقیقات بعمل آمده لیوان کاغذی و به طور کلی ظروف کاغذی بهترین نوع یکبار مصرف ها از لحاظ بهداشت فردی بشمار میروند.

 

*************************************

برای دریافت راهنمایی و مشاوره در زمینه محصولات یکبار مصرف کاغذی و آلومینیومی، لطفا با بخش فروش شرکت تماس حاصل نمایید
021-45137
021-26212324-25
076-33758000
076-33759000

خدمات و توانایی ها