حمل و ترخیص کالا از چین

در بین کشور های وارد کننده کالا به ایران، کشور چین بیشترین حجم از واردات کالا به ایران را به خود اختصاص داده است. همانطور که می دانید اغلب کالا های مصرفی در ایران تولید کشور چین می باشد. به دلیل این حجم بالا از تبادلات و واردات از این کشور، بسیاری از تجار و بازرگانان ایرانی در کشور چین نمایندگی فعال دارند. از این رو نیاز به حمل و نقل و ترخیص کالا بیشتر از پیش احساس می شود.

شرکت ترخیص کالا فراتجارت هخامنش آماده ارائه خدمات در حوزه ترخیص کالا، ثبت سفارش و همچنین حمل کالا از کشور چین به ایران می باشد. تجار عزیز می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با کارشناسان ما در ارتباط باشند.

حمل بار و کالا از چین

یکی از مهم ترین کار ها در واردات از چین، حمل بار می باشد.  امنیت، تحویل سریع بار، قیمت پایین حمل بار و ... از نگرانی های بسیاری از واردکنندگان کالا از کشور چین است. انتخاب بهترین شیوه حمل بار یکی از نکات مهمی می باشد که باید به آن توجه نمود. متاسفانه برخی از تحریم های جهانی علیه ایران بر شیوه های حمل و نقل کالا از کشور های دیگر به داخل ایران تاثیرات منفی گذاشته است.

بسیاری از شرکت های کشتیرانی خارجی که به ایران خدمات حمل بار ارائه می دادند، به دلیل تحریم ها از این کار منع شده اند و تجار مجبور هستند فقط از شرکت های کشتیرانی داخلی برای حمل کالا استفاده نمایند.

پست دولتی: برای انتخاب بهترین روش حمل بار، باید به هزینه حمل بار، سود کسب و کار، زمان، حجم بار و ... توجه نمود. یکی از روش های حمل کالا، پست دولتی می باشد. پست دولتی از کشور چین به ایران، چاینا پست یا هنگ کنگ پست نام دارد. در این روش پست چین وظیفه حمل بار را بر عهده دارد که زمان تحویل آن حدودا بین 3 تا 5 هفته می باشد. البته این روش برای تجار مناسب نیست زیرا شرکت پست چینی فقط کالا هایی با حجم کم را قبول می کند.

با انتخاب این روش، پست چین مرسوله را به پست ایران تحویل می دهد. این ارسال تحت نظر گمرک جمهوری اسلامی ایران است. هزینه این نوع روش در مقایسه با روش های دیگر بسیار اندک می باشد.

پست اکسپرس: از دیگر روش های پستی می توان به پست اکسپرس اشاره نمود که البته بسیاری از شرکت های ارائه دهنده این نوع پست اجازه ارسال کالا به کشور ایران را به دلیل تحریم ها ندارند. از طرف دیگر ارسال کالا بوسیله پست اکسپرس هزینه بالایی دارد.

بهترین راه برای حمل کالا و بار از کشور چین به ایران، مراجعه به شرکت های ترخیص کالا نظیر فراتجارت هخامنش می باشد. این قبیل شرکت ها با توجه به زمان، هزینه و نوع کالا بهترین روش برای حمل و ارسال کالا از کشور چین به ایران را انتخاب می کنند. به این ترتیب از حمل بار تا ترخیص کالا در ایران بر عهده این شرکت ها خواهد بود.

حمل بار کارگو یا فریت بار: روش های پستی اغلب برای ارسال کالاهایی با حجم اندک هستند. برای وزن های بیشتر باید از روش های دیگر حمل بار استفاده نمود. این روش حمل بار به صورت هوایی و مناسب برای کالا هایی با حجم بالا و سنگین است. حمل بار به صورت کارگو معمولا بین 2 الی 8 روز به طول می انجامد. تحویل بار نیز در فرودگاه امام خمینی صورت می گیرد.

حمل دریایی: ارزان ترین روش برای واردات کالا های فوق سنگین از چین به ایران روش دریایی می باشد. بسیاری از شرکت های کشتیرانی داخلی خدمات حمل و نقل کالا از چین به ایران را انجام می دهند. در این روش کالا به صورت خرده بار یا فول کانتینر بارگیری می شود که بسته به حجم بار دارد. تحویل بار به صورت دریایی و به واسطه کشتی معمولا 20 الی 45 روز به طول می انجامد. پس از رسیدن کشتی به مقصد وارد کننده حدودا 14 روز فرصت دارد تا کالای خود را از کشتی پیاده کرده و کانتینر را تحویل دهد. اغلب بنادر چینی که می توان بارگیری را در آنجا انجام داد به شرح زیر هستند:

  • حمل دریایی از شنژن به بندرعباس
  • حمل دریایی از گوانجو به بندرعباس
  • حمل دریایی از نینگبو به بندرعباس
  • حمل دریایی از کینگداو به بندرعباس
  • حمل دریایی از دالیان به بندرعباس
  • حمل دریایی از شیامن به بندرعباس
  • حمل دریایی از تیان جین به بندرعباس

با توجه به حساسیت برخی از کالا ها و همچنین عدم آشنایی بسیاری از افراد با روش های حمل بار بهتر است قبل از انجام معاملات خود با کارشناسان ما در شرکت ترخیص کالا فراتجارت هخامنش در ارتباط باشید.

مراحل ترخیص کالا از چین

بعد از رسیدن بار به ایران، ترخیص کالا مهمترین کاری است که تجار و بازرگانان باید آن را انجام دهند. برای این کار طی مراحل زیر ضروری می باشد:

ثبت سفارش: بر اساس آخرین قوانین گمرک ثبت سفارش، بعد از رسیدن بار به گمرک انجام می شود. چرا که این کار مستلزم ارائه قبض انبار می باشد(در گذشته ثبت سفارش قبل از ورود کالا به گمرک ایران انجام می شد). ثبت سفارش باید در سامانه وزارت بازرگانی انجام شود. ثبت سفارش انجام شده به تایید کارشناسان وزارت بازرگانی نیاز دارد. بعد از تایید، کد اظهار کالا توسط همین سامانه به گمرک ابلاغ می گردد. این پروسه کاری معمولا یک یا دو روز به طول می انجامد.

اظهار گمرکی: وقتی کد اظهارکالا در سیستم گمرک ثبت شود، تجار و بازرگانان یا نمایندگان قانونی آنها باید به گمرک مربوطه مراجعه نمایند. در گمرک با توجه به مشخصات کالا باید اظهارنامه تکمیل و به کارشناسان گمرک تحویل داده شود. مندرجات ذکر شده در اظهارنامه با کالا، باید توسط کارشناسان بررسی و تایید شود.

قبض انبار، بارنامه، پروفورما، پکینگ لیست و گواهی مبدا از اسنادی هستند که ارائه آنها الزامی می باشد. البته برخی از کالا ها نیاز به دریافت گواهی استاندارد از مراجع ذیربط دارند که ارائه آن نیز برای آن قبیل کالا ها الزامی است.

با ارائه مدارک و همچنین پرداخت هزینه های مربوطه و تایید آنها توسط کارشناسان گمرک، پروانه خروجی کالا صادر می گردد. بعد از طی این مراحل، کالا باید توسط وسیله نقلیه مناسب با توجه به مسافت مبدا در گمرک بارگیری شود. تمامی مراحل فوق در درب خروج از گمرک بار دیگر بررسی می گردد.

طی تمامی این مراحل به مهارت، تجربه و تخصص نیاز دارد. در غیر این صورت ترخیص کالا می تواند با مشکلات متعددی رو به رو شود که سرانجام آن تلف شدن وقت و هزینه می باشد.

 

 

 

با خیال راحت انجام کارهای گمرکی و ترخیص کالاهای خود را به ما بسپارید.
همکاران ما با تجربه و ارتباط مناسب انجام کلیه امور گمرکی شما را به عهده میگیرند.
برای دریافت راهنمایی و مشاوره با بخش فروش شرکت تماس حاصل نمایید
021-26212324-25
021-26212365-68
076-33758000
076-33759000