ترخیص اقلام بهداشتی مقابله با کرونا

حدود 5 ماه از شیوع ویروس کرونا در سراسر جهان می گذرد. کشور هایی مختلف، برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری به برخی از اقلام بهداشتی نیاز ضروری دارند. اقلام بهداشتی مانند ماسک، دستکش یکبار مصرف، مواد ضدعفونی کننده، الکل و از این قبیل موارد، اقلامی هستند که علاوه بر کادر درمان، مردم نیز باید از آنها استفاده نمایند.

به همین دلیل برای بر طرف کردن نیاز بازار تولید این قبیل اقلام باید چندین برابر شود. از طرفی نیز می توان برخی از آنها را از کشور های دیگر تامین نمود. علاوه بر این برخی از مواد اولیه ساخت اقلام بهداشتی از کشور های خارجی تامین می شود. به همین دلیل ترخیص اقلام بهداشتی مقابله با کرونا با سرعت بیشتری باید انجام گیرد.

در  همین راستا، وزیر صنعت، معدن و تجارت طی نشستی، اعلام نمود؛ واردات اقلام بهداشتی مقابله با شیوع کرونا از مرحله ثبت سفارش تا ترخیص آنها باید طی مدت 48 ساعت انجام شود. ترخیص این قبیل کالا در مدت زمان کم، در گذشته زمان بیشتری نیاز داشت. می توان گفت تعیین مدت زمان 48 ساعته، یک رکورد در ترخیص کالا است. البته با داشتن دانش کافی و تجربه مناسب در امر ترخیص کالا در بسیاری از موارد می توان کالا ها را در مدت زمان کمی با حداقل هزینه ها انجام داد. در این راستا کارشناسان ما در شرکت ترخیص کالا فرا تجارت هخامنش آماده ارائه خدمات به شما عزیزان هستند.

همچنین وزیر صمت گفته است، با ادامه شیوع کرونا در کشور و در راستای تامین اقلام بهداشتی مورد نیاز، تا به امروز بیش از 25 میلیون عدد از انواع ماسک وارد کشور شده است و همچنین مراحل واردات بیش از 40 میلیون عدد از دیگر انواع ماسک در حال انجام می باشد.

گمرک جمهوری اسلامی ایران وظیفه انجام امور تشریفات واردات یا صادرات این اقلام را بر عهده دارد و مسئولیت اصلی در این حوزه بر عهده وزارت صنعت، معدن و تجارت است. از گذشته تا به امروز کمبود های مختلفی در زیر ساخت های صادرات و واردات کشور داشته ایم. که هم اکنون با رصد واردات و صادرات اقلام بهداشتی مورد نیاز مقابله با شیوع کرونا، این زیر ساخت ها در حال اصلاح می باشند.

در همین راستا وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح نمود: "بر اساس هدف جهش تولید در سال 99 توجه اصلی بر بازار های داخلی و افزایش صادرات غیر نفتی است. در سال 98 اقدامت مناسبی در جهت توسعه تجارت خارجی کشور انجام گرفته شد، که باعث گردید میزان صادرات کشور رشد خوبی داشته باشد. از دلایل این پیشرفت می توان به همکاری صحیح بین وزارت صمت، وزارت اقتصاد و دارایی و گمرکات کشور اشاره نمود. یکی دیگر از دلیل موثر در این امر، می تواند شفافیت بیشتر در حوزه انبارداری در گمرکات کشور و دیگر فرایند های مربوط به ترخیص کالا در گمرکات جمهوری اسلامی ایران باشد." شما عزیزان می توانید برای اطلاعات بیشتر در حوزه انبارداری گمرکات و همچنین ثبت سفارش با کارشناسان ما در شرکت ترخیص کالا فراتجارت هخامنش در ارتباط باشید.

برای توسعه انبار ها در کشور، سامانه جامع تجارت و سامانه جامع انبار ها راه اندازی شده است که با استفاده از آنها، تا به امروز بیش از 500 انبار در کشور شناسایی و ثبت گردیده است. با این سامانه ها می توان مراحل ورود، تولید و عرضه کالا را رصد و ردگیری نمود.

بر همین اساس، وزارت صمت توانسته است، در خصوص واردات برخی اقلام بهداشتی مرتبط با شیوع کرونا، از مرحله ثبت سفارش تا ترخیص آنها را، در طی زمان 48 ساعت انجام دهد که می توان گفت طی این زمان کم برای ترخیص کالا، یک رکورد در تعاملات سیستم اداری و بخش های مرتبط بوده است. که می توان از آن برای تسریع در ترخیص اقلام دیگر نیز الگو برداری نمود. البته در این رابطه، شرکت ترخیص کالا فراتجارت هخامنش نیز عملکرد خوبی دارد و شما عزیزان می توانید با یاری و راهنمایی ما، مراحل ثبت سفارش تا ترخیص کالا را در حداقل زمان ممکن انجام دهید.

در خصوص تولید ماسک در کشور، بیش از شیوع ویروس کرونا، توان تولیدی ماسک در کشور حدود 300 هزار ماسک بود، که اینم تعداد نیاز بازار را تامین می کرد. اما با شیوع ویروس کرونا برای مقابله و پیشگری از ابتلا به آن، نیاز به ماسک در کشور به چندین برابر رسیده است به همین برای تامین سریع نیاز به واردات ماسک احساس می شد که البته با گذشت زمان، توان تولیدی ماسک در کشور افزایش یافته است.

بر اساس گفته های وزارت بهداشت،‌ نیاز کشور به ماسک در ماه های اخیر به بیش از 4 میلیون عدد رسیده است. برای تامین این تعداد تا زمان افزایش ظرفیت تولید در داخل کشور، نیاز به واردات ماسک بود به همین دلیل اقدامات لازم در خصوص ترخیص سریع کالا انجام شد.

ترخیص کالا قبل از تخصیص ارز

یکی از اقدامات مناسب در راستای ترخیص سریع اقلام بهداشتی مقابله با کرونا، ترخیص اقلام مورد نیاز قبل از تخصیص ارز است. در این رابطه مدیرکل مرکز واردات و امور مناطق آزاد و ویژه در بخشنامه ‌ای به گمرکات اجرایی، اعلام نموده است: " که در صورت ارائه تاییدیه بانک مبنی بر قرار گرفتن در صف تأمین ارز، کالا های موجود در اماکن گمرکی، مناطق آزاد و ویژه اقتصادی که دارای ثبت سفارش بانکی بوده و برای رفع نیازهای پیشگیری و مقابله با بیماری کرونا و جبران آثار اقتصادی آن در جامعه مورد نیاز می‌باشد، ترخیص شوند."

 همچنین در این بخشنامه آمده است:

" به گمرک جمهوری اسلامی ایران اجازه داده می‌ شود، نسبت به ترخیص سریع کالا های موجود در اماکن گمرکی، مناطق آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی یا کالا های وارده به آنها که دارای ثبت سفارش بانکی بوده و در نوبت تأمین ارز بانکی قرار دارند و برای رفع نیازهای پیشگیری و مقابله با بیماری کرونا و جبران آثار اقتصادی آن در جامعه مورد نیاز می باشند، اقدام شود. خواهشمند است دستور فرمائید وفق مفاد نامه فوق صرفاً در خصوص کالاهای موضوع بخشنامه لباس گان موضوع شناسه ۷۴۳۰۶۵۳ و کالاهای موضوع نامه وزارت صمت شامل تجهیزات سرمایه‌ای و اقلام مقابله فردی با ویروس کرونا و صرفاً در صورت ارائه تاییدیه بانک مبنی بر قرار گرفتن ثبت سفارش مربوطه در صف تأمین ارز با رعایت کامل مقررات اقدام نمایند."

تجار و بازرگانان گرامی می توانند در خصوص ثبت سفارش و ترخیص اقلام بهداشتی مقابله با کرونا با مشاوران و کارشناسان ما در شرکت ترخیص کالا فراتجارت هخامنش در ارتباط باشند.