کارگزار گمرکی

از گذشته تا به امروز گمرکات کشور با تغییرات و پیشرفت های زیادی همراه بوده اند. بسیاری از روش های تجارت و واردات و صادرات کالا به کلی تغییر کرده است. به همین دلیل تجار و بازرگانان باید دانش و اطلاعات خود را در این حوزه به روز رسانی کنند.

صادرات و واردات کالا از مراحل مختلفی برخوردار هستند که اطلاع و آگاهی از آنها برای هر صادر کننده و وارد کننده ای لازم و ضروری است. در بسیاری از مواقع به دلیل عدم آگاهی تاجر و بازرگان از پروسه های ترخیص کالا یا صادرات کالا،‌ متحمل خسارات مالی یا اتلاف وقت می شود.

شرایط اقتصادی در جهان به نحوی است که دولت ها باید به پیشرفت گمرکات خود کمک کنند. در ایران نیز گمرک نقش اساسی و ویژه ای در کشور دارد و به اقتصاد ایران کمک شایانی می کند. در همین راستا گمرک جمهوری اسلامی ایران هر روز در حال پیشرفت است. به طوری که هر ساله بسیاری از روش ها و قانون های تجارت به روز رسانی یا تغییر می کنند. همانطور که در بالا گفته شد، تجار و بازرگانان نیز باید خود را نسبت به این تغییرات آگاه و مطلع نمایند.

راه و روش های مختلف واردات و ترخیص کالا پیچیده تر شده است و هر روز کارشناسایی تر می شود. شناخت دقیق مسائل مربوط به صادرات و واردات مانند؛ حمل و نقل، بیمه، مسائل بانکی و گمرک برای این قبیل کارها ضروری و لازم است. امروزه برای آنکه بتوان در بازار های جهانی به رقابت پرداخت باید از قوانین تجارت بین الملل، موافقت نامه ها و کنسرانسیون ها اطلاعات دقیقی داشت. به همین دلیل بازرگانان باید در امور تجارت جهانی اطلاعات جامعی کسب نمایند. برای رشد و موفقیت این امر مهم، کسب اطلاعات گمرکی بسیار ضروری است. همانطور که می دانید گمرک هر کشور نقش مهمی در حوزه تجارت و بازرگانی آن کشور دارد. توجه به اهمیت گمرک در عرصه جهانی نیاز به شناخت عوامل مقررات و سیاست های تجاری، امنیتی، اقتصادی و بهداشتی دارد.

بخشی از گفته های بالا نیاز به توجه مسئولین یک کشور دارد و بخش مهم دیگر آن نیازمند توجه تجار و بازرگانان است. امر تجارت خود از سلسله مراتب گسترده ای برخوردار است به همین دلیل واردکنندگان و صادرکنندگان برای انجام امور گمرکی خود نیازمند یک نماینده خبره هستند. اشخاصی که به انجام امور گمرکی می پردازند باید دانش و اطلاعات کافی در این زمینه داشته باشند. چرا که یک اشتباه کوچک می تواند تبعات زیادی به همراه داشته باشد. مانند ضررهای مالی، متحمل شدن خسارات مختلف، اتلاف وقت و ...

کارگزار گمرکی

امروزه شرکت های مختلفی تحت عنوان ترخیص کالا دایر هستند. شرکت ترخیص کالا فراتجارت هخامنش نیز یکی از این شرکت ها است. در این قبیل شرکت ها افرادی تحت عنوان کارگزار گمرکی مشغول به کار هستند که وظایف مهمی را بر عهده دارند.

کارگزار گمرکی باید از سازمان گمرک جمهوری اسلامی ایران دارای مجوز و پروانه مربوطه باشد. این اشخاص از جانب صاحب کالا به ترخیص کالا از گمرک می پردازند. به همین دلیل باید از سوی صاحب کالا دارای وکالتنامه باشند. این وکالتنامه توسط گمرکات کشور تهیه و تنظیم می شوند. در این وکالتنامه باید چارچوب اختیاراتی که کارگزار دارد ذکر شود به این ترتیب وی می تواند تشریفات گمرکی مربوط به ترخیص کالا را از سوی صاحب کالا بدون حضور او انجام دهد.

کارگزار باید در زمینه امور گمرکی و ترخیص کالا اطلاعات جامع و صحیحی داشته باشد. زیرا اشتباه و سهل انگاری در این رابطه می تواند برای صاحب کالا ضرر های مالی داشته باشد و در بدترین شرایط به اعتبار وی آسیب برساند. به همین دلیل انتخاب کارگزار و شرکت کارگزاری بسیار مهم است. در این رابطه کارشناسان ما در شرکت ترخیص کالا فراتجارت هخامنش آماده ارائه خدمات به بهترین شکل به شما عزیزان هستند. توجه داشته باشید در صورتی که کارگزار گمرکی دچار خطا و سهل انگاری شود روانه و مجوز کارگزاری وی به حالت تعلیق در آمده و در برخی مواقع باطل خواهد شد.

کارگزار گمرکی موظف به انجام مقررات و اجرای کامل تشریفات اداری گمرک است. در صورتی که از موقعیت خود در جهت قاچاق کالا سوء استفاده نماید، بنا به مقررات مبارزه با قاچاق کالا، با وی برخورد خواهد شد.

علاوه بر اینکه کارگزار گمرکی به مجوز و پروانه کارگزاری نیازمند است، شرکت های حمل و نقل ترخیص کالا انجام می دهند نیز نیازمند این مجوز و پروانه از سوی گمرک هستند. این قبیل شرکت ها برای انجام تشریفات گمرکی مربوط به ترانزیت و حمل کالا نیازی به این مجوز و همچنین وکالتنامه از سوی صاحب کالا ندارند. برای انجام این دسته از تشریفات گمرکی تنها بارنامه کالا مورد نیاز می باشد.

کارگزار گمرکی می تواند یک شخص یا یک شرکت باشد. در صورتی که شرکت باشد باید یک شخص را از طرف خود به گمرک معرفی نماید اما تمامی مسئولیت ها بر عهده شرکت کارگزاری خواهد بود.

کارگزار گمرکی باید شرایط زیر را داشته باشد:

  • دارا بودن تابعیت ایران
  • ارائه گواهی عدم سو پیشینه
  • دارا بودن حداقل مدرک کاردانی در رشته امور گمرکی و یا مدرک کارشناسی در سایر رشته ها
  • عدم اشتغال در دستگاه های دولتی
  • حداقل سن 26 سال
  • دارا بودن کارت بازرگانی
  • عدم بدهی مالیاتی

هر وارد کننده کالا به یک کارگزار گمرکی خبره نیاز دارد. اطلاعات مربوط به تشریفات ترخیص کالا بسیار گسترده و مهم هستند. کوچکترین اشتباه در این امر مهم می تواند باعث اتلاف وقت یا خسارات گسترده ای شود. در بسیاری از مواقع با کمک کارگزار گمرکی می توان تشریفات ترخیص کالا را در کوتاه ترین زمان ممکن و با حداقل هزینه انجام داد. شما عزیزان می توانید برای اطلاعات بیشتر در زمینه ترخیص کالا و یا ثبت سفارش با کارشناسان ما در شرکت ترخیص کالا فراتجارت هخامنش در ارتباط باشید.