واردات و ترخیص غلات و حبوبات از گمرک

غلات و حبوبات از کالا های اساسی مردم هر کشوری بخصوص ایران هستند. اغلب غذا های ایرانی بر پایه غلات و حبوبات تهیه می باشد به همین دلیل مصرف مردم در این دسته از کالا ها بسیار زیاد است. با آنکه در صنعت کشاورزی بیشترین کشت مربوط به حبوبات و غلات است، با این حال نیاز مردم تامین نمی شود و نیاز به واردات این قبیل کالا ها همیشه احساس می شود. برنج، گندم، ذرت، ماش، ارزن، تخم کتان و ... در گروه غذایی غلات هستند و نه تنها برای تهیه غذای انسان بلکه برای پرورش دام و طیور نیز استفاده می شوند به همین دلیل حجم واردات غلات به کشور بالا می باشد. عدس، لپه، لوبیا، نخود و ... نیز از دسته حبوبات هستند. واردات و صادرات غلات و حبوبات باید تحت نظر گمرک جمهوری اسلامی ایران صورت بگیرد، در غیر این صورت قاچاق کالا محسوب شده و عواقب و پیگرد مربوط به خود را همراه خواهد داشت.

شرکت بازرگانی و ترخیص کالا فراتجارت هخامنش آماده ارائه تمامی خدمات مشاوره در حوزه ترخیص کالا، واردات کالا ،ثبت سفارش کالا در سامانه جامع تجارت، ترانزیت کالا، اخذ مجوز از وزارت صمت و … به شما عزیزان می باشد. همچنین رکت ترخیص کالا فراتجارت هخامنش امور مربوطه به ارز مبادله ای و اعتبارات اسنادی، اخذ انواع مجوز های مورد نیاز برای واردات کالا از قبیل واردات حبوبات و واردات غلات از گمرکات کشور را انجام می دهد. تمامی این قبیل که توسط شرکت ترخیص کالا فراتجارت هخامنش ارائه می گردد، تماما با کمترین هزینه و در کوتاه ترین بازه زمانی ممکن انجام می گیرد.

نکته مهم و قابل اهمیت که وارد کنندگان باید به آن واقف باشند، ثبت سفارش است. حتما قبل از خرید هر گونه کالا از فروشنده های خارجی باید ثبت سفارش آن انجام شود. در ارتباط با واردات حبوبات و غلات نیز، باید قبل از خرید، ثبت سفارش آن انجام شود. برای ثبت سفارش واردات حبوبات و غلات می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید. بعد از ثبت سفارش و خرید کالای مورد نظر باید تشریفات مربوط به حمل و نقل کالا تا گمرک مورد از کشور مبدا انجام گیرد. برای انتخاب گمرک بهتر است منطقه نزدیک به کشور مبدا انتخاب شود تا به این صورت هزینه حمل و نقل کالا به حداقل برسد. شما عزیزان می توانید برای حمل و نقل کالا از کشور مبدا تا گمرکات کشور از کارشناسان ما مشاوره بگیرید. با انتخاب درست هزینه حمل و نقل و همچنین زمان حمل کالا تا گمرکات کشور به حداقل خواهد رسید.

مدارک مورد نیاز جهت ترخیص غلات و حبوبات از گمرکات کشور:

 • مدارک شناسایی و هویتی وارد کننده
 • کارت بازرگانی ( بدون کارت بازرگانی واردات حبوبات و غلات امکان پذیر نخواهد بود.)
 • ترخیصیه جهت اثبات پرداخت تمامی حقوق فروشنده خارجی از سوی خریدار
 • گواهی مبدا شامل اطلاعات کشور تولید کننده
 • پیش فاکتور شامل اطلاعات فروشنده و قیمت محموله
 • گواهی بازرسی جهت تطابق کالا وارد شده با کالایی که ثبت سفارش شده است.
 • ثبت سفارش برای اثبات رعایت قوانین وزارت بازرگانی جهت واردات کالا
 • بارنامه شامل اطلاعات کالا

بعد از ارائه این مدارک توسط وارد کننده یا ترخیص کننده کالا به گمرک، باید اظهارنامه واردات غلات و حبوبات تنظیم شود. فرم اظهارنامه شامل دو فرم 111 و 121 می باشد. اظهارنامه ممکن است در مسیر سبز گمرک قرار بگیرد که به این ترتیب تشریفات گمرکی با سرعت بیشتری و در بازه زمانی کوتاه تری انجام خواهد گرفت. واردکنندگان بهتر است انجام تمامی امور ثبت سفارش و ترخیص غلات و حبوبات از گمرک را به یک تیم ترخیص کالا حرفه محول نمایند تا تشریفات گمرکی به درستی و بدون اشتباه در مدت زمان کمتر و بدون پرداخت جریمه و با پرداخت کمترین هزینه های گمرکی انجام شود.

کد تعرفه واردات غلات و حبوبات

در ادامه کد تعرفه برخی از اقلام غلات و حبوبات که واردات آنها زیاد می باشد، ذکر شده است:

 • تعرفه گندم ذیل ردیف ۱۰۰۱ قرار دارد.
 • تعرفه برخی از حبوبات مانند نخود، لوبیا، لپه و عدس ذیل ردیف ۰۷۱۳ قرار دارد.
 • ذرت نیز جزء غلات محسوب می شود که در ذیل ردیف ۱۰۰۵۹۰۱۰ قرار دارد. در صورتی که ذرت یخ زده باشد ۰۷۱۰۴۰ ردیف کالایی آن می شود.
 • کد تعرفه گندم دامی 10011910 می باشد که حقوق ورودی آن 4% و مالیات بر ارزش افزوده ندارد.
 • جو در ردیف تعرفه 10039000 دارد و حقوق ورودی آن 8% است. لازم است بدانید میزان حقوق ورودی آن بستگی به سال ترخیص دارد.
 • کد تعرفه گمرکی نخود رسمی 07132090 می باشد. با احتساب 5% حقوق ورودی و با 9% معافیت مالیاتی که به آن ارز مبادله ای اختصاص می یابد.
 • تعرفه گمرکی عدس 07134000 می باشد. با حقوق ورودی 5% ( معاف از 9% مالیات) که به آن ارز مبادله تعلق می گیرد.

مجوز های مورد نیاز برای ترخیص غلات و حبوبات از گمرک

برای ترخیص غلات و حبوبات مانند هر کالای دیگری به مجوز های نیاز است. که در ادامه مجوز های مورد نیاز برای ترخیص غلات و حبوبات از گمرک اشاره می شود:

 • مجوز از سازمان بهداشت و درمان
 • مجوز از وزارت جهاد کشاورزی
 • در برخی مواقع مجوز از سازمان محیط زیست

برای اخذ اجازه واردات حبوبات و غلات به ایران نیاز به مراجعه به سازمان حفظ نباتات، سازمان ملی استاندار و سازمان محیط زیست است. همانطور که گفته شد به کارت بازرگانی نیاز است. همچنین اظهار کالا به گمرک لازم می باشد. و به علاوه اخذ پروانه صادراتی و گواهی مبدا از اتاق بازرگانی نیاز است. تمامی موارد گفته شده را می توانید با مشاوره ما به راحتی و در کمترین بازه زمانی انجام دهید.