ترخیص انواع کاغذ

کاغذ و انواع مختلف آن، از قبیل کالا هایی هستند که مصرف آن در بسیاری از کشور ها بالا است. روزانه صد ها تن کاغذ برای مصارفی چون چاپ روزنامه، کتاب، دفتر و ... استفاده می شود. مصرف کاغذ در ایران بیشتر از تولید آن می باشد، به همین دلیل نیاز به واردات این کالا زیاد است.

بیشترین کاغذ در کشور صرف تولید کاغذ تحریر و کاغذ روزنامه می شود. مصرف کاغذ در کشور سالانه به 50 هزار تن می رسد که از این تعداد حدود 80 درصد از طریق واردات و خرید کالا از خارج  کشور تامین می شود. این آمار و ارقام به خوبی نیاز کشور به واردات ورق کاغذ را نشان می دهد و می توان فهمید که حجم بالایی از واردات و ترخیص کاغذ در گمرکات کشور صورت می گیرد. بیشترین واردات کاغذ از کشور هایی چون چین، دانمارک،‌ ترکیه، امارت متحده عربی، اسپانیا، ایتالیا، آلمان، کره جنوبی، فرانسه، هلند، اندونزی و لهستان است.

در گمرکات کشور هر کالایی بر اساس مشخصه ها و خصوصیاتی که دارد و همچنین بر اساس سیستم هماهنگ کد گذاری جهانی که یک سیستم یکپاره است، تعرفه بندی می گردد. کاغذ از آن قبیل کالا هایی می باشد که به دلیل تنوع فراوان، دارای کد تعرفه های گمرکی مختلف است. بر اساس آمار و اطلاعات به دست آمده از گمرک، در سال 1393 بیش از یک میلیون تن کاغذ و مقوا با ارزشی در حدود یک میلیارد دلار از گمرکات جمهوری اسلامی ایران ترخیص شده است. این مقدار واردات کاغذ از چند کشور مختلف می باشد. تعرفه واردات کاغذ به ایران حدود 5 درصد و 9% هم مالیات به ارزش افزوده به آن تعلق می گیرد. این تعرفه گمرکی در زمان ترخیص کالا قبل از خروج کالا از گمرک، به منظور اخذ و صدور برگ سبز گمرکی و ترانزیت کالا و همچنین ارسال آن به گمرک باید پرداخت شود.

تعرفه گمرکی واردات انواع کاغذ

  • تعرفه گمرکی کاغذ و مقوای دست ساز، دارای حقوق ورودی 5% و 9% مالیات به ارزش افزوده
  • کاغذ A3 دارای 4% حقوق گمرکی و فاقد مالیات ارزش افزوده است.
  • کاغذ کپی ذیل ردیف 48025700 با احتساب 5 % حقوق ورودی است
  • کاغذ و مقوا برای چاپ و نوشتن در صورتی که قشر نزده و اندوده نشده باشد در ردیف 4802 طبقه بندی می شود. این ردیف دارای ردیف های فرعی بسیاری است که بر اساس گراماژ کاغذ و اندازه آن تعیین می شود. کاغذ A4 دارای 15% حقوق گمرکی و از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف است. (جزء کالاهای گروه ده می باشد که سود بازرگانی آن دو برابر است.)

بهتر است بدانید بر اساس قوانین جدید به واردات کاغذ ارز دولتی تخصیص داده نمی شود و از این پس برای واردات آن به ارز نیمایی نیاز است. البته اگر مجوز واردات کاغذ از وزارت ارشاد باشد می توان برای آن ارز دولتی اخذ نمود.

شرکت بازرگانی و ترخیص کالا فراتجارت هخامنش تمامی خدمات مشاوره در حوزه ترخیص کالا، واردات کالا ،ثبت سفارش کالا در سامانه جامع تجارت، ترانزیت کالا، اخذ مجوز از وزارت صمت و … را به شما عزیزان ارائه می دهد. لازم به ذکر است شرکت ترخیص کالا فراتجارت هخامنش امور مربوطه به ارز مبادله ای و اعتبارات اسنادی، اخذ مجوز های مورد نیاز برای واردات انواع کالا از قبیل انواع کاغذ از گمرکات کشور را انجام می دهد. تمامی این قبیل خدمات که توسط شرکت ترخیص کالا فراتجارت هخامنش ارائه می گردد، با کمترین هزینه و در کوتاه ترین بازه زمانی ممکن انجام می شود.

ترخیص کار گمرک برای آنکه بتواند کالا ها را به طور صحیح و با کمترین هزینه و همچنین با سرعت بیشتر، از گمرک ترخیص کند، باید به دسته بندی کالایی سیستم گذاری توجه کافی داشته باشد. در این راستا باید بداند بار کاغذ مشتری بر اساس نوع آن در کدام کد تعرفه و بر اساس مبدا کالا و زمان تولید آن و همچنین برند کالا با چه ارزشی در گمرک کشور ارزش گذاری می شود. همچنین وی باید بداند کالای مورد نظر برای اظهار واردات کالا در کدام کد تعرفه کالا قرار می گیرد. اظهار نا صحیح کالا در زمان انجام تشریفات گمرکی و ترخیص کالا، جرایم نقدی به همراه خواهد داشت.

با محول کردن ترخیص کالای خود به تیم مجرب ترخیص کار فرا تجارت هخامنش از اولین مرحله که انجام ثبت سفارش کاغذ و اخذ مجوز های لازم واردات در وزارت بازرگانی و ثبت سفارش واردات در سامانه ثبت سفارش وزارت صمت و سامانه جامع تجارت ایران می باشد تا مرحله ترخیص کاغذ از گمرکات کشور، می توانید کالای وارداتی خود را در کمترین زمان و با حداقل هزینه در زمان معین تحویل بگیرید.

نیاز کشور در سال های اخیر برای واردات کاغذ از کشور های دیگر افزایش یافته است. به دلیل توجه به منابع طبیعی و جلوگیری از قطع درختان تولید کاغذ در کشور کاهش یافته، به همین دلیل برای رفع نیاز کشور به کاغذ مجبور به واردات کاغذ به ایران هستیم. در میان انواع کاغذ، ورق کاغذ (یا شیت کاغذ) و رول کاغذ بیشترین سهم را در واردات کاغذ به کشور دارند. برای کاهش هزینه های گمرکی در واردات کاغذ بهتر است برای واردات کاغذ A4 آن را به صورت رول وارد نمود و سپس با دستگاه در اندازه های ورق A4 برش داد.

همچنین گروه بازرگانی فراتجارت هخامنش در زمینه واردات ماشین آلات برش کاغذ و تجهیزات کارخانه ای  تولید کاغذ دارای سوابق مختلفی می باشد و در این راستا آماده ارائه خدمات مختلف مشاوره ای و بازرگانی در خصوص امور گمرکی و ترخیص کالا به شرکت های تولیدی داخل کشور و شرکت های بازرگانی صادرات و واردات اقدام است.