هزینه ترخیص کالا از گمرک بندرعباس

یکی از بنادر مهم تجاری ایران که از زمان‌ های قدیم تا امروز محل صادرات و واردات محصولات مختلفی بوده، بندرعباس است. در طول سال کشتی‌ های زیادی در این بندر اقدام به بارگیری و یا تخلیه بار می‌‌ کنند، همین موضوع باعث شده است که گمرک بندرعباس یکی از پر رفت و آمدترین گمرک‌ های ایران به حساب بیاید. البته نمی‌ توان این مورد را نادیده گرفت که ترخیص کالا از گمرک بندرعباس یکی از چالش‌ ها برای تاجران و افرادی است که در زمینه صادرات و واردات فعالیت دارند. در ادامه این مطلب ما قصد داریم که در خصوص هزینه ترخیص کالا از گمرک بندرعباس صحبت کنیم.

 

ترخیص کالا از گمرک‌های بندرعباس

بندرعباس با داشتن ۴۸۰۰ هکتار وسعت، هر سال بیشتر از ۸۸ میلیون کالا پذیرش می‌‌ کند. وجود دو گمرک همیشه فعال باهنر و شهید رجایی باعث افزایش اهمیت این شهر برای افراد فعال در زمینه واردات کالاهای مختلف شده است. اهمیت ترخیص کالای بندرعباس زمانی برای شما روشن خواهد شد که قصد وارد کردن محصولی را داشته باشید که قابلیت فاسد شدن دارد. از آن جایی که هوای این منطقه به طور متوسط گرم می‌‌ باشد، نگهداری محصولاتی مانند داروها، محصولات آرایشی و مواد غذایی کمی چالش برانگیز خواهد بود. اگرچه استفاده از کانتینر‌هایی که دارای یخچال هستند، می‌ تواند باعث افزایش عمر مفید کالای شما شود، اما قیمت استفاده از آنها بسیار بالاست و افزایش هزینه را برای شما به دنبال خواهد داشت. هزینه‌ هایی که برای نگهداری کالا و یا ترخیص کالا، در گمرک‌ های بندرعباس در نظر گرفته شده است، متفاوت می‌‌باشد. معمولاً بیشترین محصولاتی که وارد گمرک‌های بندرعباس می‌ شوند و تاجران قصد ترخیص آنها را دارند عبارتند از:
● ماشین آلات راهسازی
● شیرآلات بهداشتی
● انواع فرش های ماشینی
● لوازم خانگی مختلف
● محصولات و کالاهای نظامی خاص
● خودروهای خارجی
● لوازم آرایشی و بهداشتی
● تجهیزات پزشکی
● مواد غذایی مختلف
● و…

مراحل و هزینه ترخیص کالا از گمرک بندرعباس

برای ترخیص کالا از گمرک بندرعباس شما باید مراحل زیر را طی کنید. در نظر داشته باشید که مراحلی که در ادامه خدمت شما ذکر می‌‌کنیم تقریباً در تمامی گمرک‌ های ایران یکسان است.
● ابتدا اطلاعات شما از طریق سیستم EPL وارد می‌‌ شود.
● گرفتن پرینت از اظهارنامه
● گرفتن کوتاژ و تعیین مسیر
● بررسی و ارزیابی کالای مورد نظر
● گرفتن مجوزهای لازم
● انجام کارشناسی سرویس که به صورت مجازی صورت می‌‌ گیرد.
● پرداخت هزینه‌ های مربوط به گمرک مانند: انبارداری، کرایه و...
● خارج کردن کالا از گمرک

هزینه ترخیص کالا از گمرک بندرعباس مانند سایر گمرک های کشور است که با توجه به حجم یا تعداد کالای وارداتی و نوع کالا معین می‌‌ شود. در صورتی که می خواهید هزینه ترخیص کالا از گمرک بندرعباس را محاسبه کنید، بهتر است با کارشناسان ما در سایت فرا تجارت هخامنش تماس بگیرید تا هزینه‌ های مربوط به ترخیص کالا، ثبت سفارش و… از گمرک برای شما محاسبه شود. در ضمن ما به طور دقیق برای انواع کالاها و محصولات مختلفی که در گمرک قرار دارند، اطلاعات تخصصی مفیدی را می‌ توانیم در اختیار شما قرار دهیم.

آشنایی با گمرک‌های بندرعباس

برای درک بهتر موضوع هزینه ترخیص کالا از گمرک بندرعباس در ادامه این قسمت قصد داریم که توضیحات کوتاهی در خصوص گمرک‌ های شهید رجایی و باهنر در بندرعباس خدمت شما ارائه کنیم.

● گمرک باهنر بندرعباس

می‌‌ توان گفت یکی از قدیمی ترین گمرک‌ های ایران، گمرک شهید باهنر است که در سال ۱۳۴۶ با نام اسکله سورو شروع به فعالیت کرد. این گمرک دارای ۱۲ اسکله می‌‌ باشد که همیشه مورد توجه بازرگانان زیادی بوده است و به عنوان یکی از سه گمرک برتر ایران شناخته می‌‌ شود. فعالیت‌ های این گمرک در زمینه حمل و نقل کالا، حمل و نقل مسافرتی و صادرات و واردات سایر کالاهای غیرنفتی است. یکی از نکات مثبت در خصوص گمرک شهید باهنر بندرعباس موقعیت جغرافیایی مناسب آن می باشد که به راحتی وسایل مربوط به حمل و نقل از طریق خلیج فارس و یا حمل و نقل از مسیر خشکی می‌ توانند به این گمرک رفت و آمد داشته باشند.

● گمرک شهید رجایی بندرعباس

این گمرک در سال ۱۳۷۶ تاسیس شده، به عنوان بزرگترین گمرک ایران شناخته می‌ شود که بیشتر از ۷۰ درصد ترانزیت و ۵۰ درصد صادرات و واردات کشور را برعهده دارد. هر ساله چیزی در حدود ۱۰۰ میلیون تن کالا در این گمرک تخلیه و بارگیری می‌‌ گردند که بعد از انجام مراحل مربوط به ترخیص کالا، در قسمت‌ های مختلف کشور توزیع می‌‌ شوند. در چند سال گذشته وجود موانعی مانند تحریم‌ ها باعث شده بود که این گمرک از رونق بیفتد، اما در سال‌ های اخیر مجدداً با مدیریت هوشمندانه، گمرک شهید رجایی روال رو به رشدی را طی کرده است. اسکله بزرگی که در این گمرک قرار دارد امکان بارگیری یا تخلیه بار را به راحتی فراهم می کند. همچنین کشتی‌ های بسیار بزرگ به راحتی در این بندر پهلو می‌ گیرند و روند مربوط به تخلیه و بارگیری را انجام می‌‌ دهند. حجم بالای کالاهای ورودی به این گمرک، مدیران این بخش را به این فکر واداشته که زمان انجام مراحل مربوط به ترخیص کالا را تا حد زیادی کاهش دهند.

سوالات متداول مربوط به ترخیص کالا از گمرک بندرعباس

در ادامه این بخش ما نکاتی که میتواند در زمینه ترخیص کالا از گمرک بندرعباس برای شما مفید باشد را مورد بررسی قرار می‌ دهیم.

● امکان ترخیص وسایلی مانند تلویزیون و یخچال از گمرک بندرعباس وجود دارد.
● زمانی که کالای مورد نظر شما بدون توقف از مبدا به مقصد حمل نشود و در بندری غیر از بندر مقصد مورد نظرتان توقف داشته باشد، کالای ورودی شما مشمول ماده استفاده از معافیت منطقه آزاد نخواهد شد.
● منظور از کالای تجاری، محصولاتی هستند که به منظور فروش صادر یا وارد می‌‌ شوند.
● در صورتی که شما بخواهید محصولات وارد شده به کشور را در یکی دیگر از گمرک‌ های داخل کشور (به عنوان مثال گمرک تهران) ترخیص کنید. باید به عنوان نماینده قانونی صاحب بار و یا مالک کالاهای وارد شده تقاضای ترانزیت داخلی کالا را به گمرک بندرعباس ارائه دهید. معمولاً به این گونه جابجایی کالا، ترانزیت غیر اداری یا ترانزیت داخلی شخصی می‌‌ گویند.