ترخیص مواد شیمیایی از گمرک بندرعباس

سالانه مقدار زیادی مواد شیمیایی به کشور ما وارد می‌‌ شود که در صنایع گسترده‌ ای کاربرد دارند و به عنوان مواد اولیه برای تولید محصولات گوناگون مورد استفاده قرار می‌‌ گیرند. حساسیتی که روی مواد شیمیایی در گمرک‌ ها وجود دارد معمولاً بیشتر از سایر محصولاتی است که در این مکان ها نگهداری می‌‌ شود. مواردی مانند ترخیص، وارد کردن و حمل مواد شیمیایی در گمرک‌ ها نیاز به دانش و تخصص مناسب دارد تا مشکلی برای محصولات به وجود نیاید. همچنین در زمان دسته بندی محصولات، افراد متخصص در گمرک‌ ها باید بتوانند Hs کد کالا را به درستی تشخیص دهند. در ادامه مطلب بیشتر در مورد ترخیص مواد شیمیایی از گمرک بندرعباس صحبت خواهیم کرد.

روند ترخیص مواد شیمیایی از گمرک بندرعباس

امروزه بیشتر افرادی که در زمینه وارد کردن مواد شیمیایی فعالیت دارند، کارهایی مانند ترخیص مواد شیمیایی از گمرک بندرعباس را به شرکت‌ هایی که در این زمینه تخصص و سابقه کافی دارند، می سپارند. استفاده از خدمات شرکت‌ های بازرگانی و ترخیص کالا می‌ تواند به شما کمک کند که تا حد زیادی در زمان خود صرفه جویی کنید. این شرکت‌ ها در زمینه ترخیص مواد شیمیایی مختلف فعالیت دارند که این مواد عبارتند از:

 ● مواد شیمیایی مورد استفاده در آزمایشگاه‌ های مختلف، مانند مواد شیمیایی که در آزمایشگاه های دانشگاه‌ ها، مراکز تحقیقاتی و... کاربرد دارند.

● مواد شیمیایی مورد نیاز در صنایع ساختمان سازی، تولید سیمان، رنگرزی و رنگ سازی، صنایع نساجی، و صنایع نفت و گاز و پتروشیمی

● مواد اولیه صنایع آرایشی، بهداشتی، تولید مواد شوینده، صنایع کشاورزی، تولید آشامیدنی و مواد غذایی مختلف و کالاهای دارویی

● ترخیص پودرها و سایر مواد شیمیایی مانند: بی کربنات سدیم، کاتالیست تری دی آمین، مواد آلبومینوئید، پلی آمید و اپوکسی، مواد شیمیایی برای تولید مصالح ساختمانی، رزین‌های پلی استر، کبالت، استون، تایکون، رادوکس، پلی اتیلن، پراکسید، ساسول، خمیر قلع، جوش شیرین، چسب و خمیر نقره، مونو پروپیلن، اسید فرمیک، آمونیوم، سود پرک (مایع و جامد)، کلر آکوافیت، سرب و روی، پلی فسفات، آب اکسیژنه، تری پلی فسفات، اسید استئاریک و سولفات سدیم

● مواد شیمیایی مورد استفاده برای شرکت‌ های تولید مواد معدنی، صنایع مربوط به دام طیور،عصاره‌ های دباغی و رنگرزی، روغن‌ های اسانسی، صابون و مواد آلی

 نکات مهم در مورد ترخیص مواد شیمیایی از گمرک بندرعباس

مواردی که در قسمت بالا گفته شد تنها بخشی از محصولاتی هستند که سالانه به گمرک بندرعباس وارد می‌ شوند و روند ترخیص کالا تقریبا راحت برای آنها اجرا خواهد شد. البته نباید فراموش نکنید که در این میان بسیاری از مواد شیمیایی که جزو کالاهای ممنوعه هستند و محدودیت‌ های زیادی برای واردات آن قرار داده شده است نیز ممکن است وجود داشته باشد. واردات این نوع مواد شیمیایی باید زیر نظر سازمان‌ ها و نهادهای مربوطه باشد تا اجازه ترخیص این کالاها از گمرک بندرعباس برای شما صادر شود. مواد شیمیایی که برای واردات و ترخیص آنها از گمرک نیاز به مجوز از ارگان های مختلف دارید در ادامه معرفی می‌‌کنیم.

 ● مواد شیمیایی که در کارخانه‌ های حفاری و نفتی استفاده می شوند؛ برای ترخیص این کالاها شما باید با وزارت صنعت و تجارت هماهنگ کنید.

● مواد شیمیایی مورد استفاده برای آب و فاضلاب شهری، در زمان ترخیص نیاز به مجوز از وزارت نیرو دارند.

● مواد شیمیایی مانند کود، تقویت کننده خاک، انواع سموم و آفت کش‌ها نیاز به مجوز وزارت کشاورزی دارند.

● مواد شیمیایی مورد استفاده در تولید دارو، با هماهنگی وزارت بهداشت از گمرک ترخیص می‌‌ شوند.

● مواد شیمیایی مختلفی که در آزمایشگاه‌ های آموزشی کاربرد دارند، با مجوز وزارت آموزش عالی ترخیص خواهند شد.

● مواد شیمیایی آتش زا و منفجره برای ترخیص نیاز به مجوز صادر شده از وزارت کشور دارند.

بهترین روش برای ترخیص کالاهای شما این است که از شرکت های معتبر در عرصه ترخیص کالا از گمرک، کمک بخواهید. چرا که هر روزه قوانین و مقررات با توجه به شرایط کاری گمرک‌ ها تغییر می‌‌ کند و شرکت‌ های فعال در زمینه ترخیص کالا از گمرک همیشه اطلاعات به روزی در این زمینه خواهند داشت. مطلع بودن از آخرین قوانین وضع شده در گمرک‌ های کشور و به خصوص قوانین مرتبط با واردات مواد شیمیایی به شما اجازه می‌‌ دهد که روند کارهای تجاری خود را با آگاهی و دقت بالاتری پیش ببرید. همچنین این نکته را باید مد نظر قرار دهید که همه تولیدکنندگان، صادرکنندگان و واردکنندگان مواد شیمیایی باید قبل از انجام فعالیت‌ های مرتبط با هرگونه مواد شیمیایی، مشخصات و اطلاعات مربوط به خود را در اختیار وزارت بهداشت و درمان قرار دهند تا مجوز‌های لازم برای این افراد صادر شود. شما حق ندارید هیچ گونه مواد شیمیایی بدون برچسب را وارد کشور کنید.

 تعریف گمرک بندرعباس از مواد شیمیایی چیست؟

بر اساس دسته بندی‌ هایی که طبق قوانین در گمرک‌ های ایران به عنوان مبنا در نظر گرفته میشود، کلیه مواد اولیه، کالاها و اقلامی که در قسمت ششم کتاب مقررات واردات و صادرات، با کد تعرفه ۲۸۰۱ تا ۳۸۲۶۰۰ شناخته می‌‌ شوند؛ در دسته مواد شیمیایی یا صنایع مربوط به آن قرار می‌‌ گیرند. بیشترین حجم واردات مواد شیمیایی ایران به کشورهای انگلستان، آلمان، هند و چین تعلق دارد. در بین این کشورها چین بیشترین میزان واردات مواد شیمیایی به ایران را دارد، به گونه‌ای که از نظر وزنی ۳۱ درصد و از نظر ارزش ۱۸ درصد مواد وارد شده به ایران تولید شده توسط کشور چین می‌‌ باشند. بعد از چین کشور هند در رده دوم قرار دارد و از نظر وزنی ۲۰ درصد و از نظر ارزش ۹ درصد مواد شیمیایی وارد شده به ایران را تامین می‌کند.

  

اهمیت ترخیص مواد شیمیایی از گمرک بندرعباس

روند واردات مواد شیمیایی (و به طور کلی تمامی محصولات وارداتی) به کشور ما چنین است که این اقلام یا مواد بعد از عبور از مرزهای ایران، باید وارد نزدیکترین گمرک شوند. بعد از ثبت این محصولات در گمرک روند مربوط به ترخیص کالا انجام می‌‌ گردد. در میان گمرک‌ های ایران، گمرک شهید رجایی بندرعباس ۵۷ درصد از کل محصولات شیمیایی وارد شده به کشور را به خود اختصاص داده است و پس از آن گمرک فرودگاه امام خمینی و گمرک شهریار تهران در مقام‌های دوم و سوم قرار دارند. روند ترخیص کالاها و مواد شیمیایی مختلف از این گمرک‌ ها به نوع مواد و شرکتی بستگی دارد که قصد انجام روال ترخیص کالا از گمرک را برعهده می‌ گیرد. در ضمن برای مطلع شدن از تعرفه‌ها و هزینه ترخیص انواع مواد شیمیایی از گمرک بندرعباس می‌‌ توانید با متخصصین ما تماس بگیرید.