تعریف برخی واژه ها در تشریفات گمرکی

تشریفات گمرکی چیست :

 

تشریفات گمرکی به کلیه ی کارهایی گفته می شود که برای ترخیص کالا ها از گمرک انجام می شود .در این مقاله ما شما را با برخی از واژه های گمرکی آشنا می کنیم .

پته ی گمرکی چیست :

پته ی گمرکی به سندی اطلاق می شود که برای ترخیص کالا از گمرک نیاز است . اشخاص عادی برای ترخیص کالاهای خود که ارزش آنها تا 1000 دلار می باشد از پته ی گمرک یا پته ی مسافرتی استفاده می کنند . در این حالت دیگر نیازی به کارت بازرگانی نمی باشد . ابتدا پته ی مسافرتی دستی نوشته می شد و پس از ارزیابی و دیدن کالاها و پرداخت عوارض گمرکی مربوط به آن اجازه ی ترخیص از گمرک برای آن صادر می شد اما این روند تغییر پیدا کرده و مسئولین گمرک برای صادر کردن پته ی مسافرتی ابتدا اظهار کالا را بصورت کامپیوتری انجام میدهند .

یکی از سریعترین روشهای ترخیص کالا از گمرک پته ی مسافرتی می باشد به طوریکه در مدت چند ساعت کالاها از گمرک خارج شده ودر اختیار فرد قرار می گیرد .

دو نوع سند ترخیص کالا در گمرک وجود دارد که شامل :

الف ) پروانه یا مجوز برای ترخیص کالاهای تجاری

ب ) پروانه یا مجوزی که برای کالاهی غیر تجاری صادر می شود که به آن پته گفته می شود . برای ترخیص کالاهای غیر تجاری از گمرک دیگر نیاز به اظهار نامه و کارت بازرگانی نمی باشد و با استفاده از پته می توان کالا را از گمرک خارج کرد .

*تفاوت بین پته ی گمرکی و پروانه در این است که پروانه ی گمرکی وابسته به اظهارنامه ی گمرکی می باشد درصورتیکه پته گمرکی وابسته به اظهار نامه ی گمرکی نمی باشد .

برگ سبز گمرکی چیست :

شرکتهایی که در زمینه ی واردات کالا فعالیت می کنند برای ترخیص کالای خود از گمرک ابتدا باید با ارائه ی مدارکی ماننده بارنامه ، فاکتور و ... پرونده تشکیل دهند و با استفاده از این پرونده برگ سبز را دریافت نمایند . برای بارگیری کالاها باید برگ سبز توسط کارشناسان گمرک امضا شود و سپس با برگه ی مربوطه به انبار مراجعه کرده و برای صدور بیجک اقدام کنند . بر روی برگ سبز که یک کد هشت رقمی مربوط به ثبت سفارش ، نام کالا ،تعداد بسته ها و نوع آنها همچنین شماره ی مربوط به قبض انبارقید شده است . در پشته برگه ی گمرکی نیز مشخصاتی ماننده شماره ی بیجک ، تاریخ خروج خودروی که کالاها توسط آن حمل می شود و... قید می شود .

با توجه به توضیحاتی که در زمینه ی برگ سبز داده شده می توان به طور کل گفت  برای خروج کالاها از گمرک باید اقدام به تهیه ی برگ سبز گمرکی نمایید .

مانیفست چیست :

مانیفست به فهرست کامل باری که توسط یک وسیله ی نقلیه حمل شده گفته می شود . در داخل این فهرست که مشخصات فرستنده ، گیرنده ، ثبت شماره سند حمل ، توضیحاتی در رابطه با کالا و مقدار آن همچنین تعداد بسته هایی که در آن محموله قرار دارد نوشته می شود . تعداد زیادی از کشورها از مانیفست به جای اظهارنامه هم استفاده می کنند یعنی مانیفست برای آنها ماننده اظهار نامه عمل می کند و همان کارایی را دارد.

مانیفست نشان دهنده این می باشد ، کالاهایی که در یک کشور بارگیری شده است در طول مسیرحمل ، به آن محموله نه چیزی اضافه و نه چیزی از آن کم می شود . تمامی کالاهایی که از مرزها وارد منطقه ی گمرکی هر کشوری می شوند باید این سند را داشته باشند .

مانیفست باید بدون هیچ گونه خط خوردگی باشد . تمام موارد باید  به طور کامل در آن قید شود بخصوص تعداد و نوع بسته ها که مهم می باشد .

برای نوشتن قبض مربوط به انبار و برگه ی ترخیص از اطلاعات موجود در مانیفست استفاده می کنند.

شرکت بازرگانی فراتجارت هخامنش با سابقه طولانی در امر تجارت و ترخیص کالا می تواند در کلیه ی امور شما را راهنمایی و کمک نماید .

 

*************************************

با خیال راحت انجام کارهای گمرکی و ترخیص کالاهای خود را به ما بسپارید.
همکاران ما با تجربه و ارتباط مناسب انجام کلیه امور گمرکی شما را به عهده میگیرند. خدمات و توانایی ها

برای دریافت راهنمایی و مشاوره با بخش فروش شرکت تماس حاصل نمایید
021-26212324-25
021-26212365-68
076-33758000
076-33759000