ترخیص کالا از مرز بازرگان

مرز بازرگان یا گمرک مرزی بازرگان در یک کیلومتری شهر بازرگان در استان آذربایجان غربی قرار دارد. این گمرک در سال 1305 احداث شده است و از مهمترین نقاط مرزی ایران می باشد. گمرک بازرگان تنها مرز 24 ساعته و بین المللی بین ایران و ترکیه است. این مرز در کشور ترکیه مرز گوربولاغ نام دارد. 

 

از آنجایی که تبادلات ایران و ترکیه بسیار زیاد می باشد. این گمرک بسیار پر تردد است. روزانه صد ها کامیون از طریق این مرز به داخل ایران یا ترکیه رفت و آمد می کنند. آب و هوای شهر بازرگان نسبتا خنک و معتدل می باشد از این روی در این منطقه تجارت و خرید و فروش محصولات غذایی، لوازم آرایشی و بهداشتی و همچنین دارویی در تمامی فصول سال امکان پذیر می باشد. 

علاوه بر این، گمرک مرزی بازرگان در منطقه شلوغ شهر بازرگان واقع شده است. این منطقه در انتهای مسیر جاده ابریشم در ایران و در پل خاتون که از مرز ترکمنستان شروع و به ترکیه منتهی می گردد، قرار دارد. این ویژگی جغرافیایی امکان دستیابی به بازار های اروپایی را تسهیل نموده است. این امکان باعث شده است اغلب کالا های وارداتی از اروپا از مرز بازرگان وارد کشور شوند.

قبل از راه اندازی گمرک بازرگان در این منطقه از ایران گمرکی وجود نداشت و تجار مجبور بودند از گمرک های ترابزون، قیزیل دره و بایزید در خاک ترکیه استفاده نمایند. فاصله این گمرک ها تا شهر بازرگان باعث افزایش هزینه حمل و نقل و افزایش زمان ترخیص کالا می شد. اما با احداث و راه اندازی گمرک بازرگان بسیاری از مشکلات ترخیص کالا و همچنین رفت و آمد آسان گشت. امروزه می دانیم گمرک منطقه مرزی بازرگان نقش مهم و اساسی در تجارت جهانی ایران دارد. 

گمرک پلدشت، بازار های ساری سو و صنم بلاغی تحت نظارت گمرک بازرگان اداره می شوند. ساختمان گمرک در 4 طبقه و به مساحت 4400 متر مربع احداث گردیده است و خدمات گمرکی، مسافری، صادرات و واردات، ترانزیت و ... در آن ارائه می گردد.

انواع سنگ مرر و تراورتن، موتور های صنعتی، انواع پروفیل، قطعات آسانسور، موارد آرایشی و بهداشتی، انواع پارچه و ... از عمده ترین کالا های وارداتی از گمرک بازرگان هستند. همچنین صادرات از این گمرک اغلب به کشور های آسیای شرقی از جمله ارمنستان، افغانستان، گرجستان، ترکمنستان، ترکیه، روسیه، گرجستان، عراق، آذربایجان و تاجیکستان انجام می شود. کالاهای صادراتی نیز عمدتا عبارتند از: انواع موتور گیربکس، سنگ منگنز و اکوسین، قطعات خودرو های سنگین و ...

حجم تردد کشنده های بار از گمرک بازرگان بسیار بالا می باشد به طوری که می توان گفت روزانه صد ها وسیله حمل و نقل کالا از این گمرک برای رسیدن به کشور های دیگر یا ورود به ایران حرکت می کنند.

بر اساس آمار های به دست آمده، در سال 1395 میزان واردات کالا از 54 کشور به این گمرک بالغ بر 500 هزار تن با ارزش حدودی 655 میلیون دلار بود. این آمار نشان می دهد در سال 1395 گمرک بازرگان حدود 1.50 درصد از ارزش کل واردات کالا به کشور را به خود اختصاص داده است. بیشترین سهم واردات به کشور از طریق گمرک بازرگان به کشور ترکیه تعلق دارد. بعد از ترکیه بیشترین واردات متعلق به اکوادور، گرجستان، ایتالیا و چین بوده است.

ترخیص کالا از گمرک بازرگان 

برای واردات کالا از مرز بازرگان مانند گمرکات دیگر نیاز به ترخیص کالا است. شرکت ترخیص کالا فراتجارت هخامنش آماده ارائه خدمات در حوزه ترخیص کالا از گمرک بازرگان به تجار و بازرگانان عزیز می باشد. با توجه به سابقه درخشان و فعالیت کارشناسان خبره در شرکت فرا تجارت هخامنش ترخیص کالا از گمرک بازرگان همانند دیگر گمرکات کشور در کمترین بازه زمانی و با حداقل هزینه انجام می شود. رویه ترخیص کالا باید در کمترین زمان ممکن انجام گیرد تا از صرف هزینه های اضافه جلوگیری شود.

نحوه ترخیص کالا، مدارک، هزینه ها و تمامی رویه های مربوط به ترخیص کالا از گمرگ بازرگان همانند دیگر گمرکات کشور می باشد. قوانین ترخیص کالا، صادرات و واردات کالا در تمامی گمرکات جمهوری اسلامی یکسان است.

مدارک مورد نیاز برای ترخیص کالا از گمرک بازرگان:

اظهارنامه ورودی

اسناد خرید

اسناد حمل 

ترخیصیه

قبض انبار 

مجوز ها و گواهی های مربوط به برخی کالا ها 

اخذ استاندارد های لازم از مراجع ذیربط

اسناد بانکی و رسید های پرداختی

گواهی مبدا

ارائه اصل تمامی مدارک ذکر شده و همچنین دیگر اسناد مورد نیاز در تمامی مراحل ترخیص کالا لازم و ضروری می باشد. نقص پرونده می تواند در رویه ترخیص کالا تداخل ایجاد نماید. 

مراحل ترخیص کالا از گمرک بازرگان 

ورود اطلاعات لازم از سیستم EPL

ارائه اظهارنامه 

دریافت کوتاژ و تعیین مسیر 

ارزیابی کالا توسط کارشناسان گمرک با توجه به اظهارنامه

ارائه مجوز ها و استاندارد های مورد نیاز

کارشناسی سرویس

مراجعه به صندوق

پرداخت هزینه انبار 

انتقال کالا به درب خروج 

بررسی دوباره مدارک 

خروج کالا 

هزینه ترخیص کالا از گمرک بازرگان

هزینه های مربوط به ترخیص کالا در گمرک بازرگان نیز مانند دیگر گمرکات کشور محاسبه می گردد. این هزینه ها شامل هزینه انبارداری، باربری و حمل و نقل، تخلیه بار، بارگیری، آزمایشگاه، بدرقه کالا، هزینه های مربوط به کارشناسی و بازرسی است. جدا از هزینه های گمرکی، هزینه مربوط به حقوق ورود کالا نیز باید پرداخت شود. این هزینه شامل 5 درصد از ارزش گمرکی و همچنین سود بازرگانی است که پرداخت آن به سازمان گمرک جمهوری اسلامی ایران انجام می گیرد.

شما عزیزان می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص واردات کالا و ترخیص کالا از گمرک بازرگان و همچنین رویه واردات از کشور ترکیه با کارشناسان ما در شرکت ترخیص کالا فراتجارت هخامنش در ارتباط باشید.